Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Hamile Pilatesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Pilates; vücudun esnekliğini artırmayı, kasları güçlendirmeyi ve dengeyi sağlamayı amaçlayan bir spordur. Pelvik taban kasları ile sırt ve karın bölgesini güçlendirdiği için hamilelik döneminde de tercih edilebilir. 

Anne adayları güvenli bir şekilde spor yapmak için ¨Hamile pilatesi ne zaman başlamalı?¨ ya da ¨Hamilelikte pilates yapılır mı?¨ gibi soruların cevaplarını merak eder. Hamilelik döneminde pilates yapma ile ilgili soruların cevaplarına bakarak zinde bir gebelik geçirilebilir.

1. Hamile Pilatesinin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte pilates yapmanın temel faydaları, gebelik döneminde ve doğum sonrasında görülebilen sağlık sorunları ile daha iyi başa çıkmaya yardımcı olmasıdır. Pilatesin hamilelere yararları hakkında kesin bilimsel kanıtlar bulunmamakla birlikte anne adayına sağlayabileceği yararlar şunlardır:

  • Hamilelikte kilo alındığı zaman vücudun ağırlık merkezi değişebilir. Pilates ise vücudun değişen dengesini daha iyi sağlamasına ve anne adayının duruşunun (postür) iyileşmesine yardımcı olabilir.

  • Sırt kaslarını geliştirerek gebelikte sırt ağrısının azalmasına destek verebilir.

  • Bacak kaslarının güçlenmesi, hamilelikte kramp gibi sorunlarla daha kolay başa çıkılmasında etkili olabilir.

  • Hamilelikte ideal kiloyu korumayı kolaylaştırabilir.

  • Pelvik taban kaslarını güçlendirerek anne adayının doğumda bebeği dışarıya daha kolay itmesini sağlayabilir.

  • Doğum esnasında önemli rol oynayan nefes kontrolünü sağlamaya yardımcı olabilir.

¨Hamile pilatesi ne işe yarar?¨ sorusunun tüm cevaplarından faydalanmak için doktor tavsiyesinin ardından hamilelere özel pilates eğitimi alınmasında fayda vardır.

2. Hamilelikte Pilates Ne Zaman Yapılır?

Bir sağlık problemi bulunmadığı takdirde doktor tavsiyesine başvurularak ilk trimester yani ilk üç aydan itibaren pilatese başlanabilir. Ancak hamilelikte vücuttaki değişimler göz önünde bulundurarak her trimestere özel bir pilates egzersizi programı uygulanabilir. 

  • Birinci Trimesterde Pilates: Mide bulantısı, sabah yorgunluğu gibi hamileliğe bağlı sağlık durumlarının yaşanabildiği birinci trimesterde anne adayını yormayacak, nefese odaklanmayı sağlayacak bir program uygulanabilir. 

  • İkinci Trimesterde Pilates: İkinci trimesterde anne adayı kendisini daha enerjik hissedebilir. Ayrıca bel kıvrımı artıp kilo alımı başlayabilir. Vücudun dengesini yeniden sağlaması ve esnek olması için de pelvik taban, çömelme ve postür egzersizleri yapılabilir. 

  • Üçüncü Trimesterde Pilates: Son üç aylık dönemde anne yorgun hissediyorsa nefes egzersizlerine tekrar ağırlık verilebilir. Hafif esnemeler, uyluk (femur) egzersizleri ve pelvik taban egzersizleri yapılabilir.

Egzersiz türlerine, anne adayının sağlık durumu değerlendirilerek karar verilmelidir. Özellikle hamileliğin ikinci ve üçüncü trimesterinde sırt üstü yatma ya da tek ayak üstünde durma gibi pozisyonlar uygulanmamalıdır. Bu egzersizler yerine uzman pilates eğitmeninin önerdiği, vücudun üst kısmının yastıkla desteklendiği uygulamalar yapılabilir. 

Hamilelikte sırt ağrısı gibi sorunları en aza indirmek, sağlıklı kilo almak ve daha kolay bir doğum için anne adayının düzenli spor yapması önerilir. Yürüyüş, hamile yogası veya hamile pilatesi gibi sporlar arasından anne adayına en uygun olanını seçmek için de doktor tavsiyesine başvurulmalıdır.

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Taner Usta

 

 

 

Kaynaklar