Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Kabızlık İçin Meyve ve Sebzeler

Bebeklerde kabızlık ilk 6 ay yani sadece anne sütü ile beslendikleri dönemde nadiren görülür. Çünkü anne sütü, bebeklerin mideleri tarafından kolayca hazmedilebilir. Ek gıdaya geçiş ile birlikte ise bebeklerde kabızlık sorunu görülmeye başlayabilir. Bu nedenle makarna, muz ya da pirinç gibi gıdaların sık sık yedirilmemesinde fayda bulunur. Bebeklerde kabızlık görüldüğü zaman ise ara öğünlerine bazı meyve sebzeler eklenerek bağırsaklarının rahatlaması sağlanabilir.

Bebeklerde kaka rengi ve yoğunluğu bize birçok şey anlatır. Bebek kaka rengi yeşil, sarı, kahverengi, kırmızı ya da siyah gibi çeşitli renklerde olabilir. Bazı renkteki kakalar son derece normalken, bazı renkteki kakalar doktora danışılması gereken durumların habercisi olabilir. Kaka yoğunluğu bebeklerde kabızlık gibi durumların ipuçlarını verebilir. “Kaka Takibi Aracı”nı bebeğinizin kakasını gözlemlemenize yardımcı olması için uzmanlarla birlikte tasarladık. Bebeğinizin kaka fotoğrafını yükleyerek saniyeler içinde testi tamamlayabilir, bu sayede bebeğinizin gelişimiyle ilgili dikkat etmeniz gereken işaretleri fark edebilirsiniz. Sonuçlarınıza göre gereken durumlarda doktora danışabilirsiniz. Teste başlamak için tıklayınız.

Bebeklerde Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerin kabız olup olmadığını anlamak için sadece kaka yapma sıklığını kontrol etmek yeterli olmayabilir. Çünkü bebekler ek gıdaya geçtiklerinde günlük kaka yapma sayıları değişebilir. Kimi bebekler her beslenmeden sonra kaka yaparken ek gıdaya geçiş sonrası bu sayı 3-4 günde bire de düşebilir. Bebeğin kabız olduğunu gösteren işaretler şunlardır:

 • Bebeğin karnının sert olması

 • Huzursuz olması ve ağlaması

 • Kakasının küçük parçalar şeklinde olması

 • Kakasının sert olması

Bebeklerde Kabızlık İçin Ne Yapılmalı?

Bebeklerde kabızlık çözümü olarak öncelikle beslenme düzeninde birkaç değişikliğin yapılmasında fayda vardır. Beyaz ekmek, peynir, yoğurt, muz, patates ve havuç gibi sık yedirildiği zaman bebeklerde kabızlık yapan meyve ve sebzeler bir süreliğine yedirilmemelidir. Bunların yerine kabızlığa iyi gelen meyve ve sebzeler tercih edilmelidir. Öncelikle bebeklerde kabızlığa iyi gelen sebzeler listesine göz atılarak kabızlığa iyi gelen bir bebek maması hazırlanabilir:

 • Bezelye: Bebeklere 6. aydan itibaren yedirilebilen bezelye, iyi bir lif kaynağıdır. Suda ya da buharda haşlayıp püre haline getirerek bebeklere yedirilebilir. Bezelye ve Kabak Püresi tarifimizi uygulayarak kabak, bezelye ve zeytinyağının kabızlığı rahatlatıcı etkisinden yararlanılabilir. 

 • Brokoli: C ve K vitaminleri açısından zengin olan brokoli aynı zamanda iyi bir lif kaynağıdır. Buharda haşlanıp parmak gıda olarak ya da çorba halinde bebeklere yedirilebilir. Bebeklere özel brokoli çorbası tarifi için Güçlü Bağışıklık İçin Çocuk Dostu 5 Yemek başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

 • Ispanak: Çocuklarda kabızlığa iyi gelen sebzelerden birisi de ıspanaktır. 7. aydan itibaren bebeklere yedirilebilen ıspanak iyi bir lif ve kalsiyum kaynağıdır. Ispanaklı bebek çorbasının nasıl yapıldığını öğrenmek için Temel Reis Yemeği isimli tarifimizi okuyabilirsiniz.

 • Kereviz: 7. aydan itibaren bebeklere yedirilebilen kereviz, içeriğindeki lifler sayesinde kabızlığın giderilmesine yardımcı olur. Bebeğinize özel kereviz çorbası tarifini öğrenmek için Sütlü Kereviz Çorbası yazımızı okuyabilirsiniz.

Bebeklere ana öğünlerde sebzeli yemekler yedirmenin yanı sıra ara öğünlerde de kabızlığa iyi gelen meyveler yedirilerek bağırsak faaliyetlerinin düzene girmesine yardımcı olunabilir. İşte, bebeklerde kabızlığı gideren meyveler:

 • Armut: İçeriğindeki C vitamini ve lif sayesinde sindirimi düzenlemeye yardımcı olur. Püre haline getirilerek bebeklere yedirilebilir.

 • Erik: Lif bakımından zengin olan taze erik, püre halinde bebeklere yedirilebilir. Kuru erik ise şeker katılmadan hoşaf yapılarak bebeklere içirilebilir.

 • Kayısı: 6. ayından itibaren bebeklere yedirilebilen kayısı, lif bakımından zengindir. Bebeğinizde kabızlığı gidermeye yardımcı olmak için Armutlu Kayısı Püresi tarifimizi uygulayabilirsiniz.

 • Üzüm: Sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olan taze üzüm, komposto halinde bebeklere içirilebilir. 

Kabızlığa iyi gelen bu meyve ve sebzeleri yedirmenin yanı sıra bebeklerin hareket etmesi de sağlanmalıdır. Bağırsak hareketlerini teşvik etmek için bebeklerin bacaklarından tutarak hafif şekilde bisiklet hareketi yaptırılabilir. Uzun süreli kabızlık durumunda ise bebeğinizin doktoruna danışmanızda fayda bulunur.