Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Korona Efsaneleri ve Gerçekleri

Korona Efsaneleri ve Gerçekleri

Koronavirüs tüm dünya için yeni bir hastalık. Bu sebeple bilim insanları korona ile ilgili birçok konuda net bir bilgi veremiyor. Sadece mevcut korona vakaları üzerindeki gözlemlere dayanarak bilgilendirmede bulunabiliyorlar. 

Bilim insanları bile Covid-19 etkileri ya da tedavisi ile ilgili çok kısıtlı bilgi verebilirken bazı yanlış bilgiler hızla yayılmaya başladı bile. Gelin koronavirüs ile ilgili doğru bilinen yanlışlara yani korona hakkındaki efsanelere ve gerçeklere birlikte bakalım. 

❌ Efsane: Koronavirüs sıcak ve nemli iklimlerde yaşayamaz.

✅ Gerçek: Bu yanlış bilgi devamında şu soruyu da akla getiriyor: ¨Havaların ısınması koronayı öldürecek mi?¨ Maalesef koronavirüs nemli ve sıcak iklimler dahil her yerde yaşayabiliyor. Bu nedenle hangi iklimde yaşarsanız yaşayın Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 14 kurala uymanız önemli.

 

❌ Efsane: Soğuk hava koronavirüsü yok edebilir.

✅ Gerçek: Kar yağdığı zaman mikropların öleceğine dair inanç, bu bilginin yayılmasında etkili olmuş olabilir. Ancak soğuk havanın Covid-19’u öldürdüğüne dair kanıt bulunmuyor.

 

❌ Efsane: Bebeğime sıcak banyo yaptırmak onu korona virüsünden korur.

✅ Gerçek: Bebeğinize sıcak banyo yaptırmanız onu koronadan korumaz. Banyo suyu sıcaklığı yüksek de olsa vücut sıcaklığı ortalama 36.5 - 37 derece olur. Ayrıca çok sıcak su, bebeğinizin genel sağlığı için uygun olmayabilir. Bebeğinizin sağlığı için Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı 14 kurala uymanız önemlidir.

 

❌ Efsane: Covid-19, sinek ısırığı yolu ile vücuda geçebilir.

✅ Gerçek: Corona virüsünün sinek ısırığı ile geçtiğine dair hiçbir kanıt yoktur. 

 

❌ Efsane: Termal dedektör, koronavirüsüne yakalanmış bebekleri tespit edebilir.

✅ Gerçek: Termal dedektör, sadece bir bebeğin ateşi olup olmadığını tespit edebilir. Yani ateşi olmayan ama koronavirüsü taşıyan bebekleri tespit edemez. Koronavirüs pozitif olan kişilerde ateş görülmesi 2 ila 10 gün arasında sürebilir.

 

❌ Efsane: Bebeğimin burnunda serum fizyolojik kullanmak onu koronadan korur.

✅ Gerçek: Düzenli olarak serum fizyolojik uygulamanın enfeksiyonları önlediğine dair bir bilgi yoktur. Ancak serum fizyolojik uygulamak, bebeğinizin soğuk algınlığından daha çabuk iyileşmesine yardımcı olabilir.

 

❌ Efsane: Koronavirüs gençleri etkilemiyor.

✅ Gerçek: 60 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan kişilerin koronaya yakalanma oranı daha yüksektir. Ancak tüm yaş gruplarından insanlar koronavirüse yakalanabilir. Bu nedenle koronadan korunmak için tüm yaş gruplarının sosyal mesafelenme ve hijyen kurallarına uyması önemlidir. 

 

❌ Efsane: Antibiyotikler Covid-19’u engeller ve tedavi eder.

✅ Gerçek: Antibiyotikler sadece bakteri kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılır, koronavirüsü tedavi etmez.

 

❌ Efsane: Koronavirüsü tedavi eden ya da önleyen ilaçlar var.

✅ Gerçek: Maalesef henüz korona aşısı ya da ilacı mevcut değil. 

 

❌ Efsane: Zatürre aşısı, koronavirüse karşı korur. 

✅ Gerçek: Zatürre aşısı, koronaya karşı koruma sağlamaz. Covid-19 yeni bir virüs olduğu için bilim insanları henüz aşı üzerinde araştırmalara devam ediyorlar. 

 

❌ Efsane: El kurutma cihazları, koronavirüsü etkisiz hale getiriyor. 

✅ Gerçek: El kurutma cihazlarının coronavirüs üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Bebeğiniz ve ailenizin sağlığı için sosyal mesafelenmeye ve hijyen kurallarına uymaya özen gösterebilirsiniz.

 

❌ Efsane: Koronavirüsü, UV ışınları ile yok edilebilir.

✅ Gerçek: UV ışınları sterilizasyon amacı ile kullanılmamalıdır. Cilde zarar verdiği için bebeğinizin cildine ya da kendi cildinize uygulamamanız gerekir. 

 

❌ Efsane: Vücudun her yerine alkol veya klor dökmek koronavirüsü yok eder.

✅ Gerçek: Bebeğinizin vücuduna ya da kendi vücudunuza alkol veya klor dökmeniz çok tehlikelidir. Bu maddeler sizi korumadığı gibi vücuda giren virüsü de öldürmez.

 

❌ Efsane: Sarımsak yemek koronavirüse karşı korunmayı sağlar.

✅ Gerçek: Sarımsak, antimikrobiyal özellikler taşıyan sağlıklı bir yiyecektir. Ancak koronaya karşı etkili olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur. 

 

Bebeğinizi koronadan korumak için bu gibi yanlış bilgilere itibar etmeyip Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 14 kurala uymanızda fayda vardır. Sağlıklı gelişimi için bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmeye destek verebilirsiniz. Bunu sağlamak adına da onu emzirmeye devam edebilirsiniz. Emzirmenin mümkün olmadığı durumlarda ise çocuk devam sütü içirerek bebeğinizin beslenmesini destekleyebilirsiniz.