Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Hamilelikte Korse Kullanmak Doğru Mu?

Hamilelikte Korse Kullanmak Doğru Mu?

Hamileliğin en güzel yanlarından biri şüphesiz, her geçen gün büyüyen ve son derece sevimli görünen hamile göbeğidir. Ancak büyüyen ve bebeğinizi taşımanıza yardım eden bu göbek bazen aşırı bel ağrılarına neden olabilir. Bu gibi sorunların tehlikeli hale gelmesi durumunda bazı hekimler hamilelik korsesi kullanımını önerse de birçoğu korseden ve vücudu sıkan kıyafetlerden uzak durulması gerektiği konusunda uyarıyor.

Her insanın vücut şekli ve yapısı, farklı ve kendine özeldir. Hamilelik halinde de bu durum değişmez. Her kadın kendi yapısına uygun değişimlerle hamilelik sürecini tamamlar. Kimi kadınların karnı hafifçe şişerken, kimilerininki dikkat çekecek bir büyüklüğe ulaşabilir. Dikkat çeken büyük karına sahip olan kadınların, hamilelikte korse kullanımı ile ilgili çokça merak ettiği sorular ise “Gebelikte dar giyinmek bebeğe zarar verir mi?”, “Hamilelik korsesi hangi aylarda kullanılmalıdır?” gibi sorulardır.

2 aylık hamileyken korse giyilir mi?

Korse, sert bir malzemeden üretilen ve vücudu ince gösteren bir aparattır. Özellikle karın bölgesini sıkan bir ürün olması nedeniyle hamilelikte kullanılması “Bebeğe zarar verir mi?” sorusunu akıllara getiriyor.

2 aylık hamile bir kadının karnı henüz tam olarak belirginleşmediğinden hamilelik korsesini gerektirecek bir durum da söz konusu değildir. Bu nedenle, bebeğin anne karnındaki gelişimi açısından annenin sıkı ve göbeği rahatsız edici giysilerden uzak durmasında fayda var.

3 aylık hamileyken korse giyilir mi?

Anne karnı 3. ayla birlikte kendini göstermeye başlar. Annenin kilo almasıyla ve zaman zaman oluşan şişliklerle birlikte beden değişiklikleri oluşmaya başlayacaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hamilelik süresince özellikle karın bölgesini sıkmayan, rahat ve bol kıyafetler tercih edilmelidir. Bu sebeple 3 aylık hamile bir kadının korse kullanması uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Bedeni sıkan korse ve kıyafetler, anne rahmindeki bebeğin nefes almasını zorlaştırır ve hareketlerini kısıtlar.

4. aydan sonra rahat ve bol kıyafet tercih edilmeli

4. ayla birlikte anne karnı artık iyice belirginleşir ve rahatsızlıklar da bu ayla birlikte kendini gösterebilir. Karnın iyice büyümesi, anne adayında aşırı bel ağrısı, karın duvarı yetersizliği ve hatta buna bağlı olarak nadiren de olsa düşük tehlikesi yaratabilir. Bu gibi durumlarda doktorlar özel olarak dikilen hamile korselerini önerebilirler.

Bazen de büyük ve sarkık göbek annede dış görünüşle ilgili kaygılara yol açabilir. Ancak doktorunuz önermediği sürece, sadece göbeği daha küçük ve dik göstermek için korse kullanmaktan kaçınmanız gerekir. Özellikle 4. aydan sonra rahat ve bol kıyafet tercihi, annenin konforu kadar bebeğin ve organlarının rahatı için önemlidir.

Hamilelik döneminde rahim bin kat büyüyor

  • Hamilelik döneminde neredeyse normal büyüklüğünün bin katına çıkan rahim, göbeğin aşırı büyümesine, bu göbek ise annenin iskelet sisteminin zorlanmasına ve bel ağrılarına neden olabilir.
  • Eğer göbeğiniz aşırı büyük ve sarkık duruyorsa ve vücudunuzda ağrılara neden oluyorsa korse kullanmadan önce doktorunuza danışarak hamilelere uygun hafif egzersiz hareketleri yapabilir ve vücudunuzun mümkün olduğunca fit olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Korse kullanımı kaçınılmaz hale geldiyse ve doktorunuz önerdiyse hamilelere özel olarak dikilen kaliteli korseleri tercih etmelisiniz.
  • Korseyi sürekli takmak yerine kısa süreli kullanmalı, sık sık takıp çıkarmalısınız.
  • Korse kullansanız bile diğer kıyafetlerinizi özellikle 4.aydan sonra sizi sıkıştırmayacak rahat ve bol kıyafetlerden seçmelisiniz.
  • Korsenin özellikle bağırsakları sıkıştırarak kabızlık gibi sorunları artırabileceğini unutmamalısınız.
  • Hamileliği gizlemek için korse kullanımı ise son derece sakıncalı olacağından asla başvurulmaması gereken bir yöntemdir.
  • Bebeğinizle paylaştığınız bu dokuz ayın çok özel olduğunu unutmamalı, dış görünüşünüzle ilgili kaygıları bir kenara bırakmalı ve göbeğinizle rahat rahat gezdiğiniz bu dönemin keyfini çıkarmalısınız.