Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Kanguru Bebek Taşıyıcılar Nasıl Kullanılır?

Anne babaların bebeklerini kucaklarında taşırken aynı zamanda ellerini rahatlıkla kullanabilme imkânı sağlayan kanguru bebek taşıyıcılar bebek sahibi olan ailelerin hayatını kolaylaştırır. Peki, kanguru aparatının faydaları nelerdir, nasıl kullanılır, satın alırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Bebekleri kucakta taşımanın en güvenilir yolu

·           Bebeklerin boyun kasları, omurgası ve refleksleri gelişmediği için onları kucakta taşırken dikkatli olmak gerekir.

·           Özellikle yeni doğan bebek annesinin sıcaklığını, kokusunu her an hissetmek istediği için kucakta taşınmak hoşuna gider.

·           Bebek biraz daha büyüdüğünde ve ağırlığı arttığında ise kucakta uzun süre taşımak ebeveynleri yorabilir. Çünkü bebeğin ağırlığı bele, boyuna ve bileklere yük bindirdiği için bazı sağlık sorunlarına neden olabilir.

·           Bebeklerin daha rahat ve güvenli bir şekilde taşınması amacıyla üretilmiş olan kanguru bebek taşıyıcıların kullanımı oldukça kolaydır. Bebeğin ağırlığı eşit bir şekilde yayıldığı için taşıyan kişiyi yormaz ve ellerini rahatça kullanabilir.

·           Kanguru bebek taşıyıcılar, doğumdan hemen sonra rahatlıkla kullanılabilir. Ancak bu aparatı kullanırken bebeğinizin güvenliği için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

Kanguru aparatı nasıl kullanılır?

·           Kundak şeklinde tek omza asılan aparatlarda bebeğin ağzının kapanmadığından ve nefes aldığından emin olun.

·           Bebeğin kol ve bacaklarını sarkıtarak yerleştirilen klasik kangurularda X şeklinde çapraz bağlar vardır. Bu bağlar vücudu tamamen sarar ve istenilen şekilde ayarlanır.

·           X şeklinde olan bağların dışında bel kısmını kavrayacak kemerler bulunur. Bebeği güvenle taşımak için dizayn edilmiş olan kemerlerin bel ve omuz ayarları yapıldıktan sonra bebek yerleştirilir.

·           Bu aparatlar bebeğin yüzü istenilen yöne çevrilecek şekilde tasarlanmıştır. İlk birkaç ay bebeğin yüzünün ebeveyne dönük olması ve boyun kasları gelişmemiş bebeğin kafasını yaslaması gerekir. 2. aydan sonra bebeğin yüzü dışarıya dönük bir şekilde kullanılabilir.

·           Bebeğin alnının ebeveynin dudak hizasında olması gerekir. Bu taşıma pozisyonu hem bebek hem de ebeveyn için en rahat olanıdır.

·           Alınan ürünün özelliklerine göre değişmekle birlikte bebek 9-12 kiloya gelene kadar kanguru ile taşınabilir.

Kanguru aparatını kullanmanın avantajları nelerdir?

  • Puset, araba koltuğu gibi diğer taşıma aparatlarının kullanılamayacağı zamanlarda rahat bir kullanım sağlar.
  • Bebeği kucakta taşımanın en güvenli yoludur.
  • Taşırken bebeğin ağırlığı hissedilmez.
  • Bebeğin anne ya da baba ile duygusal teması için faydalıdır.

Kanguru bebek taşıyıcısı alırken nelere dikkat edilmeli?

·           Yeni doğan bebeklerin kemikleri ve kasları henüz gelişmediğinden boyunlarını dik tutamazlar. O nedenle kanguruların bebeğin omurgasını dik tutacak yapıda ve sırt destekli olması gerekir.

·           Bebeklerin başları vücutlarına göre daha ağır olduğu için başlarını tutamazlar. O nedenle kanguruda baş desteği de olmalıdır.

·           Ebevenler için de kangurunun kullanışlı ve rahat olması gerekir. Omuz askıları geniş ve destekli olursa özellikle uzun süreli kullanımlarda rahatlık sağlar.

·           Kullanılan kemerleri takıp çıkarmak, bebeği yerleştirme işlemi pratik bir şekilde yapılabilmelidir. Anne ya da baba tek başınayken de rahatlıkla bu aparatı kullanabilmelidir. Satın almadan önce bu özellik mutlaka denenmelidir.

·           Yanlardan genişleyip büyüyebilen modeller tercih edilirse uzun süre kullanılabilir.

·           Pamuklu ve yıkanabilir kumaşlar bebeğin sağlığı ve kullanım kolaylığı açısından tercih edilmelidir.

·           Tüm kilitleri ve metal aksam kontrol edilmeli ve satın alma öncesi test edilmelidir.