Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Hem Çocuk Hem Kariyer Yapmanın Püf Noktaları

Hem çocuk hem de kariyer yapmak mümkün mü? Çocuk yapmak isteyen çalışan kadınların ortak sorusu bu. Doğum izninden sonra iş hayatına dönen ve bebeğiyle iş saatleri içinde ilgilenemeyen anneleri, evde rutin işler ve bebekleri bekliyor. Peki çemberin içinden kurtulmak mümkün mü? Bu sorunun cevabını en pozitif şekilde alabilmeniz için dikkat etmeniz gereken noktalar bulunuyor. Çocuk da yaparım kariyer de deme özgürlüğünü yaşamak için yazımızın devamındaki ipuçlarına göz atabilirsiniz

Mükemmel Anne Olmayı Amaçlamayın

Belli saatlerde evde olmamanız, bebeğinizi ihmal ettiğiniz anlamına gelmez. Onu gün içinde az görmenin verdiği üzüntüyle en mükemmelini yapma görüşünü bir kenara bırakabilirsiniz. Hem evde hem de iş hayatında en iyisi olma şartının verdiği sorumluluk sizi plansızlığa ve aşırı strese itebilir. Mükemmelin peşinden koşmayın, sadece ev ve iş hayatında doğru adımlar atmaya çalışın. Çalışma temponuzu planlayın ve bebeğinize ya da çocuğunuza vakit ayırmanın yollarına bakın.

Ev Rutinleri Oluşturun

Ev içerisinde belirli rutinlerinizin oluşu hem ailenizle daha fazla zaman geçirmenize hem de iş hazırlıklarınızı pratik bir şekilde yapmanıza yardımcı olabilir. Sabah kahvaltıları ve akşam yemeğini mümkün olduğunca ailenizle yemeğe özen gösterin. Böylelikle yemek yemek gibi zaten ihtiyaç duyduğunuz şeyleri ailenizle paylaştığınız zamana dönüştürebilirsiniz. Ayrıca sizinle birlikte erken saatte kalkan bebeğinizin akşam yatış saati de daha erken olacaktır. Bu da ertesi gün işiniz için yapmanız gereken hazırlıkları daha rahat bir şekilde yapmanıza yardımcı olabilir.

Yemeklerinizi Haftasonu Planlayın

Haftalık olarak yemek listesi oluşturun. Bu listeden bozulmayacak ya da dondurulabilecek gıdaları haftasonu eşiniz ile birlikte pişirin. Hafta içi yapacağınız yemeklerin ise kolay hazırlanabilir olmasına özen gösterin. Yemek pişirmeye ayıracağınız vaktin azalması bebeğinizle daha uzun zaman geçirmenize yardımcı olabilir.

Ev İşleri Bekleyebilir

İşten döndükten sonra hem çocuğunuzla ilgilenip hem de eşinizle birlikte ütü, yemek ya da temizlik yapmak durumunda kalabilirsiniz. Fakat bu işlere çok fazla zaman ayırmadan halletmeyi deneyebilirsiniz. Detaylara takılmamak bunun temel şartı olabilir. Eğer imkanınız varsa bu işlerinizi hafifletecek bir yardımcıdan faydalanmayı da düşünebilirsiniz. Böyle bir şey aile ekonomisi için mümkün değilse en azından çocuğunuzun kendi ihtiyaçlarını gidereceği zamana kadar ev işlerini zaman zaman aksatma lüksünü kendinize tanıyabilirsiniz. Bunun için suçluluk duymayın. Hayatta yapmanız gereken şeyleri önem sırasına koyun ve sizin için ne önemliyse ona daha fazla zaman ayırın.

Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Sağlıklı bir uyku uyuyarak hem işlerinizde daha aktif rol alabilir hem de akşamları bebeğinizle vakit geçirecek enerjiye sahip olabilirsiniz. İyi bir uyku uyuyabilmek için de öncelikle bebeğinize bir uyku rutini oluşturmanızda fayda bulunur. Bebeğinizin belirli bir saatte uyuyup uyanması sizin de düzenli olarak uyumanıza yardımcı olabilir.

Eşinizle Ortak Sorumluluklar Taşıyorsunuz

Anne baba ev içerisinde ortak sorumluluklar taşır. İşe geri dönmeden önce eşinizle birlikte sorumluluklarınızı iş saatlerinize göre belirleyin. Bebeğinizin bir ihtiyacı olduğu zaman önce kimin gidebileceğine karar verin. Akşam ve gece bebek bakımı konusunda da eşit sorumluluklar üstlenmeyi tercih edin.

Sosyal Çevrenizden Uzak Kalmayın

Eşinizin de yardımıyla birbiriniz için bir şeyler yapabilir, arkadaşlarınızla görüşebilirsiniz. Sık sık bu aktiviteleri yapamasanız da ara ara aldığınız bir sinema bileti, küçük bir tatil ya da eşinizle iş çıkışı akşam yemeği gibi kendinize ayırdığınız vakitler, yenilenme hissini beraberinde getirir.