Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Mevsimlere Göre Sebze ve Meyveler

Sağlıklı beslenmenin en önemli gereklerinden biri de mevsiminde yetişen meyve ve sebzeleri tüketmektir. Mevsim meyveleri ve sebzelerinin lezzeti gibi besin değerleri de fazla olur. Mevsiminde beslenerek doğa şartlarında yetişen meyve ve sebzelerden en fazla vitamin ve minerali alabilirsiniz.

Peki hangi ay hangi meyve yenir? Mevsimlere göre yenmesi gereken sebzeler nelerdir? Bu yazımız ile size yılın dört mevsiminde yetişen meyve ve sebzelerin yer aldığı listeler hazırladık. Hangi mevsimde iseniz o mevsimde yiyebileceğiniz meyve ve sebzeleri aşağıdaki listede bulabilirsiniz. 

Yaz mevsiminde yenebilecek meyve ve sebzeler

Yaz mevsiminde enerji ihtiyacının artması, havanın sıcak olması, metabolizmanın hızlanması daha fazla vitamin almanızı gerektirir. Yaz meyveleri ve sebzeleri, vitamin bakımından oldukça zengin olur. Yaz mevsimine göre yenecek meyveler ve sebzelerle vitamin ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılayabilirsiniz. 

Yaz Meyveleri:

-Kiraz

-Çilek

-Ahududu

-Malta eriği

-Şeftali

-Nektarin

-Üzüm

-Vişne

-Kayısı

-Yeşil erik

-Mürdüm eriği

-Kavun

-Karpuz

-Dut

-İncir

-Böğürtlen

-Karadut

-Malta eriği

Yaz sebzeleri arasında taze patates, marul, enginar, kabak, taze fasulye, bamya, bezelye, dolmalık biber, sivribiber, taze sarımsak, mısır, salatalık, domates, börülce yer alır. 

İlkbahar mevsiminde yenebilecek meyve ve sebzeler

Doğanın uyandığı ilkbahar mevsiminde, birçok sağlıklı sebze ve meyveyi tüketme şansı da doğar. Hepsinin ayrı bir lezzeti olan ilkbahar meyveleri ve sebzeleriyle kışın rehavetini üzerinizden atıp yaza merhaba diyebilirsiniz. 

İlkbahar Meyveleri:

-Çilek

-Kiraz

-Vişne

-Çağla erik

-Yeşil erik

-Limon

-Ham kayısı

-Elma

-Malta eriği-Yenidünya

-Avakado

-Ananas

İlkbahar mevsiminde yemeklerinizde enginar, kuşkonmaz, pancar, barbunya, havuç, bezelye, domates, balkabağı, semizotu, bakla, fesleğen, taze fasulye, arpacık soğan gibi sebzeleri kullanabilirsiniz. 

Sonbahar mevsiminde yenebilecek sebze ve meyveler

Sonbaharda beslenmek kışa iyi bir giriş yapmak için önemlidir. Sonbahar meyveleri ve sebzelerini sofranızdan eksik etmeyerek, vücudunuzu kışa daha iyi hazırlayabilirsiniz.

Sonbahar Meyveleri:

-Elma

-Nar

-Portakal

-Mandalina

-Taze fındık

-Taze ceviz

-Mürdüm eriği

-Şeftali

-Kavun

-Muz

-Hünnap

-Üzüm

-Armut

Sonbahar mevsiminde iseniz sebze olarak mantar, ıspanak, pırasa, mısır, havuç, kıvırcık ve yeşillikler, turplar, dolmalık biber, kapya biber, kereviz, brokoli, ıspanak, pazıyı tüketebilirsiniz. 

Kış mevsiminde yenebilecek sebze ve meyveler

Hastalıkların daha çok görüldüğü kış mevsiminde bağışıklığınızı güçlü tutmak için beslenmenize daha çok dikkat etmelisiniz. Kış hastalıklarından kendinizi daha kolay koruyabilmenin yollarından biri de kış meyveleri ve sebzeleriyle beslenmektir.

Kış Meyveleri:

-Elma

-Ayva

-Portakal

-Mandalina

-Greyfurt

-Muz

-Kestane

-Nar

-Armut

-Kivi

Kış mevsimine göre yenecek sebzeler arasında ise yer elması, lahana, bal kabağı, pırasa, karnabahar, kereviz, brokoli, kara lahana, havuç, ıspanak, pazı, turp bulunur.

Beslenmenizi mevsimlere göre düzenleyin

Mevsimlere göre meyveler ve sebzeler farklılık gösterir. Mevsimler bizlere doğal bir çeşitlilik kaynağı sunar. Vücut için gerekli olan vitamin ve mineral gibi maddelerin çok büyük kısmı, mevsimine göre yetişen sebze ve meyvelerden karşılanır. İşte bu nedenle hem hamileliğiniz boyunca uyguladığınız beslenme programında hem de bebeğinizin beslenmesinde mevsimine göre yenecek meyvelere ve sebzelere yer vermelisiniz. Meyve ve sebzeleri en taze ve doğal şekliyle tüketmeye özen göstermelisiniz. Böylece hem sağlıklı beslenebilir hem de bağışıklık sisteminizi destekleyebilirsiniz.