Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

İlk 1000 Gün Neden Önemlidir?

İlk 1000 Gün Neden Önemlidir?

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz ilk günden (9 ay =270 gün) bebeğinizin 2.yaş gününe (365 + 365 = 730 gün) kadar geçen ilk 1000 günündeki beslenme, bebeğinizin hayatında sağlığı açısından mucize yaratmaktadır. Hamilelik boyunca ve bebeğiniz dünyaya geldikten sonraki dönemde yeterli,çeşitli ve dengeli beslenme; sadece büyüme ve gelişme için değil aynı zamanda ileri yaşlarda obezite, diyabet gibi kronik hastalıkları önlemede oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Başka bir deyişle bebeklikten itibaren ekilen ilk tohumların yetişkinlikte sağlıklı bir meyve verebilmesi için ilk 1000 gün beslenmesi anne ve bebek için çok önemlidir.

İlk 6 ay sadece anne sütü, 2 yaşına kadar da emzirmenin devamı UNICEF ve WHO tarafından da önerilmektedir. Bu dönemde anneler emzirmeleri için özendirilmeli ve desteklenmelidir. Bebeklerde 6. ay ek gıdalara geçmek için en doğru zamandır. Ek gıdaya erken geçiş obeziteye, geç başlamak da isteksiz yeme ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarına neden olabilir.

Türkiye’de emzirme yaygın bir uygulama olmasına rağmen, Türkiye'de ek gıda uygulamaları yanlış bilinen en büyük sorunlardan biridir. Ek gıdaya erken başlandığı gibi bebeğe anne sütü yerine fazla miktarda katı gıda verilerek anne sütü veya devam sütü alması engellenmiş oluyor. Oysa bebeğinizin mide kapasitesi ufacık ve bu kadar çok besin yüklenmesini kabul etmiyor. Bir çok anne, anne sütü gibi kıymetli bir besin yerine katı gıdalarla bebeği doyurmaya çalışıyor.  

Bebeğiniz katı gıda alsa bile anne sütü vermeye devam ediniz. Eğer anne sütü alımı yetersiz ise çocuk doktorunuza danışarak devam sütlerini tercih edebilirsiniz. Anne sütü ile beslemenin mümkün olmadığı durumlarda devam sütleri bebeğin süt öğünü için oldukça iyi bir seçenek olabilir.

Unutmayınız ki; ilk 1000 günde yeterli ve dengeli beslenme sizin bebeğinize tüm hayatı için yapabileceğiniz en büyük iyiliktir.