Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Kürtaj Sonrası Gebelik

Kürtaj Sonrası Gebelik

 

Aslında anne olmak istiyorsunuz ama kendinizi hazır hissetmeme, bazı hastalıklar ve başka faktörler nedeniyle hamileliğinizi sonlandırmak isteyebilirsiniz. Bu kararı vermeden önce aklınızdan bir sürü soru geçiyor olabilir. Bunlardan belki de en önemlisi yeniden hamile kalamama korkusu. Halk arasında Kürtajdan sonra hamile kalmak zor olurinanışına kulaklarınızı tıkayın. Rahim de diğer organlarımız gibi kendini kısa sürede yeniler ancak bunlara dikkat edin.

Kürtaj gebeliğin cerrahi bir müdahale ile sonlandırılması işlemi. Bu yöntem uygun koşullarda yapıldığında kalıcı bir sorun olmuyor. Başta da belirttiğimiz gibi zaten rahim kısa bir süre de kendini yeniliyor. Ek tedaviler ve bir günlük dinlenmeyle normal hayatına dönebiliyor kürtaj olan kadın.

  • İstenmeyen bir gebeliğin sonlanabilmesi için 10 haftalık zamanın kesinlikle aşılmaması gerek. Bu yasal olarak bir sınırlama ve zorunluluk olsa da anne adayının sağlığını etkilememesi için de bu zaman dilimi çok önemli. Ancak bebekte normal olmayan bir durum varsa, bu süre duruma göre altıncı aya kadar uzayabiliyor.
  • Tekrar gebelik için doktorun hastanın iyileşme sürecine göre bir zamanlama sunması gerekiyor. Ancak buna karşılık genel olarak kürtaj sonrası ikinci veya üçüncü haftada gebelik gerçekleşebilir.
  • Kürtaj sonrası gebelik için en ideal zaman 2 ay sonrası. Rahim kendini onarmış, anne adayı psikolojik olarak yeniden kendini iyi hissetmeye başlamıştır. Ayrıca bebeği için folik asit alımı, sigarayı bırakma gibi bazı hazırlıkları yapması için de yeterli zamanı olmuş olur.
  • Doğru koşullarda ve hastanelerde yapılan kürtaj müdahaleleri standartlar gereği gereken tüm donanımı içerdiği için öncelikle bu işlemin hastanelerde yapılmalıdır. Sonrasında ise doktorunuzun belirlediği rotada ilerlemek hem iyileşmeyi hızlıca sağlayacak hem de ruhsal sıkıntılara çözüm olabilir. Kürtaj sonrası yeni bir gebeliğin istenmesi halinde ise nasıl hareket edilmesi gerektiğine doktorunuz karar verecektir.
  • Olumsuz düşünceleri bir kenara bırakın. Hiçbir hamilelik bir diğerine benzemez. Aynı şeyi bir kez daha yaşayacaksınız diye bir şey yok ama siz yine de önleminizi alın. Mutlaka doktorunuza danışın.