Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Hamileler için Bağışıklığın Önemi

Bağışıklık sisteminin güçlü olması her yaş diliminde önemlidir. Fakat bu durum hamilelik döneminde daha da önem kazanır. Çünkü hastalıklardan korunmanın olmazsa olmaz koşulu güçlü bir bağışıklık sisteminden geçer.

Hamilelerde güçlü bağışıklık sistemine iyi bir beslenme planı ile sahip olmak mümkün. Beslenme planının yanında, iyi beslenmenin en önemli kısmı besinleri mevsiminde tüketmekten geçer. Mevsimine göre sebze ve meyveleri öğrenebilir, hamilelikte bağışıklık sistemini güçlendirerek dirençli bir vücut için önerilerimizi dikkate alabilirsiniz. 

Besinlerinizi Çeşitlendirin

Besinleri çeşitlendirmek, lezzetli yemekler yemenizin önünü açarken, vücut direncinin gelişmesine de destek olur. Öğünlerde tükettiğiniz besinleri çeşitlendirerek vücudun ihtiyacı olan tüm besin öğelerini almış olursunuz. Örneğin, kahvaltılarda protein almak için yumurta ve peynir tüketirken, öğle yemeğinde ıspanak yiyerek demir oranınızı kuvvetlendirebilirsiniz. 

Öğünlerinizde;

 •   Süt ve ürünleri,
 •   Et, yumurta, kuru baklagiller,
 •   Sebze ve meyve,
 •   Tahıllar,

olan dört ana besin grubundan tüketmeye özen göstermelisiniz.

Protein Tüketin

Protein, vücut direncini arttırmak için önemli bir kaynaktır. Çünkü protein, vücudumuzda bulunan tüm hücrelerin düzgün çalışması için gerekli olan en önemli moleküllerden biridir. İnsan vücudunda %20 oranında protein bulunur. Bunun anlamı ise sudan sonra bünyede bulunan ya da bulunması gereken bileşen olduğudur. Yeterli protein oranına sahip olabilmeniz için şu yolları izleyebilirsiniz;

 •   Et, yumurta, süt gibi besinlerde diğer besinlere oranla protein daha çok bulunur. Bu besin grubu ayrıca B vitamini açısından da zengindir. 
 •   Kırmızı et, demir yönünden zengin bir öğündür ve haftada 2 kez tüketilmelidir.
 •   Kırmızı et tüketemediğiniz durumlarda ise kuru fasulye, nohut, bezelye, mercimek gibi kuru baklagilleri tüketebilirsiniz.
 •   Beyaz et grubunda yer alan ve omega-3 bakımından zengin olan balığın haftada en az 2 kere tüketilmesi önerilir.

Öğünlerinizde Meyve, Sebze ve Kuruyemişlere Yer Verin

Sebze ve meyveler vitamin ve mineral bakımından zengindir. Her meyve ve sebzenin ait olduğu bir vitamin grubu ve çeşitli yararları bulunur. Bu yüzden yemeklerde sebzeleri sıkça kullanarak meyve kuruyemiş atıştırma alışkanlığı edinebilirsiniz.

 • A ve C vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum yönünden zengin olan portakal, mandalina, greyfurt, nar gibi meyvelerin yanında maydanoz, dereotu, roka gibi yeşillikleri tüketmeye özen gösterin.
 • Ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişlerin yenmesi E vitamini alımını artırır ve tok tutar. Bu nedenle ara öğünlerinizde kuruyemiş tüketebilirsiniz.

Sıvı Alımını Artırın

Yediğiniz besinlerin sindirimi, emilimi ve hücrelere taşınması; vücut ısısının denetimi, eklemlerin kayganlığının sağlanması, metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin taşınması ve atılması, anne sütünün artması tamamen suyun görevidir. Güçlü bir bağışıklık sistemi için gün içinde mutlaka yeterli düzeyde su tüketmelisiniz. Özellikle hamilelik döneminde rahim kasılmaları, ödem gibi durumlar için su ihtiyacının iki katına çıktığını unutmamalısınız.

 • Su içmek için susamayı beklememeli, günde en az 2,5-3 litre su tüketmelisiniz
 • Sabah aç karnına içeceğiniz 1 bardak su vücudunuzu dinç tutacaktır.
 • Kola, çay, kahve gibi kafeinli içecekler sıvı alımında yeterli değildir. Bunların yerine bitki ve meyve çayları tercih edebilirsiniz.
 •  Eğer yüksek proteinli diyet yapıyor ya da lifli gıdalarla besleniyorsanız su tüketme konusunda daha hassas olmalısınız.

Fiziksel Hareketliliğe Önem Verin

Gün içinde tükettiğiniz besinlerin verdiği kalori ve enerjiyi günlük yapacağınız yürüyüşler ile dengeleyebilirsiniz. Bu yürüyüş ve egzersizler, hamileliğinizin ileriki dönemlerinde görülen bel ve sırt ağrılarını engeller, normal doğumu kolaylaştırarak sancı oranını azaltır.

 • Haftada ortalama 3-4 gün (2 günde bir) düzenli olarak egzersiz yapmalısınız.
 • Egzersiz ve yürüyüş planınızı aşırı terleme, bitkinlik, çarpıntı olmayacak şekilde ayarlamalısınız.
 • Egzersiz süresince 5-10 dakikada bir kısa molalar verebilirsiniz.

*Bilgi niteliğindedir. Detaylı bilgi için doktorunuza danışın.