Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Hamilelikte Bitki Çayı Tüketebilir Miyim?

Hamilelikte Bitki Çayı Tüketebilir Miyim?

Bitki çaylarının olumlu sağlık yararlarından hayatımızın birçok noktasında faydalanmaya başladık. Hem keyifli içimleri hem de koruyucu hatta tedavi edici etkileriyle giderek popüler hale geldiler. Doğal kaynaklı olmaları ise bazen risksiz oldukları yönünde doğru olmayan bir algıya kapılmamıza neden olabiliyor.

Sanılanın aksine bitki çaylarının yanlış kullanımı ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Aslında bitkiler sandığımızdan daha güçlüler.

Hamilelik dönemi ise birçok açıdan değişime uğranan, içimizde bir canlı daha geliştirip büyüttüğümüz özel bir dönemdir. Bu yüzden bu dönem ekstra hassasiyetler gerektirir. Özellikle ilk 3 ayı kapsayan 1. trimester döneminde sağlıklı bir gebeliğin temelleri atılır.

Bitki Çayı Kullanırken Nelere DikkatEdilmeli?

Genel olarak bitki çaylarına baktığımızda dikkat etmemiz gereken iki önemli nokta olduğunu görürüz. Bunlardan ilki dozlarıdır. 16. Yüzyılın önemli bilim insanlarından Paracelsus’un o zamanlarda da söylediği gibi “Zehir ile ilacı ayıran dozdur” 😊

 

Hamilelikte Hangi Bitkiler Kullanılabilir?

Zencefil, ıhlamur, papatya, rezene, kuşburnu, siyah çay, yeşil çay gibi çayların tüketiminde aşırıya kaçılmadığı sürece herhangi bir risk yaratmadığı düşünülmektedir. Örneğin, stresli bir gebelik geçiriyorsanız hafif sakinleşmek için içeceğiniz günde 1-2 fincan papatya ya da rezene veya hafif kırgın hissettiğiniz bir gün, 1 fincan ballı ıhlamur içmek iyi gelebilir. Ayrıca hamilelik döneminde artan sıvı ihtiyacını karşılamak bazen anneler için zorlayıcı olabiliyor. Günlük 1-2 fincan bitki çayı günlük sıvı alımının da arttırılmasına yardımcı olacaktır.

Güvenilir Bitkiler Nasıl Anlaşılır?

İkinci önemli nokta ise güvenilir bitkilere ulaşabilmek diyebiliriz. Yanlış bitki kullanımı, uygun olmayan şekillerde saklanmış bitkiler faydadan çok zarara neden olabilirler. Bu nedenle güvendiğiniz bir noktadan doğru bitkiyi temin etmek önemli olacaktır.

Genel olarak değerlendirdiğimizde hamilelik döneminde bitki çaylarına karşı biraz mesafeli durmakta fayda vardır. Yukarıda belirttiğimiz gibi bazı bitki çaylarına daha güvenli yaklaşabiliyorken, bazılarında bu durum daha riskli olabiliyor.

Hamilelikte Hangi Bitkiler Sakıncalı Olabilir?

Özellikle adaçayı, meyan kökü, maydanoz otu, ahududu yaprağı, kekik gibi bitkilerin rahim kasılmalarını tetikleyebileceği ve kanamaya neden olarak hamilelik dönemi için tehdit oluşturabileceği bilinmektedir.

*Hamilelik sürecinde herhangi bitkisel bir desteğe hekim görüşü alınmadan kesinlikle başlanmamalıdır.

 

                                                         Diyetisyen & Fitoterapi Uzmanı Beste Taşkın

 

 

 

 

 

Kaynaklar