Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Hamilelik Döneminde Çinkonun Önemi

Çinko bir iz elementi olmasına rağmen, yaşam için önemli fonksiyonlar barındırır. İnsan vücudu için çok önemli bir mineraldir. 

Vücudunuzun yağı, proteini ve karbonhidratları dönüştürmesinde, ona yardımcı olur ve bebeğinizin beslenmesini sağlar.

Çinko eksikliğinde neler görülür

  • Büyüme ve gelişimin yavaşlaması
  • Ciltte döküntüler 
  • Bağışıklık sistemi bozuklukları

Hamilelikte çinko eksikliği, bebeğin gelişimini olumsuz etkiler. Bu yüzden hamilelikte beslenmeye dikkat etmek çok önemlidir. 

Hamilelikte çinko neden gerekli?

Çinko, proteinlerin yapısında bulunan minerallerdendir. Bununla birlikte, genlerin sorumlu olduğu proteinleri üretmesi üzerinde de etkili. Çinko vücudumuzdaki bir çok enzimin işlevini yerine getirebilmesini sağlar.

Çinko vücudu hücresel boyutta destekler. Hücre yapımında, bölünmesinde ve korunmasında olduğu gibi bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de rol oynar. Aynı zamanda kavramsal gelişimde, üreme ve kemik sağlığı açısından da fayda sağlar. 

Çoğu hamilelik öncesi multivitaminler yüksek miktarda çinko içerir fakat besin kaynaklarını tüketerek almak da önemlidir. 

Çinko içeren besinler 

Yeterli miktarda çinko aldığınızdan emin olmak için sıralanan yiyecekleri tüketebilirsiniz: Çinko takviyeli mısır gevreği, kırmızı et, dana ve kuzu, kümes hayvanları; özellikle hindi, tam buğday ekmeği ve tahıllar, kuruyemiş, süt ürünleri ve yumurta.

·  Çinko takviyesine başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

 Not: Bilgi niteliğindedir, daha detaylı bilgi için doktorunuza danışınız.