Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

İnek Sütü Alerjisi Tedavisine Destek

 

İnek sütü bebeğin diyetinden çıkartıldığında belirtiler kaybolacaktır. Bu bölümde, belirtiler kaybolana kadar yardımcı olabilecek bazı ipuçları yer almaktadır.

İnek Sütü Alerjisi Sonrası Cilt Bakımı

Bebeğinizin cildinin kabarmasını ve zedelenmesini önlemek için nemlendirici kremlerle günlük deri bakımını yapmaya devam edin. Cildini kaşımasını ve ovalamasını önlemeye çalışın. Odasını sabit bir ısıda serin ve uygun nem düzeyinde tutun. Bebeğinizin cildinin yün, sentetik lifler, sabun ve deterjanlar gibi tahriş edicilere maruz kalmamasına ve parfüm, kozmetik maddeler, mineral yağ, çözücüler, toz, kum gibi maddelerle temas etmemesine çalışın ve sigara içmeyin.

Bebeklerde Kolik Ve Kramp

Hem anne-babalar hem de bebek için çok sıkıntılı olan kolik, genellikle 3-4 aylıkken kendiliğinden iyileşir. Bu arada bebeğinizi beslenme sırasında olabildiğince dik oturtarak bebeğinizin hava yutmasını önlemek yarar sağlayacaktır. Bebeğinizi kucağınızda boynunu ve başını destekler şekilde dik tutarak gazını çıkartmasını sağlamaya çalışın. Sırtını ve karnını gaz çıkartana kadar nazikçe sıvazlayın. Bu sırada bebeğinizin az miktarda süt çıkarması(kusması) normaldir. Bebeğinizi beslerken sütünü çok hızlı içmesine izin vermeyin.

Bebeklerde İshal

Bebeğinizin su kaybetmesini engellemeniz çok önemlidir. Bu nedenle ishalle yitirilen su, yerine konmalıdır. Ek besin alan bebeklere et suyu, çorba, meyve suları, yumuşak meyveler veya sebzeler verilmelidir. Pirinç, tahıl, muz, patates, kaynamış havuç ve beyaz ekmek ishalli hastalıklar sırasında genellikle iyi tolere edilen gıdalardır. Bebeğiniz iyileşirken; çocuğunuzun diyetine uygun yumuşak, fazla tatlı olmayan gıdalar ekleyebilirsiniz.

Bebeklerde Reflü

Mide içeriğinin yemek borusuna çıkması anlamına gelen reflü, bütün bebeklerde oluşan doğal bir mekanizmadır. Ancak bazılarında diğerlerinden daha fazla görülür.

Reflüye Karşı Öneriler:

Bebeğinizi sakin bir ortamda besleyin ve dik tutun. Büyük öğünler yerine daha küçük porsiyonlarla besleyin. Besledikten sonra bebeğinizi sallamaktan kaçının ve gaz çıkartması için zaman tanıyın. Ayrıca beşiğinde başını yükselterek bebeğinizin uyuma pozisyonunu ayarlamayı da deneyebilirsiniz.
Bebeğinizi sıkı giydirmekten ve araba koltukları gibi gereçlerde karnına baskı oluşturmaktan kaçının.

 

İnek Sütü Alerjisinde İyileşme Süreci

Bebeğimin Durumu Ne Sıklıkla Değerlendirilmeli?

İnek sütü alerjisi olan bütün çocukların, alerjilerinin büyüdükçe ortadan kalkıp kalkmadığını anlamak için düzenli doktor kontrolü yapılması gerekir.

Doktorunuz kontrollerde bebeğinizin alerjik belirtilerinin yanı sıra genel sağlık durumunu da değerlendirecek ve bebeğinizin büyüme, gelişmesini takip edecektir. Çocukların çoğu büyüdükçe besin alerjileri ortadan kalkar. Ancak bu durum farklı besinler için değişkendir ve çocuğa göre değişir.

İnek sütü alerjisi olan bebeklerin çoğu 3-5 yaşına kadar iyileşir. Doktor durumu değerlendirebilmek için alerji testleri ve besin yüklemesi yapabilir.

Doktorunuzdan, çocuğunuzun durumunu düzenli olarak değerlendirmesini isteyin. Bu değerlendirmelerin bebeğiniz 12 aylık olduktan ve çocuğunuzun son alerji atağının üzerinden 6-12 ay geçtikten sonra yapılması gerekir.

İnek Sütü Alerjisi Tümüyle İyileşir mi?

Birçok bebek büyüdükçe alerjiden kurtulur. Alerjinin devam edip etmediğini anlamak için düzenli doktor kontrolü yapılmalıdır.

İnek sütü alerjisi olan çocuklar genellikle 2-3 yaşından sonra yeniden inek sütü içebilirler. Düşük bir oranda sorun çocukluk ve ergenlik çağları boyunca da devam eder. İnek sütü vermeyi tekrar denemek için bebeğinizin 12 aylık olması ve son 6-12 ay içerisinde alerji atağı geçirmemiş olması gerekir. Doktorunuz bebeğinize daha ne kadar süreyle inek sütü vermeyeceğinizi belirleyecektir.