Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Karnı Burnunda Partisi

Hayatınıza katılacak ve size bir ömür karşılıksız sevgiyle bağlanacak bebeğinizin ilk partisi! Bu partiyi unutulmaz kılmak ve izlerini bebeğinizin de yaşayabileceği hale getirmek için neler yapabilirsiniz? Parti öncesi neler hazırlamalısınız? Kimleri çağırmalısınız? Menüde neler olmalı? Hamileliğinizin son dönemlerinde evde daha çok vakit geçirdiğiniz bu zamanı değerlendirmek için yapabileceğiniz pek çok şey var.

İşte karnı burnunda partisi yani Baby Shower hakkında bilmeniz gerekenler.

Davetiyelerin hazırlanması

Bebek Hediyeleri Partiniz için yaratıcılığınızı biraz zorlayarak çeşitli davetiyeler hazırlayabilirsiniz. Renkli kartonlar, makas, uhu, renkli kumaşlar, birkaç renkli kalem, bebeğinizin son ultrason fotoğraflarından fotokopiler eğlenceli ve özgün davetiyeler hazırlamanıza yardımcı olur. En sevdiğiniz dostlarınız kadar, aile büyükleri de bu partiye kendilerine özel olarak hazırlanmış davetiyelerle çağırılmaktan çok hoşlanacaklar.

Bebeğinizin Hediye Listesi

Bu partinin en önemli özelliklerinden biri de, bebeğinizin günlük ihtiyaçlarının, aynı düğün hediyeleri gibi arkadaşlarınız tarafından paylaşılması. Genellikle Batı ülkelerinde yapılan bu uygulama, bebeğinize aynı hediyeden gereksiz yere fazla sayıda alınmasını önlemek ve size hediye almak isteyen arkadaşlarınızın bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmesini sağlamak için çok uygundur. Böylece doğumdan sonra 4 tane banyo seti ve gereğinden fazla bebek eldiveni sahibi olmak yerine, herşey kendi zevkinize ve hazırladığınız listeye göre düzenlenmiş olacak. Ayrıca bazı bebek mağazaları, bebeğinizin hediye listesi uygulaması yapıyor (Bazı mağazalarda bu uygulama İngilizce adıyla, yani Baby Shower olarak da geçebilir). Bunlardan birini tercih ederek mağazadan beğendiğiniz ürünleri kendi listenize ekleyebilirsiniz. Mağazalar, hediyeler alındıkça kendi şubeleri arasında listenizi güncelleyebiliyor.

Hatıra defteri

Partinin en güzel hatıralarından biri olacak bu deftere katılan herkes yazı yazabilir. Dostlarınız partiyle ilgili düşüncelerini ve bebeğiniz için beslediği güzel dilekleri tüm içtenlikleriyle bu deftere yazabilirler.

Bebek Pastası 

İkram edeceğiniz menüde en şık ve şirin görünen parça pastanız olmalı. Kendi ellerinizle en az bebeğiniz kadar tatlı bir pasta hazırlayabilir ya da bebek konseptinde süslenmiş, tasarım pastalar yapan mağazalardan dilediğiniz bir tasarımı seçebilirsiniz. 

Anne Koltuğu   

Partinin starı olarak, partinin en özel koltuğunda oturmalısınız. Koltuğunuzu çeşitli süslerle, balonlar ve tüllerle süsleyebilir, tepesine de bir şemsiye takabilirsiniz. “Shower” yani “duş” kelimesinden gelen bu geleneğe göre anne, şemsiyenin altında oturarak ona yağdırılan hediyelerini açar. Partinin yapılacağı oda ve kapı da parti dekoruna göre süslenebilir.

Dostlarınız için özel hediyeler

Unutmayın ki, sizin için çok özel olan bu partiyi daha da özel kılan dostlarınız olacak! Bu günü her zaman hatırlamaları için, vaktinizi ve enerjinizi değerlendirebilir ve onlara kendi elinizle hediyeler hazırlayabilirsiniz.

Mesela Aptamil annelerinden biri olan Aslı Sipahioğlu, oğlu Can için düzenlediği Bebek Hediyeleri partisini anlatıyor. Dostları için hediyelerini kendisi hazırlamış; ‘‘Her davetli için birer tane Küçük Prens şeklinde mumluk ve birer bebek çorabı aldım. Çorapların içine lavanta doldurarak, ağızlarını diktim ve şirin mi şirin koku kesesi oldular!  Onlara mavi renkte kadife keseler hazırladım ve iki hediyeyi de içine koyarak kurdeleyle fiyonkladım. Hediyelerime herkes bayıldı!''

Fotoğraf makinesi

Herkesin bebekleri güldürmek için yaptığı garip şekiller ve mimikler vardır.  Bu surat hareketlerini bir ekip olarak canlandırabilir ve ileride bebeğinizin çok gülmesine neden olabilirsiniz.

Kamera

Partiyi kayda almak dışında aranızda, doğumundan sonra bebeğinizi uyutmak için ona ninniler söyleyebilecek ya da ağlarken onu susturmak için klipler çekebilecek gizli yetenekler olabilir.

Oyunlar ve Ödüller

Süt iç! 

Malzemeler: Yeterli sayıda biberon ve süt.
Oyun: Biberonlar sütle doldurularak masaya yerleştirilir. Herkes masanın çevresinde diz çökerek dizilir ve ellerini arkadan birleştirir.  ‘Başla’ denildiğinde biberonları ağızlarıyla alıp, başlarını  yukarı dikerek içmeye başlarlar. Biberonu düşüren ya da ellerini birbirinden ayıranlar oyun dışı olur. Sütü en kısa sürede bitiren oyunu kazanır.
Sonuç: Bol bol kahkaha!

Lezzetleri tahmin et!

Malzemeler: Aptamil kavanoz ek gıdaları, kağıt ve kalem.
Oyun: Kavanozların etrafı, üzeri okunamayacak şekilde kağıtla kaplanır ve hepsine birer numara verilir. Hangi numarada ne içerik olduğunu sadece hakem bilir! Kavanozlar elden ele, koklayarak ve tadarak gezer. Herkes hangi numarada ne içerik olduğunu not alır. Tüm kavanozlar bitince içindekiler açıklanır. En çok kavanozu doğru bilen oyunu kazanır.
Sonuç: Bol bol kahkaha! Ayrıca bebeğinizin yiyecekleriyle de önceden tanışmış olursunuz. 

Anne karnını tahmin et! 

Malzemeler: İp ve makas.
Oyun: Herkes karnınızın çapının ne kadar olduğunu tahmin edip, o uzunlukta bir parça ip keser. Herkes kestiğinde, ipleri birer birer karın çevrenizde ölçerler. (Genellikle ipler o kadar büyük kesilir ki kesen kişi şaşırır, anne de karnını daha büyük hissetmeye başlar.) En çok yaklaşan oyunu kazanır.
Sonuç: Bol bol kahkaha!

Bebeği çiz!

Malzemeler: Herkese birer kitap, kağıt ve kalem.
Oyun: Herkes kitabını başının üzerine ve onun da üzerine kağıdını koyar. Bebeğin resmini, başının üzerindeki kağıda 1 dakika içinde çizer. Sonra resimler yan yana dizilir ve oylamayla en güzel resim seçilir.
Sonuç: Bebeğinizin en güzel sürrealist karikatürleri onu bekliyor!

Onlar da bebektiler 

Malzemeler: Dostlarınızın yanında getirdiği bebeklik resimleri, kağıt ve kalem.
Oyun: Bebeklik resimleri yan yana dizilerek numaralandırılır. Herkes hangi bebeğin, kim olduğunu kendi kağıdına yazar. En çok sayıda doğru bilmiş olan oyunu kazanır!
Sonuç: Bol bol kahkaha!

Yaratıcı Fikirler ve Size Özel Bir Parti İçin Herşey

Baby Shower, diğer adıyla Karnı Burnunda Partisi, annenin en yakın arkadaşlarının doğuma çok az kala anneye güzel dileklerini sunmaları, bu koşuşturmacalı dönemde onun yanında olduklarını göstermeleri ve heyecanlı günlere az kala biraz motivasyon vermeleri, birlikte gülüp bebeğin gelişinin mutluluğunu hep birlikte paylaşmak için düzenleniyor. Diğer bir önemli amaç ise bebeğin ve annenin doğum sonrası ihtiyaç duyacağı ürünleri yakın arkadaşlarının hediye olarak sunması, bir bakıma anneyi hediye yağmuruna tutması. Partisinin isminin içinde shower (sağanak) kelimesinin olması da buradan geliyor diyebiliriz. Baby shower partileri artık Türkiye’de de sıklıkla kutlanmaya başladı.

İş yaşamının koşuşturmacası içinde anne adayının hamilelik döneminde yaşadıklarını, hissettiklerini, anne olma yolundaki hazırlıkları ve planlarına ilişkin detayları takip edememiş bir arkadaş olabilirsiniz. Ya da günlük hayatın yoğun temposu içerisinde hem anne adayı arkadaşınız hem de siz, birbirinize çokça vakit ayıramamışsınızdır. Baby shower partisi hem tüm arkadaşların eğlenmek ve gülmek için biraraya geldiği, hem bebeğin gelişini kutlamak, anneyle vakit geçirmek için harika bir fırsattır. Üstelik yıllar sonra bile kahkalarla hatırlayacağınız anılarla dolu bir gün yaşamak için muhteşem bir parti fikridir.

Baby shower partisini hayal etmek ve kalbindeki partiyi yaşamak anne adayının en büyük hakkı...Eğlenceli, her yönden kusursuz bir parti düzenlemek için birkaç yaratıcı fikir önerimiz var...Ufak bir-iki tüyo ve ipuçları ile harika bir parti yapmamak için hiçbir neden yok!! .

Parti Elçisi

İşe bu partiyi kimin organize edeceğinden başlayalım.Baby shower partisinde bizce organizatör kesinlikle anne olmamalı. Onun konsantre olması gereken çok daha önemli bir amacı var: karnındaki bebeği.Bu nedenle baby shower parti organizasyonu ile ilgilenecek bir elçi belirlemek gerekli. Bu kişi anne adayının kız kardeşi, en yakın arkadaşı ya da zaman ayırabilecek yakın bir akraba olabilir. Anne adayının çoğu arkadaşını yakından tanıyacak birisi olması çok daha iyi olacaktır. Bu sayede hem parti planlaması sırasında davetli kişilerle bağlantı kurulması, eğer sürpriz bazı şeyler düşünülüyorsa bunun davetlilere duyurulması, konuklarla parti boyunca yakından ilgilenilmesi işleri anne yerine parti elçisinin görevleri olacak. Bu tatlı sorumluluğa gönüllü olabileceğini düşündüğünüz kişiyi partiden bir ay önce belirleyin.

Parti zamanı her kişinin özel durumuna göre değişebilir. İkiz bebek olması, hamileliğin seyri, doğumun başka bir ülkede yapılma ihtimali gibi tüm konular gözönünde bulundurularak tarih belirlenmeli. 7. aydan sonra, annenin nispeten rahat hareket edebileceği ve günün tadını çıkartabileceği bir haftayı tercih etmek en ideali.

Parti hazırlığına ilk önce nasıl bir parti istediğinizi hayal edin.Nasıl bir gün geçirmek istediğinizi, gelenlere nasıl bir parti yaşatmak istediğinizi düşünün.Onları şaşırtmak mı, eğlendirmek mi istiyorsunuz? Partiden geriye kalan anılarda size özel neler olmalı? Tüm bunlara dair bir fikir kafanızda oluştuktan sonra parti için bir konsept belirlemek için kolları sıvayın. İşte bu andan sonra parti elçinizi de devreye sokun. Yaratıcı fikirleriyle hem size katkıda bulunacak hem de detaylara en başından hakim olacaktır.

Parti Konsepti ve Davetiye

Parti konsepti için bebek aksesuar ya da eşyalarından birini (emzik, biberon, bebek bezi, bebek tulumu/zıbını, banyo yapan bebek figürü, baby showerı temsilen bir şemsiye figürü, bir çıngırak/marakas, bebek arabası, bebek çorabı, balonlar, leylek, pasta figürü bunlara birkaç örnek), bir bebek oyuncağını ya da kocaman hamile karnınızı sembol olarak belirleyebilirsiniz. Bunu hazırlanacak baby shower parti hediyeleri, davetiyeniz, oyunlar, ödüller ve hatta hatıra defterine de taşıyabilirsiniz.

 Konsept belirlerken sembolünüz kadar seçeceğiniz renkler de önemlidir. Süslemede ve tüm aksesuarlarda, o günkü kıyafetinizde bu renkleri kullanmanız, parti konseptinizin bütünlüğü için önemli bir detay olacaktır. Bizim önerimiz pembe ya da mavi ile birlikte beyaz veya kahverengi; koyu pembe ya da lacivert ve beyaz, sarı-turuncu-yeşil ve mor renklerinden bir ya da birkaçını seçmeniz. Bu sayede alışılagelmiş renkler ve konseptlerden de uzaklaşmış olursunuz.

Sıra baby shower partiniz için güzel bir davetiye hazırlamakta. Partinize gösterdiğiniz özeni vurgulamak ve kalıcı bir hatıra yaratmak için hoş bir mesaj metni ile bir davetiye hazırlayıp, parti gününüzden en az 15 gün önce göndermeniz yerinde olacaktır. Dilerseniz davet günü ve saatinizi e-posta yoluyla da hatırlatabilirsiniz.

Süsleme, İkram ve Müzik

Gelelim süslemeye...Süslemede en büyük yardımcınız balonlardır. Belirleyeceğiniz parti renklerindeki uçan balonlar çarpıcı ve pratik bir çözümdür. Yemek masası sandalyelerini parti renklerindeki fiyonklar ya da tüllerle süsleyebilir, belirlediğiniz sembolde bir aksesuarla bu süslemeyi zenginleştirebilirsiniz. Örneğin bebek çoraplarını fiyonklarınızın ortasına yerleştirebilir, ya da bebek tulumlarını şirin mandallarla fiyonklarınıza tutturabilir, ya da yemek masasının üstüne boydan boya bir kurdele üzerine mandallarla asabilirsiniz.

Partiniz için organize etmeniz gereken bir diğer önemli şey de ikram...Ev yapımı çörekler, salatalar, zeytinyağlılar kuşkusuz vazgeçilmez seçenekler. Bunun için aile büyükleri ve parti elçinizden yardım alabilirsiniz. Parti için güzel bir pasta yaptırabilir ya da servisi çok daha kolay olacak pasta dekorasyonlu muffinleri tercih edebilirsiniz. Pasta servis tabağı üzerine katlı olarak yerleştireceğiniz muffinler ile bir pasta kadar şirin ve heyecan verici görünüme sahip, sıradışı bir kutlama tatlısı sunmuş olabilirsiniz. Muffinler üzerine dekorasyon olarak seçmiş olduğunuz parti sembolünüzü yerleştirtebilirsiniz.

Size bir diğer eğlenceli önerimiz, partinizin pembe, mavi ya da seçeceğiniz parti renginde bir kokteylini hazırlamanız ve bunu tüm davetlilere biberon içinde sunmanız. Unutmayın, kesinlikle bardakla içmek yok! Herkes bu hoşgeldiniz içkisini biberonla içecek, inanılmaz komik kareler anı olarak kalacak! Davetlilerin fotoğraflarını ve kamera görüntülerini çekmeyi sakın atlamayın!!

Ve müzik...Her ne kadar oyunlar, heyecanlı arkadaşların gürültü ve şamatasından müziğe çok rol düşmese de, sevdiğiniz parçaların hafif hafif fonda çalıyor olması hoş olacaktır. Partinize gelenleri eğlendirmek için müzik marketlerde bulabileceğiniz bebek şarkılarının yer aldığı CD’lerin yanısıra en sevdiğiniz parçalardan oluşan bir ya da birkaç CD hazırlamanız parti günü işinizi çok kolaylaştıracaktır. Her parça için albüm değiştirmek yerine parti için özel hazırlanmış birkaç CD ile hem konuklar hoşça vakit geçirecek, hem de siz müzik işini parti boyunca kafanıza takmamış olacaksınız. Bunun için bu işten anlayan bir arkadaşınızdan ya da eşinizden yardım isteyebilirsiniz.

Parti Oyunları ve Eğlenceli Vakit Geçirmek İçin Herşey!

Partinize gelenlere eğlenceli vakit geçirmek en önemli amaç... Ve davetlilere “bebek sahibi olmak”, “bebek geliyor!” temalarını yaşatmak için baby shower oyunlarını hep birlikte oynayabilir, herkese kahkaha dolu bir gün geçirtebilirsiniz. Bunun için size birkaç oyun önerimiz var:

Anne ve Bebek: 35 adet soru, bebeğe özel hazırlanmış, kapalı minik zarflarda bulunur. Bu zarflar girişte ya da partinin yapılacagı salonda büyük bir buket çiçeğin dallarına minik mandallarla asılır ya da büyük cam bir fanusa konur.

Herkes sırası geldiginde bir zarf alıp açar ve içindeki soruyu okuyup, cevaplar. Sorular bebeğin gelecekte yapacaklarına dair ya da anne-babanın bebekle ilgili planlarına dair sorulardır. Oyunu parti elçiniz modere eder ve “Niçin böyle düşünüyorsun, açıkla” gibi soruyu cevaplaması gereken kişiyi gıdıklayarak, o sırada soruyu cevaplayan kişinin daha komik, daha detaylı cevaplar vermesi için sıkıştırır .

Örnek: Bebek ilk önce anne mi diyecek baba mı? Cevap: Anne diyecek..... Moderatör: Neden? Cevap: “Çünkü annesi çok konuşuyor, çocuk cevap vermek zorunda hissedecek kendini!” gibi

Resimlemece: Davetlileri 2 takıma ayırın. Bebek, bebek olmak, anne olmak temalı kelimelerin bulunduğu kavanoz içerisinden çekilen kağıtta yazan kelimeyi, seçilen kişi takımına 1 dakika içinde çizerek anlatmak zorunda! 5 kelimeyi belirlenen süre içerisinde doğru bilen takım kazanıyor! Bunun için biraz kağıt ve 2 adet markör kalem ayarlamanız yeterli.

* Anlatması zor, ama anlatanları seyredenler için de bir hayli eğlenceli kelimelerin bulunduğu Resimlemece oyunu ile Anne ve Bebek oyununu www.caramelistanbul.com’dan edinebilirsiniz.

Quiz Show: Parti elçiniz ile birlikte, 10 soruluk, size ve bebeğinize ait, 4 adet cevap şıkkı olan soru hazırlayın. Unutmayın, şıkların biraz zorlayıcı, şaşırtıcı ve kafa karıştıcı olması gerekli. Bu soruları bilgisayarda yazıp davetli sayısı kadar çoğaltın. Davetlilerinize soru kağıtlarıyla birlikte birer boş beyaz kağıt verin ve doğru olduğunu düşündükleri şıkkın harfini sırasıyla yazmalarını isteyin. Bu eğlenceli sınav için kısa bir süre verin (Zaman baskısı heyecanı arttıracaktır ). Herkesin cevapları ile kaç puan aldığını hesaplayın. En yüksek puanı alanlara ufak birer hediye verin. Elbette ki kopya çekmek yasak!

Tekerleme Yaz: Davetlilerinizden Bebek, Hamile olmak, doğum yapmak, vs... bebeğe dair aklınıza gelebilecek her konuya ilişkin, komik esprili tekerlemeler yazmalarını isteyin. Bunun için herkese 20 dakika süre verin. İsteyenler ekip halinde yazabilir. Daha sonra bu tekerlemeleri yüksek sesle okuyun. Kahkahaları şimdiden duyuyor gibiyiz.

Parti Hediyeleri

Baby Shower partisine gelmeyi planlayan arkadaş ve yakınlarınız, mutlaka bir hediye alarak gelmek isteyeceklerdir. Zaten partinin bir önemli amacı da arkadaşların anneye hediyelerini sunması olduğu için, ihtiyaçlarınıza dair çok soru alacaksınız. Bu nedenle ihtiyaçlarınızı belirleyip, hiç olmazsa partinize kadar bunları kendiniz edinmeyip, hediye almak isteyenlere bu ürünleri almalarını önerebilirsiniz. Bu sayede hem bütçenizi iyi yönetmiş olursunuz, hem de hediye değiştirme zahmetini de bir miktar engellemiş olursunuz. Bu konuda sizin en büyük destekçiniz en yakın arkadaşlarınız ve parti elçiniz olacaktır. Baby shower listenizi bu kişilerin kulaklarına fısıldamanız işinizi kolaylaştıracaktır. Hatta tıpkı evlilik listesi uygulamasında olduğu gibi parti elçiniz bu listeyi mail yolu ile davetlilere de gönderebilir.

Partinize gelenlere günün anısına ufak birer hediye vermek ve bu günü ölümsüzleştirmek, belki de en önemli noktalardan birisi. Davetlilere vereceğiniz hediyeleri, atmaya ya da kullanmaya kıyamayacakları kadar özel ve şirin, ayrıca size özel yaparak günün en eğlenceli ve yaratıcı işini yapmış olacaksınız. Sizin ya da bebeğinizin ismine özel hazırlanmış, günün adına uygun minik şişelerde shower jeller, sabunlar; bebeğinizin adına özel etiketlerle hazırlanmış bebek çorapları içinde şeker ya da lavanta; bebeğe özel aksesuarlarla hazırlanmış şeker ya da lavanta keseleri; çıngıraklar, minik magnet oyuncaklar; lolipop şekerler; size özel etiketlerle hazırlanmış şekerci kavanozları, biberon kutular içinde şekerler, birbirinden şirin toka hediyeli kutular; bebeğinize özel etiketlerle hazırlanmış minik nemlendirici kremler, bebek arabası şeklinde biblolar, kurabiye kalıpları ve minik toplar bunlara yalnızca birkaç örnek. Hediyelerin en önemli detayı elbetteki size özel ve partinize özel belirlediğiniz sembolde etiketlerle süslenmiş olması

Hayalinizdeki partiyi yaptınız. Partiden geriye kalanlar ölümsüzleştirilen anlar ve hatıralar...Bunun için de size birkaç önerimiz var. Elbette parti için hem bir kamera, hem de fotoğraf makinesi mutlaka hazırlamış olmanız gerekiyor. Özellikle komik anları, oyun dakikalarını kaydetmek ve yıllar sonra bile, meleğinizle birlikte seyretmek paha biçilmez değerde. Gelenlerin size ve bebeğinize dair dileklerini yazacakları bir hatıra defteri ve bebeğinizin ismine özel hazırlanmış bir fotoğraf albümü de eşsiz birer anı olacak.

Bol kahkahalı ve eğlenceli baby shower partileri için, ufak hazırlıklar ve sevgiyle düşünülmüş birkaç yaratıcı fikir yeterli. Gerisi bolca harika anı olacak.