Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

İkiz Annelerine Öneriler

İkiz Annelerinin Hayatını Kolaylaştıracak Öneriler

Hayatları boyunca her şeyi birlikte paylaşan iki minik kahramanla yaşamanın zevkli taraflarının ağır basacağını unutmadan, ikiz bebek bakımı önerilerimize bir göz atın. İşte, ikiz bebek büyüten ebeveynler için hayat kurtaran öneriler.

Emzirme: İkiz bebekleri olan anneler, bebeklerini aynı anda emzirebilirler. Özellikle yeni doğanların memede kalma süresini düşünecek olursak bu, anneye ekstra zaman kazandıracaktır. Sağ göğsünüzle birini, sol göğsünüzle diğerini emzirin ve dönüşümlü olarak değiştirin. Böylece hep aynı göğsünüze alışmalarını önlemiş olursunuz. İkiz bebekleri emzirirken hem sizin hem de ikizlerinizin rahat edebileceği doğru pozisyonu seçin. Konforlu bir emzirme için emzirme yastığı kullanın.

Uyku: Onlar sürecin en başından beri hep yan yanalar. Bu nedenle uyurken de aynı anda uyumak ve aynı anda uyanmak onlara huzur verir. Her ikisinin de aynı saatte uyuması ve aynı uyku rutinine alışmasını sağlayın. Böylece onlar uyuduğu zaman sizin de dinlenme vaktiniz olacaktır. Yeterli uyku, anne sütünü artırmada önemli bir etkendir ve annenin enerji ve dikkatini güçlendirmeye yarar. Bebekleriniz kadar sizin de uykuya ihtiyacınız var.

İkisi aynı odada uyuyacağı için biri daha erken uyandığında diğerinin sesinden rahatsız olup uyanabilir. Bu nedenle sesli ortamlarda da uyuyabilmeye alıştırmanız faydalı olabilir.

Beslenme: İkiz bebeklerde beslenme önemli bir konudur. İlk 6 ay anne sütü ile beslenen bebekleriniz, 6. aydan sonra ek besine geçebilirler. Mümkün olduğunca sağlıklı ama pratik yemekler yapın. Uzun zaman alan yemeklere bir süre ara verin. İlk etapta sebze ve meyve püreleri ile çorbalar işinizi kolaylaştıracaktır. Pratik mutfak malzemeleri de işinizi kolaylaştıracaktır. Bunun için bir mutfak robotunuz, düdüklü tencereniz, iyi bir fırınınız mutlaka olsun. Yemek yapamayacağınız anlar da olabilir. Doktorunuzun tavsiye ettiği ek besin desteklerinden de yararlanabilirsiniz.

 

Banyo: Yenidoğan ikizlerinizi sırayla yıkayın. Birini siz yıkarken diğer bebeği eşiniz giydirsin. Desteksiz oturmaya başladıkları zaman da büyük bir küvette birlikte banyo yaptırmaya başlayabilirsiniz. Kaymaz bir banyo paspası kullanmayı ve küvette mücadele etmemeleri için her banyo oyuncağından iki tane almayı ihmal etmeyin.

 

 

Anne-Baba: En az bebekleriniz kadar siz de önemlisiniz. Mutlu ve sağlıklı ebeveynin bebekleri de mutlu ve sağlıklı olacaktır. Bunun için her boş fırsatta kendinize zaman ayırın. Bebeklerin bakımı konusunda aile büyüklerinizden yardım isteyin. Evin temizlik, ütü gibi işleri için bir yardımcıdan destek alabilirsiniz.

İşinizi Kolaylaştıracak Diğer Ayrıntılar

  • İkizlerinizin günlük rutinlerini not aldığınız bir defteriniz olsun. Günlük takip açısından işinize yarayacaktır. Ne zaman neye ihtiyaçlarının olduğunu önceden bilip hazırlanabilirsiniz.
  • Bebeğin ihtiyaçları için yapacağınız alışverişinizi mümkün olduğunca toplu halde yapın. Böylece her şey uzun süre elinizin altında olacaktır.
  • Evden çıkarken dışarıda ihtiyacınız olabilecek her şeyi koyabileceğiniz bir çantanız olsun. Bu çantanın içine koyacağınız yedek kıyafet, bez gibi eşyalar temiz bir şekilde içinde durusun ki iki bebekle birlikte dışarı çıkmak istediğinizde çantanız hazır olsun.
  • İkiz bebeğe sahip olmak düzenli olmayı gerektirir. Çünkü bazen zamanla yarışırsınız ve ihtiyacınız olan eşyayı aramak için fazla zamanınız olmayabilir. Bebeklerin odasında ve mutfakta ihtiyacınız olan her şey düzenli bir şekilde yerlerinde dursun.
  • Bebeklerinizin eşyalarını ayırın. Herhangi eşyanın hangi bebeğinize ait olduğunu karıştırıyorsanız farklı renkler kullanın.
  • Ana kucağı, beslenme sandalyesi gibi eşyalar size çok yardımcı olabilir.
  • İkizlerinizin birbirinden kısa süre de olsa ayrı kalabilmelerini sağlayın. Örneğin birisi anne ile oynarken diğeri baba ile parka gidebilir.