Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Parmak Gıda Nedir?

Parmak Gıda Nedir?

Parmak gıda bebeklerin kendisi tarafından kolayca, elleriyle tutarak yiyebilecekleri gıdalardır. Bebeğiniz önüne konulan yiyecekleri yemeğe çalışması öğünü eğlenceli hale getirecek ve yediği besinlerin dokusunu, kokusunu, tadını kendisi keşfetmeye başlayacaktır.

Parmak gıdaya başlamak neden önemlidir?

Parmak gıdalarla tanışmak bebekler için yeni bir keşfetme biçimidir.

Yediği yemeklerin sert/yumuşak, parlak renkli/ soluk renkli/ , acı/buruk, ekşi /tatlı gibi özelliklerine kendi karar verir ve bunları öğrenmeye başlar.

Bebekler için beslenmek sadece karın doyurmak için değil aynı zamanda bir keşfetme ve öğrenme biçimidir.

Bebekler için herhangi bir şeyi kendi kendine başarmak kendilerine güven nedenidir. Minik elleriyle tuttuğu, kavradığı ve ilk kez tanıştığı bu gıdalar onun kendine olan güvenini arttırır, motor gelişimini destekler ve el- göz koordinasyonu sağlar. Aynı zamanda diş çıkarma dönemindeki bebekler, parmak gıdalar ile dişlerini kaşıyarak rahatlayabilirler.

7 veya 8. Ay döneminde parmak gıdalara başlanabilir.

Bebeğinize verebileceğiniz uygun parmak gıdalar nelerdir?

Bu besinler bebeğinizin ayına uygun gıdalardan seçilmeli ve kendi eliyle kolay kavrayabileceği boyutlarda olmalıdır. 

Özellikle sebzelerin pişmiş olması, kolayca ağızda dağılması açısından önemlidir.

İnce ve uygun boylarda ayrılmış ve iyi pişmiş et, köfte, tavuk parçası, yumuşak peynir çeşitleri, haşlanmış havuç, patates, brokoli sap kısımları (tepe, çiçek kısmı dışında kalan bölgeler)  gibi yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

Ayrıca bebeğiniz için uygun tam tahıllı ekmeğin kabuk kısmı (parçalara ayırarak vermek) ile batırıp yiyebileceği bebeğinize uygun sebze püreleri veya soslar ile sunmak, etrafı ve üstünü bir miktar kirletip dağıtsa da öğrenmesi ve gelişimi için oldukça önemli ve bebeğiniz için keyif vericidir.

Uygun boyutlarda verilen iyi pişmiş makarna vermekte fayda vardır. (kuskus, minik kesilmiş boğazına takılabilecek küçüklükteki makarnalar uygun değildir.)

Köfte çeşitleri( tavuk köftesi, sebze köftesi, balık köftesi) mücver, balık filetosu bebeklerin en sevdiği besleyici parmak yiyeceklerdendir.

Meyveler kabukları soyarak küçük parçalara bölünebilir.(örneğin elma , muz, mango,avokado gibi,erik,şeftali,çekirdeksiz kavun,karpuz gibi..)

Kuru meyveler biraz sıcak suda bekletip minik paralara bölünebilir.