Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür

Hamilelikte aşerme ile ilgili 9 yararlı bilgi

Genel:

Yapılan araştırmalar, kadınların ortalama %70’inin hamilelikte aşerdiğini ya da bir besinden iğrendiğini ortaya koyuyor. Doktorlar hamileliğin özellikle üçüncü ayına kadar aşermenin olağan olduğunu söylüyorlar. Yaygın kanı bunun hormonlar ile alakalı bir durum olması.

Fakat pek çok beslenme uzmanı, konuyu sadece hormonlara bağlamanın yetersiz bir açıklama olduğunu, bu dönemde aşerilen besinlerin aynı zamanda annenin ihtiyaçlarına da işaret ettiği görüşündeler. Örneğin dondurmaya aşeriyorsanız, vücudunuz karbonhidrat ve kalsiyuma ihtiyaç duymaktadır. Bu durumda peynir, doğal hazırlanmış meyveli yoğurt yiyebilirsiniz.

Pika Sendromu

Hamilelikte besin olmayan şeylere aşerme de, yine annenin besin ihtiyaçlarıyla açıklanmaktadır. Toprak, kireç, hatta saç aşeren anne adayları olduğu düşünüldüğünde, örneğin toprak aşeren anne adayının demir eksikliği olduğu tespit edilmekte ve ona göre takviye alması tavsiye edilmektedir.

Aşerme veya bazı besinlerden tiksinme

  1. Bir anne adayının beslenmesinde altın kuralın “dengeli ve sağlıklı bir diyet” olduğunu aklınızdan çıkartmayın. Aşerdiğiniz besinleri yemeniz alerji gibi durumlar haricinde sakıncalı değildir. Tabi ki aşırıya kaçmamak kaydıyla.
  2. Aşerme, beslenme şeklinizdeki bir dengesizlikten ortaya çıkabilir. Örneğin tahıl açısından zengin bir diyetle besleniyorsanız, yağ ve tatlılara karşı aşırı bir arzu duymaya başlayabilirsiniz.
  3. Protein açısından zengin bir beslenme şekli, gene şeker yeme isteğini; bol şeker tüketimi de, tuzlu yeme arzusunu artırabilir. Bazı vejetaryen kadınların hamilelik sırasında artan protein ihtiyacına bağlı olarak, et yeme arzusuna kapılması sık rastlanan durumlardan biridir.
  4. Aşerme bazen, anne adayının bilinçaltındaki isteklerinin ortaya çıkmasıyla kendini gösterir. Örneğin çocukluğunuzda çok sevdiğiniz ya da sizin için manevi bir anlamı olan yiyeceklere yöneliyor olabilirsiniz. Bu bilinçaltınızın hamileliğinize dikkat çekmek için yaptığı bir vurgu olabilir.
  5. Beslenme dengesini kurmak için, örneğin canınız çok fazla tatlı çekiyorsa, az karbonhidrat bol protein içeren sütlü tatlıları veya bol vitaminli taze mevsim meyvelerini tercih edebilirsiniz.
  6. Hamilelikte bazı besinlerin kokusuna tahammül edemeyecek şekilde iğrenmeniz de mümkün. Yemekten kaçındığınız besinler balık, peynir vb. beslenmeniz için önemli yiyeceklerse, bunları denk içerikli yiyeceklerle takviye etmeniz önemli.
  7. Hamilelikte çokça arzulanan çikolata, vücutta karmaşık biyokimyasal tepkimelere sebep olur. Çikolata, özellikle de bitter çikolata, zengin bir magnezyum ve demir kaynağıdır. Bu nedenle, eğer canınız çikolata çekiyorsa, bu hafif bir kansızlığın belirtisi olabilir. Bu mineralleri içeren daha tatlı gıdalar, magnezyum için hurma, incir, yemişler; demir için de kırmızı et, yumurta, fasulye ve yulaftır. Çikolatanın kendinizi iyi hissettiren etkisini ise, en iyi düzenli egzersiz yaparak vücudunuza yaşatabilirsiniz.
  8. “Pika sendromu” olarak adlandırılan, aslında yenmeyecek şeylere karşı bir ilgi görürseniz, bunları yeme isteğinizi bastırmaya çalışın ve kendinizi yenebilir bir besinle ödüllendirin. Kendinize Pika durumunun geçeceğini ve endişelenmemeniz gerektiğini söyleyin. Ancak bu durumun sizi iyice rahatsız ettiğini hissederseniz, o zaman doktorunuza danışın.
  9. Hamilelik sürecinde en doğru hareketlerden biri, bir hafta kadar bir beslenme günlüğü tutup, ne kadar dengeli beslendiğinizi incelemektir. Eğer diyetiniz yetersizse, doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.