Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Keçi Sütü Anne Sütüne Yakın mıdır?

Sağlıklı bir bebeğin beslenme programının ilk 6 ayında sadece anne sütü vardır. 6. aydan sonra anne sütüne devam edilir ve anne sütü 1 yaşına kadar ana öğündür. Fakat bunun yanında araöğünlerde ek besinlerden de destek alınır. Bu beslenme şeklinin 2 yaşına kadar devam etmesi en ideal beslenme programı olacaktır.

Bazı anneler sütlerinin gelmemesi veya yetersiz olması durumundan alternatif çözümlere yönelirler. Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda doktorunuza danışmalısınız.  

Anne sütüne en yakın alternatif olarak gösterilen keçi sütüne yakından bakalım.

Keçi Sütü İdeal Bebek Beslenmesi İçin Neden Uygun Değil?

İnek sütünün barındırdığı alerji riskinin keçi sütünde olmadığı söylentisinin aksine, keçi sütü de bebeklerde inek sütü kadar alerji ihtimali taşır. İnek sütü alerjisi olan bebeklerin %92’sinin keçi sütüne de alerjisi olabilir. Bunun nedeni ise iki süt çeşidinde de benzer protein içeriklerinin olmasıdır. Yani, İnek sütü alerjisi olan bir bebekte keçi ve koyun sütleri proteinler ile çapraz bir reaksiyon gösterebilir. Buna ek olarak; keçi sütü, inek sütüne göre daha fazla doymuş yağ içerir ve böbrek solüt yükünü arttır. Bu yükün artmasına sütün bileşiminde bulunan yüksek değerdeki protein ve tuz da neden olur. Bu da sindirimin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmemesi durumunu ortaya çıkarır.

Keçi sütünün ideal bebek beslenmesine uygun olmamasının bir nedeni de folik asit ve demir eksikliği. Bebeğin gelişim döneminde alması gereken folik asit ve demir değerini karşılamayan keçi sütünün sürekli kullanımı, gelişim açısından faydalı olmaz ve en önemlisi anemiye neden olabilir.

Anne sütüne göre, A-C-D vitamini ve B12 eksikliği de keçi sütünün anne sütüne alternatif olamayacağının diğer kanıtıdır.

Aşağıdaki tablolarda anne sütü ve keçi sütünü karşılaştırdık. Keçi sütünün anne sütüne yakın olmadığını tablodan da tespit edebilirsiniz.

Kaynaklar