Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Hamilelikte C Vitamini

C vitamini… Belki de gün içinde vitamin denilince en çok aklımıza gelen vitamin grubudur. Özellikle kış meyveleriyle bolca yararlandığımız C vitamini hamilelikte ayrıca önem taşır. Çünkü bu vitamin grubu, bağışıklık sisteminin en iyi arkadaşı olarak bilinir.

Kendisi vücudunuzun depolayamayacağı suda çözünen bir besindir. Hamilelik boyunca fetal büyüme ve gelişmeyi dengelemek için de taze C vitamini kaynaklarına ihtiyaç duyulur. Haydi, 9 ay boyunca vücudunuzdan eksik etmemeniz gereken bu mucizevi vitamin kaynağını daha derinden araştıralım ve sağlıklı bir hamilelik dönemi için faydalı bir adım atalım.

Gebelikte C Vitaminin Faydaları Nelerdir?

  • C Vitamini tüketimi, hamilelik süresince önemini korur. Hücreleri güçlendirerek sağlıklı kalmalarını sağlar. C vitamini eksikliği ise hem anne hem de bebekte bazı komplikasyonlara yol açabilir. Bundan dolayı hamilelikte vitamin takviyesi için C vitamini ayrıca önem taşır.
  • C vitamini bağışıklığı güçlendirir. Önemli bir antioksidan olduğu için enfeksiyon kaynaklı hastalıklardan korunmaya yardımcıdır.
  • C vitamini, gebelik zehirlenmesini (preeklampsi) önlemeye yardımcıdır ve amniyotik kesenin oluşmasına katkı sağlar.
  • İçerdiği askorbik asit, anne karnındaki bebeğin ideal gelişimi için önemlidir. Bebeğin dokularının oluşumuna yardımcı olur, plasentanın kan damarlarını güçlendirir. Böylece fetüse daha fazla oksijen verir ve plasental abruption riskini azaltır.
  • Doku tamirinde, yara iyileşmesinde, kemik büyümesinde, kemik tamirinde ve sağlıklı cilde sahip olmada yardımcı olur.
  • Gebelikte sindirim sistemi rahatsızlıkları sıkça görülür. C vitamini ise sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasını sağlarken kabızlık ve şişkinliğin önlenmesinde etkilidir.
  • Vücudun gıda maddelerinden demir almasını kolaylaştırır. Böylece hem anneyi hem de bebeği anemiden korur. Demir emilimi kadar mineral emiliminde de etkisi oldukça fazladır.
  • C vitamini, diş eti iltihabını önler ve böylece deri altı kanamalarını azaltır.
  • C vitamini, kolesterol birikimini önlediği ve toksit maddeleri yok ettiği için varisli damarlarla başa çıkmanıza yardımcı olur

Gebelik Döneminde Alınabilecek C vitamini İçeren Gıdalar

Meyveler: Portakal, limon ve mandalina gibi turunçgillerde ve ayrıca elma, kayısı, hurma, şeftali, çilek gibi meyvelerde de bulunur. Bu meyveleri mevsimine göre taze olarak tüketebilir, meyve suyu veya komposto formlarında değerlendirebilirsiniz.

Sebzeler: Domates, pancar, biber, brokoli, Brüksel lahanası, taze patatesler iyi C vitamini kaynaklarıdır. Lahana, özellikle mayalanmış formda (turşu gibi), yüksek bir C vitamini kaynağıdır.

Yeşil yapraklar: Maydanoz, kuzukulağı ve ıspanak, mükemmel C vitamini kaynaklarıdır.

Hayvansal kaynaklar: Et ve balıkların her ikisi de günlük ihtiyacınızı karşılamaya yetecek kadar miktarda askorbik asit içerir.

Not: Bilgi niteliğindedir, daha detaylı bilgi için doktorunuza danışınız.