Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Hamilelikte Sırt Ağrısı Ne Zaman Başlar ve Ne Zaman Geçer?

Hamilelikte ağırlık merkezinin değişimine bağlı olarak duruş değişikliğinin olması, kilo alımı, stres veya relaksin adı verilen pelvisin (leğen kemiği) doğuma hazırlanmasına yardımcı hormonun salgılanması nedeniyle sırt ağrıları yaşanabilir. 


Gebelikte sırt ağrısı yaygın bir durum olup genellikle ikinci trimester yani hamileliğin ikinci üç aylık döneminde görülür. Ancak bazı hamilelerde ise ilk trimesterin erken dönemlerinde hissedilip doğum yapana kadar devam edebilir. Yukarıda bahsedildiği gibi hamilelikte sırt ağrısının nedenleri farklılık gösterse de bu ağrıyı hafifletmek için uygulanabilecek ortak uygulamalar vardır

.

Hamilelikte Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

Gebelikte yaşanan sırt ağrısını hafifletmek için anne adaylarının günlük alışkanlıklarında yapabilecekleri bazı değişiklikler vardır:

  • Duruşunuza Dikkat Edebilirsiniz

Hamilelikte sırtın alt kısmı giderek kavisli bir şekil almaya başlar, omuzlar ise ağırlık merkezindeki bu değişime vücudun uyum sağlaması için normalden daha arkaya doğru durabilir. Geriye doğru bu duruş ise sırttaki kasları zorlayıp ağrıya neden olabilir. Anne adayı, postürüne yani duruşuna dikkat ederek bu ağrıları yaşama ihtimalini azaltabilir. 

Hamileler, göğüslerini dik tutarak eğri bir duruştan kaçınabilirler. Otururken ise ayaklarını hafifçe yukarıya kaldırmalarını sağlayacak tabure gibi bir eşyadan destek alabilirler. Pelvisin öne doğru eğilip ağrıya neden olmaması için de bacak bacak üstüne atmamaya dikkat edebilirler. Uzun süre sabit oturmaktan kaçınılması ve otururken sırtı destekleyecek küçük bir yastık kullanılması da önerilir.  


  • Hareketlerinizde Değişiklikler Yapabilirsiniz

Raf gibi yüksekteki eşyalara ulaşmaya çalışmak beli zorlayabilir. Küçük ve dengeli bir tabureden yardım alarak gebelikte sırt ağrısı yaşama ihtimali azaltılabilir. Ayrıca ağır eşya kaldırmamaya, bacakları geniş bir açıyla açarak dizleri büküp yerden eşya almaya özen gösterilebilir. Kasları güçlendirmek ve esnekliği sağlamak için de doktora danışarak yürüyüş, yüzme, hamilelik yogası gibi egzersizler yapılabilir. 

  • Ayakkabı Seçimine Özen Gösterebilirsiniz

Yüksek topuklu ayakkabılar, vücudun dengesini öne doğru çekerek yürümeyi zorlaştırabilir. Ayrıca sırtın kavisini artırdığı için de omurganın altındaki baskıyı artırarak ağrıya neden olabilir. Topuksuz, düz tabanlı bir ayakkabı giymek ise ayakları desteksiz bırakabilir. Hamilelikte genişleme eğilimi gösterebilen ayakların desteksiz kalmaları ise bacak ve sırt ağrısı yapabilir. Gebelik döneminde alçak topuklu rahat bir ayakkabı giyilerek olası sırt ağrıları engellenebilir. 

 

Hamilelikte sırt ağrıları nedeniyle rahatsızlık yaşamamak için dikkat edilebilecek diğer konular ise şunlardır:

  • Hamilelerin sırt üstü değil yan yatması, yatarken diz arası ve belin altına destekleyici yastık koymaları önerilir.

  • Hamilelikte fazla kilo alımı da sırt ağrısına neden olabilir. Kilo alımında ve beslenme şeklinde doktor tavsiyesine uyulmalıdır.

  • Doktor tavsiyesi ile uzman bir fizyoterapistten hamilelik masajı desteği alınabilir.

Hamilelikteki sırt ağrılarına artan acı veya idrar yapmada zorlanma eklenirse mutlaka doktora başvurulmalıdır.

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Taner Usta

 

 

 

Kaynaklar