Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

İleri Yaş Hamileliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

35 yaş sonrası hamilelik, ileri yaş ya da geriatrik gebelik olarak adlandırılır. 35 yaş sonrasının ileri yaş gebelik olarak adlandırılmasının nedeni ise sağlık açısından dikkat edilmesi gereken bazı konuları barındırmasıdır. Elbette 35 yaş, hamilelik için bir sınır değildir. Ancak ileri yaş gebelikte görülebilen bazı durumların bilinerek bilinçli ve sağlıklı bir gebelik süreci geçirilmesinde fayda vardır. Günümüzde 35 yaşın üzerinde gebe kalanların sayıları giderek artmaktadır. 

1. Daha Geç Hamile Kalınabilir

Kadınlar belirli bir sayıda yumurta ile doğar. Her ay adet döngüsünde, bir yumurta yumurtalıktan ayrılır ve fallop tüpüne yani rahimle yumurtalığın bağlantısını sağlayan tüpe ulaşır. Fallop tüpünden de rahme ulaşır.

30’lu yaşlara gelindiği zaman yumurtalar sayı ve kalite olarak azalmaya başlar. Bu nedenle 35 yaş sonrasında yumurtanın döllenmesi daha zor olabilir. 35 yaş üstü hamilelikte 6 ay boyunca hamile kalınamadıysa doktora danışılmalıdır.

2. Hamilelik Diyabeti İhtimali Yükselebilir

Gebelik şekeri, diyabeti ya da gestasyonel diyabet olarak da bilinen bu sağlık durumu, anne adayının kan şekerinin yükselmesini ifade eder. Hamilelik diyabeti, bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilen bir durumdur. İleri yaş gebelik riskleri arasında bulunan hamilelik diyabeti, doktor kontrolünde tedavi edilir.

3. Çoğul Gebelik Görülebilir

Bazı ebeveyn adayları için ileri yaş hamilelik faydaları olarak da görülen bir durum vardır: Çoğul hamilelik yani birden fazla bebek sahibi olma. İleri yaşla birlikte hormonal bazı değişikliklerin görülmesi birden fazla yumurta salınmasına neden olabilir. Bu nedenle 35 yaş gebeliklerinde ikiz bebek gibi çoğul gebelik ihtimalleri daha yüksektir.

 

İleri yaş hamileliklerinde görülebilen diğer sağlık durumları ise şunlardır:

  • Hamilelik, her anne adayının sağlık durumuna göre küçük farklılıklar göstermekle birlikte genellikle 40 hafta sürer. 37. haftadan önce gerçekleşen doğum ise erken ya da prematüre doğum olarak adlandırılır. İleri yaş hamileliklerde erken doğum ihtimali daha yüksek olabilir.

  • İleri yaş hamilelik zararları arasında yer alan nadir durumlardan birisi preeklampsidir. Gebelik zehirlenmesi olarak da bilinen bu sağlık sorununun görülme riski 40 yaş sonrası hamileliklerde daha fazla olabilir.

  • 35 yaş sonrası gebeliklerde düşük doğum ağırlığı da görülebilir.

  • Hipertansiyon ya da yüksek tansiyon olarak bilinen ve doktor kontrolü gerektiren durumun ileri yaş gebeliklerinde yaşanma ihtimali de olabilir.

İleri Yaş Hamileliklerde Nelere Dikkat Edilmeli?

35 yaş sonrası hamilelik planlayan anne adaylarının sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek için hamilelik öncesi kontrollerini aksatmamalarında fayda vardır. Doktor tavsiyesi ile multivitamin ya da folik asit gibi bebeğin gelişimi ve annenin sağlığını destekleyici takviyeler alınabilir.

Hamilelik esnasında ise düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmelidir. Anne adayı, ileri yaş hamileliğin taşıyabileceği hipertansiyon gibi riskleri göz önünde bulundurularak muayene edilir. Böylece herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmadan erken aşamalarda gerekli önlemler alınabilir. 

Anne adayının varsa doğum öncesi sağlık problemi ile ilgili doktorunu bilgilendirmesinde fayda vardır. Hamilelik süresince ise yeterli ve dengeli beslenilmeli, fiziksel olarak aktif olunmalıdır.

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Taner Usta

 

Kaynakça:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9542254/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4554509/