Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Hamilelikte Babanın Rolü

Annelik doğanın kadınlara verdiği bir armağan, bir kadın için en büyük mutluluk. Ancak hayatı ve bebeğinizi paylaşacağınız durumun diğer kahramanını da unutmamak lazım: Baba. 

Özellikle günümüzde baba adayları hamileliği en az anneler kadar derinden hissediyor ve büyük bir heyecanla takip ediyor. Eğitim düzeyinin yükselmesiyle birlikte artık hamilelikte baba adayları da bilinçli bireyler olarak karşımıza çıkıyor. Hatta çoğu durumda anne adaylarından daha titiz daha detaycı davranabiliyorlar. Ancak bunun yanında annenin ilgisini tamamıyla bebeğe yönlendirmesi babanın içten içe bir kıskançlık hissetmesine neden olabiliyor.

Anne adayları gibi hamilelikte baba adayları da şiddetli duygusal çalkantılar yaşayabilir. Hayatın bir anda değişeceği düşüncesi, kaldırılması zor gelecek bir sorumluluğa adım atılması fikri, baba adaylarının gerilmesine neden olabilir. Önemli olan iki tarafın zor ve altından kalkılamaz gibi görünen düşüncelerle boğuştuğu sırada birbirine destek olmasıdır.

Hamilelikte Eş Desteği 

Anne adayının rahat ve kolay bir hamilelik geçirmesinde en büyük destekçisi eşidir. Hamilelikte eşin desteği, anne adayının hem ruhsal hem de fiziksel olarak kendini daha iyi ve mutlu hissetmesini sağlar.  Unutmamak gerekir ki anne adayı hamileliği ilerledikçe eski güç ve hareketliliğini kaybeder. Özellikle varsa evdeki çocuğun bakımı ve ev işleri gibi konularda hamilelikte baba adaylarına düşen görevler olabilir. 

Eğer anne adayı çalışıyorsa hamilelikte eş desteğine daha çok ihtiyacı olur. Hamilelikte baba adayı, çalışan anne adayının ev ve ev dışı hayatındaki stresini azaltacak şekilde davranmalıdır. Eşinden toleranslı davranışlar göremeyen anne adayları için hamilelik dönemi çok daha zor geçebilir.

Baba adayları için öneriler

Bir baba adayı olarak hayatınızda yeni bir döneme ‘merhaba’ demeye hazırlanıyorsunuz. Hamilelik döneminden itibaren bu yeni dönemi eşinizle birlikte keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz. Bunun için önce eşinizle geleceğe ait yeni planlar yapmanın keyfini yaşayın. Eşinize bir bebeğe sahip olmanın sizde nasıl duygular uyandırdığını anlatın.  Bebeğinizle ilgili hazırlıklarla ilgilenin, bebek mağazalarını eşinizle birlikte gezin, bebeğiniz için alacağınız kıyafetlerde eşinize görüşünüzü söyleyin. Yani özetle bu sürece ortak ve dahil olun.

Hamilelikte baba adayının yapacağı en küçük bir destek bile anne adayı için değerlidir. Peki bu dönemde eşinize başka hangi konularda destek olabilirsiniz? İşte size hamilelikte baba adaylarına düşen görevler hakkında önemli tüyolar;

  1. Baba adayı olarak depresif ve stres altında hissettiğiniz dönemlerde alkol ve diğer bağımlılık psikolojilerine girmemeye dikkat edin. Onun yerine bebeğinize odaklanmaya çalışın.
  2. Eşinizi gücendirmeden bebeğinizi birlikte hissetmeye özen gösterin.
  3. Doğum uzmanınızla görüşmelerine birlikte gidin, bebeğinizin görüntüsünü birlikte izleyin, karnınıza birlikte dokunup bebeğinizin sizi, sizin bebeğinizi hissetmenizi sağlayın.
  4. Hamilelik sırasında anne adayının iştahı doğal olarak artar ve birkaç kilo fazlası olabilir. Bu gibi durumlarda anne adayının yanında olun ve annenin vücudunda oluşan değişiklikler konusunda gerektiğinde dengeleyici bir rol üstlenmeye çalışın.
  5. Örneğin fazla kiloları engellemek için annenin uyguladığı diyete sizin de katılmanız hamileliğin “artı”larını paylaşmak için tatlı bir fırsattır.
  6. Baba adayları hamile eşlerine ve bebeğe zarar verdikleri düşüncesiyle cinsel ilişkiden çekinebilir. Oysa cinsellik için uygun döneme geçildiği andan itibaren eş ile cinsel ilişki konusunda herhangi bir sakınca yoktur. 
  7. Bu durum bir süre sonra çözülür. Ancak soğuma döneminin uzun sürdüğü durumlarda profesyonel yardım almak işleri kolaylaştırabilir.

Bir bebeğe sahip olmak sadece hamilelik döneminde değil doğum sonrasında da babaya bazı görev ve sorumluluklar getirebilir. Hamilelikteki eş desteğini, yeni bir baba olarak doğum sonrasında da vermelisiniz. Eşinize bebeğin bakımında yardımcı olabilir, onun fiziksel ve duygusal olarak rahatlamasına destek sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki, eşinizin doğum sonrasında kendini yalnız ve çaresiz hissetmemesi hem sizin ilişkiniz hem de anne ve bebek için önemlidir.