Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Hamilelikte Diş Eti Kanamaları Ve Diş Bakımı

Hamilelikte Diş Eti Kanamaları Neden OLur? Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

 

Aynada dişlerinize iyice bakın. Kırmızı, hassas, şişmiş diş etlerinizi ve fırçalama sırasında kanama fark edeceksiniz. Diş etlerinizin bakteri plağına farklı reaksiyon göstermesine, bu sebeple diş eti iltihabına (Jinjivit) sebep olan yine, hamilelik hormonlarıdır. Bunlar tamamen zararsız ve acısızdır. Kendiliğinden geçer.

Dişlerinize iyi bakmadığınız takdirde Jinjivit, çene kemikleri ve dokularının enfeksiyon kapmasına kadar ilerleyebilir. Anahtar nokta korumadır. İyi bir ağız hijyeni yani düzenli ağız bakımı; günde en az iki kere dişleri fırçalamak ve diş ipi kullanmak, diş eti çekilmesini, kanamayı ve hassasiyeti azaltacaktır.

 

Diş ve dudak bakımı için öneriler

  1. Hamile kadınların tükürüklerinde bulunan ve diş minelerini etkileyen maddeler, bu dönemde diş çürümelerine sebep olur.
  2. Dişlerin sağlamlaştıran ‘flüor’ maddesi azalır. Bu nedenle hiç bir ağrınız olmasa bile düzenli olarak diş doktorunuza gitmeniz önerilir.
  3. Diş muayenesini aksatmamanız, vücudunuzda enfeksiyon çıkmasını ve bunun bebeğinizin sağlığını etkilemesini de önleyecektir.
  4. Ara sıra dişlerinizi bir antiseptikle çalkalamanız, mikropların dişlerinizde yuvalanmasını önler.
  5. Dudaklarınız çatlıyorsa; 50 gram bal mumunu bir kaba koyarak, ocakta eritin ve üzerine 200 gram susam yağı ekleyin. Bu karşımı her gün dudaklarınıza sürün.

 

Not: Bilgi niteliğindedir, daha detaylı bilgi için doktorunuza danışınız.