Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Hamilelik Döneminde Emzirme

Hamilelik Döneminde Emzirme

Emziren bir anneyken, hamile olduğunuzu öğrendiğiniz anda kafanızda bazı sorular belirmeye başladı. Hamileyken emzirmeye devam edip etmemek konusunda kararsızsınız. Bu durumun gebeliğinize zarar vermesinden ya da emzirme dönemindeki bebeğinizin bundan etkilenmesinden endişelenmeniz gayet normal. Uzmanlar, annelerin “Hamileyken emzirebilir miyim?” sorusuna her zaman olumlu cevaplar verir. Bu cevap sizde yeni sorular doğuruyorsa, anlatacaklarımızı dikkate almanızda yarar var.

Düşük Yapma veya Erken Doğum Riski Var mı?

Emzirirken hamile kalan annelerin en korktuğu şeylerden beri, anne karnındaki bebeğin emzirme dolayısıyla zarar göreceğidir. Çünkü emziren annenin hamile olması ve emzirmeye devam etmesi, düşük yapma söylentilerini ortaya çıkarır. Bunun nedeni oksitosin hormonunun rahim kasılmalarına neden olmasıdır. Ancak oksitosin hormonunun kasılmalara neden olmasının etkisi sanıldığı kadar güçlü değildir. Hafif kasılmalar dışında, hamileyken emzirme durumunun erken doğum ya da düşük riski taşıdığı hakkında bilimsel bir veri mevcut değildir. 

 

 

Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimini Zayıflatır mı?

Emziren hamilelerin bir diğer kaygısı da anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkileme ihtimalinden yanadır. Fakat bu durum annenin beslenme şekline göre değişecektir. Hem hamile hem de emziren bir anneyseniz, yeterli vitamin ve mineralleri alıyor olmanız gerekiyor. Eğer güçlü bir beslenme programı ile vücudunuzu desteklerseniz anne karnındaki bebek, emzirmenizden etkilenmeyecektir.

Sütün Besin Değeri Düşer mi?

Gebelikte sütün tadı değişecektir. Çünkü gebelikle beraber sütteki protein oranı yükselirken, şeker oranı düşecektir. Uzmanların tavsiyelerine uyup, bebeğinizi 2 yaşına kadar emzirmek istiyorsanız bile bu tat değişimi, bebeğinizin anne sütüne olan düşkünlüğünü azaltabilir. Ancak anne sütünde bulunan besin değerindeki değişimler, annenin beslenmesiyle doğru orantılıdır. Bundan dolayı, hamile annenin sütündeki besin değeri hakkında net bir bilgi verilemez.

 

 

Peki Ya Anneler?

Anneler hem kendi sağlıkları açısından hem de bebekleri için bu dönemde beslenmelerine ekstra dikkat etmeliler. Çünkü annenin bu dönemde vücudu çok yorgun olacaktır. Emzirme döneminde beslenme, gerekli enerjiyi sağlamak ve annenin direnç kazanması için bu durumda daha fazla öne çıkar. Anne eğer emzirmeye devam edecekse gerekli vitamin desteği protein ve sıvı alımını sağlamalıdır. Hamilelik döneminde beslenme dinamiklerini uygulama konusunda hassas davranmalıdır.