Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür

Mastit Nedir Tedavisi Nasıldır

Mastit Türleri Nelerdir?

Mastit, apsenin yerleşimine göre iki şekilde meydana gelir. Birincisi memenin başına yakın olan santral meme apsesidir, diğeri ise memenin dış kadranlarında oluşan periferal apsedir. Periferal olan apseler genellikle gebelikten sonra ortaya çıkar. Mastitin en sık görüldüğü dönem, ilk doğum, özellikle de ve doğumdan sonra 10-28. günlerdir. Mastit, birden fazla kez gerçekleşebilen bir durumdur ama aynı anda iki göğüste birden gelişmez.

Mastit Sebepleri Nelerdir?

Bebeğin ağzındaki bir bakteri meme ucundaki çatlaktan süt kanalına girdiğinde memede iltihap yani mastit oluşabilir. Bebek tek taraftan emerse ve memedeki süt boşaltılmazsa da mastlt problemi meydana gelebilir. Bebeğin tek memeden emmesi hakkında yapabilecekleriniz öğrenmek için Bebeğin Tek Memeden Emmesi Bir Sorun mu? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Mastitin Belirtileri

Mastitin belirtileri arasında şunlar yer alabilir;

  • Meme şiştir, serttir, kızarmıştır ve hassastır.
  • Ağrı, ateş ve halsizlik yapar.
  • Eğer enfeksiyon ilerlemişse cildin rengi değişir, kırmızı ve parlak bir hal alır ve gerginleşir.

Meme İltihabı Tedavisi

Mastit, tedavi gerektiren bir durumdur. Sadece doktorunuzun tavsiyesi üzerine antibiyotik tedavisine başlayabilirsiniz. Doktorunuzun onayıyla, bebeğinizi bu durumda emzirebilirsiniz. Emzirmek, süt kanallarınızı boşaltarak daha hızlı iyileşmenizi sağlayabilir.r. Emzirmeden birkaç dakika önce ılık kompres, acı duymanızı bir ölçüde azaltır. Antibiyotik kullanırken bebeğinizi emziriyorsanız onun beslenmesine bağışıklığını güçlendirici kaynaklar eklemeniz gerekir. Bebeğinizin bağışıklıklığının antibiyotik kullanımından etkilenmemesi için beslenmesine etkinliği kanıtlanmış probiyotik ve prebiyotik besin kaynakları eklemeniz önemlidir. Bebeğinizin ayına uygun etkinliği kanıtlanmış probiyotik ve prebiyotik içeren destekleyici gıdalar için eczacınıza veya doktorunuza başvurabilirsiniz.

Antibiyotik kullanım süresini tamamladıktan sonra mastit problemi hala devam ediyorsa doktorunuza başvurmanız gerekebilir. Doktorunuz bu durumda ultrasonografi ile apseyi kontrol etmek ve diğer hastalık ihtimallerini değerlendirmek isteyebilir. 

Mastitten Korunmanın Yolları

Mastitten korunmak için izlenebilecek birkaç adım bulunur;

  • Bebeğin meme ucunu kavraması sağlanmalıdır. Bu sayede emzirme sonunda memede süt kalmaz ve enfeksiyona sebep olan süt birikimi gerçekleşmez.
  • Memeyi rahatlatacak uygun sütyenler takılmalıdır.
  • Memeyi tahriş eden kumaşlardan uzak durulmalıdır.