Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Oyuncak Seçiminin Püf Noktaları

Bebeklerin gelişimlerini destekleyici gün içinde devam ettirilmesi gereken bazı temel rutinler vardır. Bebeklerde oyun rutini, beslenme ve uyku gibi bebeklerin en önemli günlük rutinlerinden biridir.

Oyun ve oyuncaklar her yaştaki çocuk için vazgeçilmezdir. Keşfetmenin ve eğlenmenin kaynağı olan oyuncaklar, bebekler için öğrenmeyi keyifli ve kolay kılan en ideal araçlardır. Çevresinde olup bitenleri anlamaya ve algılamaya başladığı ilk yıllarda bebekler için oyuncak seçimini doğru yapmak ve bebek oyun rutini oluşturmak bu nedenle çok önemlidir.

Bebeğiniz oyun oynarken sadece eğlenceli zaman geçirmez, aynı zamanda motor becerilerini, zihinsel, duygusal ve sosyal yönlerini de geliştirir. Yeterli derecede uyaran ile karşılaşan, oyun oynayan aktif bebekler daha hızlı gelişir. Oyun ve oyuncaklar aynı zamanda bebek ile iletişim ve bağ kurmak için müthiş bir fırsat yaratır.

Bebek için oyuncak seçiminde nelere dikkat etmelisiniz?

Bebeğinize ne tür oyuncaklar alacağınıza karar vermek kadar oyuncak alırken hangi kriterlere dikkat edeceğiniz de önem taşır. Bebek oyuncakları almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı kriterler vardır.

Bebeğinizin zarar görmemesi için;

  • Alacağınız oyuncağın güvenli, sağlam, kaliteli ve sağlıklı malzemelerden yapılmış olmasına dikkat edin.

  • CE belgesine sahip olan oyuncakları satın almaya özen gösterin.

  • Köşesi sert ya da keskin olmayan yumuşak oyuncakları tercih edin.

  • Yutma ve boğulma riskini göz önünde bulundurup kopma ve çıkma ihtimali olan küçük parçalı oyuncakları asla almayın.

Bebeklerde oyuncak seçiminin püf noktaları

Bebeklerin büyüdükçe öğrenme becerilerini geliştirmeleri için daha fazla uyarana ihtiyacı olur. Oyun ve oyuncaklar, bebeklerin ilgisini çeken en önemli uyarıcılardır. Farklı kavramlar, şekiller, dokular ile tanıştırmak bebeklerin zihinsel ve fiziksel gelişimini olumlu yönde etkiler.

Bebeğinize oyuncak seçerken onun neleri yapabildiğini, neleri henüz yeni yeni yapmaya çalıştığını göz önünde bulundurmalısınız. Bu bebeğinize oyuncak alırken daha kolay seçim yapmanızı sağlar. Aynı zamanda bebeğinize oyun rutini oluştururken ve bebek için oyuncak seçimi yaparken şunlara da dikkat edebilirsiniz;

  • Oyuncaklar bebeğin ayına ve yaşına uygun olmalıdır.
  • Rengine göre ayrım yapmadan bebeğinizi oyuncaklarla tanıştırabilirsiniz. Her oyuncak bebeğin gelişimini destekler, o yüzden bebek ne istiyorsa onunla oynamalıdır.
  • Çok oyuncak almak yerine evdeki malzemeler de oyuncak olarak değerlendirilebilir.
  • İlk yıl bebekler eline aldığı her şeyi ağzına götürmek ister. Telefon, kumanda gibi eşyalar bebekten uzak tutulmalıdır.
  • Evde bebek için güvenli oyun alanları oluşturulmalıdır. Bebek için tehlikeli malzemeler ve ev eşyaları kaldırılmalı, elektrik prizleri kapalı tutulmalıdır.

Bebek Hemşiresi

Esra Ertuğrul