Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Hamilelikte Kıyafet Seçimi

Hamilelik dönemi 9 ay 10 günlük bir zaman içinde yaşanır. Bu süreçte anne adayının vücudunda da belirgin değişimler oluşur.  Hem bu değişime uygun olması hem de anne adayı ile bebeğin sağlığını desteklemesi için hamilelikte kıyafet seçimi çok önemlidir. Anne adayının vücuduna uygun olan, kendisini rahat hissettiği, hareket etmesini sağlayan ve hamilelik dönemindeki hava koşullarına uygun olan giysiler, hamilelik için en ideal kıyafetlerdir.

Hamilelikte Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı?

Hamileliğin ilk aylarında henüz fazla kilo almadığınız için ekstra kıyafet almaya ihtiyaç duymayabilirsiniz ama karnınız büyümeye, pantolonlarınızın düğmesi kapanmamaya başlayınca hamileler için özel olarak üretilmiş kıyafetlerden almanız gerekir. Kilo artışı meydana geldikçe kıyafetlerinizin de seçimine dikkat etmelisiniz. Özellikle de altıncı aydan itibaren çok daha bol kesimli, pamuklu, nefes kıyafetler tercih etmelisiniz. Böylece hem daha rahat hareket edebilir hem de bebeğinizle birlikte sağlığınızı riske atmamış olursunuz.

Hamilelik Döneminde Nasıl Giyinmeliyiz?

Pek çok anne adayı hamileliğinin ilk aylarından sonra, özellikle karın belirginleşmeye başlayınca, nasıl giyineceği konusunda kararsız kalabilir. ‘Hamilelik döneminde nasıl giyinmeliyiz?’ sorusu işte bu süreci yaşayan anne adaylarının ilk sorularındandır.

Hamilelik döneminizde birbirinden şık hamile kıyafetlerini seçerken şıklığınızın yanında birçok noktaya dikkat etmelisiniz. İşte hamile kıyafeti satın alırken adım adım göz önünde bulundurmanız gerekenler…

  • Hamilelik dönemi boyunca kiloyu en fazla karın ve basen kısmından alacağınız için kıyafetlerin bel kısmı çok önemlidir. Hamilelik ayınıza göre ayarlanıp genişletilebilin kıyafetler bu konuda imdadınıza yetişecektir.
  • Şıklık uğruna rahatlığınızdan ödün vermeyin. Kullanılan kumaşın esnek olmasına, vücudunuzu saracak kadar dar olmamasına özen gösterin. Likralı kumaşlar en doğru tercih olacaktır.
  • Nefes alan ve doğal kumaşları tercih edin. Vücut ısınız hamileyken biraz daha yüksek olacaktır. Bu nedenle hava alan, vücudunuzu kaşındırmayan ve tahriş etmeyen pamuk ve keten gibi kumaşlar tercih edin.
  • Hamile kıyafetleri diğer kıyafetlere nazaran biraz daha pahalı olabilir. Yaklaşık 6 ay boyunca kullanacağınız bu kıyafetler için çok fazla para harcamak istemeyebilirsiniz. Bu durumda birbiri ile kombinlenmesi kolay olan kıyafetleri tercih edin. Böylece az ürünle çok sayıda farklı kombin yapabilirsiniz.
  • Üst kıyafet seçiminizde hamilelik sonrasını da düşünerek kıyafet alın. Salaş tarzda giyinmeyi seviyorsanız doğum kilolarınızı verdikten sonra da aynı kıyafetleri giymeye devam edebilirsiniz. O yüzden üst kıyafet bakarken “Nasıl olsa birkaç ay giyeceğim, fark etmez” diye düşünmeyin.
  • Tercih edeceğiniz iç çamaşırlarının nefes alan pamuklu kumaşlardan üretilmiş olması gerekir. Gittikçe büyüyen göğüsleriniz için balensiz hamile sutyenlerini kullanın.
  • Kıyafetlerin yanında ayakkabı seçiminiz de çok önemlidir. Hamileliğiniz boyunca topuksuz ve kolay giyilip çıkarılabilen ayakkabıları kullanın. Ayak numaranız biraz büyüyeceği için birkaç çift fazla ayakkabı almak zorunda kalabilirsiniz.

Hamileliğin ilk 3 ayında nasıl giyinmeli?

Hamileliğin ilk 3 ayında kilo artışı fazla olmaz. Bu nedenle hamile kalmadan önceki kıyafetlerinizi giymeye devam edebilir, alışverişe ihtiyaç duymadan bu dönemi rahatlıkla geçirebilirsiniz. Hamileliğinizin ilk 3 ayında dolabınızda kendinizi rahat hissettiğiniz aşırı dar olmayan kıyafetleri giyebilirsiniz. Özellikle karın bölgenizi sıkıca saran kıyafetlerden, kan dolaşımınızı engelleyen giysilerden uzak durmanız gerekir. Henüz karnınız belirginleşmese de bu dönemde karın bölgenizi sıkan pantolon, tayt, iç çamaşır ve benzeri dar kıyafetleri giymemeye özen gösterebilirsiniz. Ayrıca bacağınızı sıkan çorapları, çizmeleri ve dar pantolonları da giymemelisiniz.

Hamileliğin kaçıncı ayında dar kıyafet giyilmez?

Hamileliğin ilk üç ayından sonra anne adayları kilo almaya başlayabilir. Kilo artışıyla ayak, bacak, kol, yüz, el ve karın bölgesinde değişimler olur. İşte 4. aydan itibaren karın ve bel bölgesinin genişlemeye başlamasıyla birlikte anne adaylarının hem sağlık hem de rahatlık açısından kıyafetlerinde de değişimler yapması gerekir.

Eğer karnınız büyümüş ve artık mevcut kıyafetlerinizin içine rahatça giremiyorsanız hamilelik kıyafeti için alışveriş zamanı gelmiş demektir. Bu dönemde sizin ve bebeğinizin sağlığı için özellikle dar giysilerden uzak durmalısınız. Karın bölgenizi sıkan veya rahatsız eden kıyafetleri giymemeli ve satın almamalısınız. Özellikle ilerleyen aylarda oturup kalkarken sizi sıkacak derecede dar kalıbı olan pantolonlar tercih etmemelisiniz. Mevsimine göre bol bir tişört, tunik veya kazak altına beli sıkmayan, lastikli pantolonlar veya taytlar tercih edebilirsiniz. Hamilelikte tercih edilebilecek en rahat giysilerden biri de elbiselerdir. Bol kesimli hamile elbiseleri bu dönemi geçirmenizde size yardımcı olacaktır.