Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

İkiz Bebek Bakım Önerileri

İkiz bebeklerinizin olacağını öğrendiğiniz günden bu yana yaşadığınız heyecan ile birlikte gelen “İkiz bebeklere nasıl bakılır?” sorusu kafanızı kurcalıyor olabilir. Tüm anne adaylarının taşıdığı sorumluluk hissinin daha yoğun şeklini yaşamanız gayet normal bir durum. Ancak ikiz bebeklerinizi büyütürken size zaman kazandıracak ve sizi stresten kurtaracak yollar da var. İşte ikiz annelerinin çok işine yarayacak öneriler.

Emzirme İçin Pratik Yollar

İkiz annelerinin en büyük kuşkularından biri, sütlerinin iki bebek için yeterli olup olmayacağı. Bunun için bol sıvı tüketmek ve sütü arttırmaya yardımcı olacak besinler tüketmek ve sık sık göğüslere masaj yapmak yararlı olacaktır. Fakat şunu unutmamak gerekir, anne ne kadar çok emzirirse sütü o kadar fazla gelir. Özellikle yenidoğanların memede geçirdiği vakit çok fazladır. Bunun için bebekleri aynı anda emzirmek hem iki memenin de aktif süt üretmesini hem de annenin zaman kazanmasını sağlar. İkiz bebek emzirme işini kolaylaştırmak için deneyebileceğiniz birden çok pozisyon mevcut. Deneyerek zamanla kendiniz için en doğru emzirme pozisyonunu bulabilirsiniz. Her iki bebeği birden emzirmek zor geliyorsa göğüs pompaları size yardımcı olabilir. İşinizi kolaylaştırmak için emzirme yastığı da edinebilirsiniz. 

İşleri Kolaylaştıracak Bir Çizelge Şart

Tek bir bebeğin ihtiyaçlarını takip etmek zorken, iki bebeği takip etmenin zorluğu tartışılamaz. Bu yüzden ebeveynler oluşturdukları çizelgelerle işleri kolaylaştırabilirler. Bebeklerin beslenme, banyo, alt değiştirme uyku gibi rutin ihtiyaçlarını bu çizelgede belirtilerek, gerçekleştirilen rutinlere bir artı konabilir. Böylece hangi bebeğin altının değiştirilmesi gerektiği ya da hangisinin yemek yemesi gerektiğini unutulmaması sağlanabilir.

Rahat Bir Uyku İçin Birbirlerine İhtiyaçları Var

Anne karnında sürekli beraber olan bebekler, doğduktan sonra da yan yana olmaktan huzur duyarlar. Bunun için ilk zamanlarda tek bir beşikte uyuyabilirler. Bu onların kendilerini güvende hissetmelerini sağlar. Loş bir ışık, doğru oda sıcaklığı ve rahat bir yatak onların uykuya dalmalarını kolaylaştırır. İkiz bebek bakımında en önemli şeylerden biri de uyku düzeni. Uyku saatlerinin düzene girmesi ve bebeklerin aynı anda uyuyup uyanması anneyi bir hayli rahatlatacaktır.

Yardım Çağrısı Yapmaktan Çekinmemek

İkiz bebeklere nasıl bakılır sorusuna eksiksiz olarak cevap verebilirler fakat bu yardıma ihtiyaç duymayacakları anlamına gelmez. Banyo yaptırma, yemek yedirme, hava almaya çıkarma esnasında insanlardan yardım istemekte fayda var. Özellikle anne, babadan destek isteyebilir. Tüm sorumluluğu kendinde hissetmesi annenin gergin anlar yaşamasına sebep olabilir.