Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Hamilelikte Tüketilmemesi Gereken Gıdalar

Hamilelik demek, yeni bir hayat düzenine geçiş demek. Bu süreç; sağlığınıza, günlük rutinlerinize ve beslenmenize yeni düzenler getirmenizi gerektirir. Özellikle hamilelikte beslenme çok önemli. Çünkü anne adayının tükettiği her şey karnındaki bebeğin gelişimine ve sağlığına etki ediyor. Bunun için gebelikte tüketilmesi gereken gıdalar ve mutlaka uzak durulması gereken şeyler var. Biz şimdilik bunun ikinci kısmıyla ilgileneceğiz.

Hamileyseniz hamileyim kategorisinde yer alan yazılarımızı okuyarak hamilelik döneminde dikkat etmeniz gereken konular hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

İşte, hamilelikte hayatınızdan çıkarmanız gereken o gıdalar.

Az Pişmiş Yumurta

Hamilelikte tüketilmemesi gereken gıdalar arasında başı, az pişmiş yumurta çekiyor. Çünkü az pişmiş yumurta, salmonella denilen bakteriler yoluyla çeşitli bağırsak enfeksiyonlarına sebebiyet verir. Yine bu bakteri, gıda zehirlenmelerine de zemin hazırlar. Az pişmiş ve kayısı kıvamında pişirilmiş yumurtada salmonella denilen bakteriler tam olarak ölmez, bu da anne adayı ile bebeğe bazı zararlar verebilir. İyi pişmiş yumurtada bakterilere rastlanmadığı için yumurtanın sarısının ve beyazının katı olana kadar pişirilmesi önerilir. Bu yüzden, az pişmiş yağda yumurta ve rafadan yumurta keyfine biraz ara vermeniz gerekiyor. Çiğ yumurta ile oluşan mayonez, krema ve dondurma gibi ürünleri tüketirken bir kez daha düşünün deriz.

Pastörize Olmayan Süt ve Süt Ürünleri

Hamilelikte süt ve süt ürünleri tüketimi kalsiyum desteği için mutlaka gereklidir. Fakat bu ürünlerin pastörize olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Pastörize olmamış süt, peynir, küflü veya yumuşak peynirlerin içinde bulunan bakteriler, hassas bünyenize iyi gelmez ve gıda zehirlenmesi riskinizi arttırır. Ayrıca bu ürünlerde bulunan listeriosis ciddi sağlık sorunlarına ya da düşük yapma riskine sebep olabilir. Zararlı bakteriyel enfeksiyonlardan korumak için içtiğiniz tüm sütlerin pastörize olmasına dikkat etmelisiniz. Peynir ve yoğurt gibi süt ürünlerinin de pastörize sütten yapıldığına emin olmalısınız. 

Çiğ ya da Az Pişmiş Et ve Balık Ürünleri

Pişmemiş ya da az pişmiş et ürünlerinden bu dönemde uzak durmak da çok önemli. Çünkü az pişmiş etler, toksoplazma riski taşır. Et ve tavukları, hiç pembelik kalmayana kadar pişirmek bu dönemde iyi olacaktır. Salam, sosis, pastırma gibi ürünlerden de uzak durmanız gerekiyor. Bu şarküteri ürünlerinin içinde katkı maddeleri ile bol miktarda tuz ve yağ bulunuyor. Deniz ürünlerinin de gıda zehirlenmesi yapma riski oldukça yüksek. Midye, istiridye ve karides gibi kabuklu deniz ürünlerinin yanında suşi de bu dönemde kesinlikle önerilmiyor.

Hamilelik döneminde balık tüketimini artırmak gerekiyor. Ancak bazı balıklar var ki şu dönemde oldukça sakıncalı. Kılıçbalığı, köpekbalığı, kuzgun ve uskumru gibi balıklar fazlaca cıva değerine sahip. Yüksek cıva oranı, gelişmekte olan bebeğin beyin ve sinir sisteminin normal seyrine müdahale eder. Bu nedenle balık seçimine de dikkat etmek gerekiyor.

Karaciğer

Karaciğer protein ve demir kaynağı açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda içerisinde çok yüksek miktarda A vitamini içeren bir sakatattır. Gebelik döneminde fazla A vitamini takviyesi çok önerilmez bu yüzden karaciğer hamilelerde yasaklı yiyecekler arasında bulunur. Eğer tüketilmek istenirse, doktor ya da diyetisyen kontrolünde beslenme programına dahil edilmelidir.

Çok Fazla Kafein

Kafein; grip ilaçlarında, alerji ve ağrı kesicilerde, bazı diyet ilaçlarında bulunur. Güçlü bir etkisi olan kafein, hamileler için önerilmez. Tamamen yasak olmasa da aşırı dozda kafein bebeğin gelişimine olumsuz şekilde etki eder. Bunun için kahve, çay, kola ve çikolatayı dozunda tüketmekte yarar var.

Hamilelikte kontrollü tüketilmesi gereken bir diğer içecek türü bitki çaylarıdır. Bitki çayları istemsiz rahim kasılmalarına ve kanamalara yol açabileceği için temkinli yaklaşmak ve doktor onayı ve tavsiyesi olmadan tüketilmemesi gerekir.

Konserve Gıdalar

Konserve gıdalar paketlenir ve daha uzun süre saklanır. Teneke kutulardaki astar, sıklıkla fetal endokrin aktiviteyi etkileyen Bisfenol A (BPA) içerir. Bunun yanında, kalaylı yiyecekler uzun raf ömürleri nedeniyle çok yaşlı ve zararlı bakteriler barındırabilir. Bunun için hamileyken her şeyi taze olarak tüketmeniz gerekir.

Meyve suları da taze tüketilmelidir. Hamilelik süresince kutu meyve sularını içmemeye dikkat edilmelidir. Meyve suyu içmek istendiğinde taze sıkılmış, doğal meyve sularını tercih etmek çok daha sağlıklı ve doğru olur.

Alkol

Söylememize gerek dahi yok fakat yine de belirtmek istiyoruz. Gebelik boyunca alkol tüketimi oldukça sakıncalı. Alkol güçlü teratojen etkilere sahiptir ve bu nedenle düşük, bebekte gelişim geriliği, çeşitli baş-yüz gelişim kusurları ve zeka geriliği gibi istenmeyen durumların oluşmasına neden olabilir. Bunun için alkolü tamamen hayatınızdan çıkarmalısınız.

Alkolün yanı sıra sigara da hamilelikte kesinlikle içilmemelidir. Alkol ve sigara tüketimi anne adayının sağlığının yanı sıra bebeğin beyin gelişimi ile sinir sistemi ve solunum yollarının gelişimini de çok olumsuz etkiler Bunun için alkol ve sigaranın tamamen hayatınızdan çıkarmalısınız.

 

 

 

 

Kaynaklar