Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Pilates Hamilelik ve Doğumu Kolaylaştırır Mı?

Pilates Hamilelik ve Doğumu Kolaylaştırır Mı?

Hamilelik ve Pilates

Hamilelik ilerledikçe anne adayının vücut yapısında ve duruşunda bazı değişiklikler meydana gelir. Anne adaylarının bu dönemde ortaya çıkan ağrılarını azaltmak ve rahat bir doğumu garantilemek için, jinekologlar yürüyüşün günlük rutine mutlaka dahil edilmesi gerektiğini söylerler.  Peki ya pilates? Doktorunuz herhangi bir sakınca görmüyorsa evet! Hamile pilatesi ile kendinizi çok daha zinde ve formda hissedebilirsiniz.

Popüler bir spor olan pilates, anne adaylarının da son dönemlerde tercihi. Pilates, daha rahat bir hamilelik ve doğum imkanı da sağladığı gibi doğum sonrası kolay toparlanmak için de etkili bir yöntem.

Pilates, bedene sağladığı yararlardan dolayı, doğuma yardımcı egzersizler arasında yer alıyor. Doğru nefes alma, konsantrasyon, gevşeme, kol, bacak ve pelvik kaslarını güçlendiren pilates, doğuma daha kolay hazırlanılmasını sağlıyor.

Pilatesin hamilelere yararları

  • Vücut direncini güçlendirmek amacıyla uygulanan pilates, hamilelik döneminde yapıldığı zaman, kasık bölgesi, karın, kollar ve bacakların daha da kuvvetlenmesini sağlar. Böylece normal doğumun kolaylaşmasına da yardımcı olur. Pilates egzersizlerinin konsantrasyon, nefes, kuvvet, hareket akışı ve gevşeme gibi prensipleri var. Vücudun her parçası bir uyum içinde ve doğru duruşları muhafaza ederek hareketler yapılır.
  • Pilateste nefes hayati bir önem taşır. Nefesin alındığı ve verildiği konumlar, hareketten harekete dikkatle takip edilmeli. Beden kuvvetinin artırılması, karın, bel, kalça bölgelerinin birbiriyle desteklenen ve artan gücü sayesinde sırt, omurga bütünü, bel, kuyruk sokumu ve pelvik bölgesi dirençli hale gelir. Kontrol edilebilirliği artan beden, doğuma daha hazır olur ve doğum sonrasında da daha kolay iyileşir.
  • Hamilelikte oluşan sindirim sorunlarından kaynaklanan hazımsızlıklar, gaz gibi problemler seçilen doğru egzersiz yöntemleriyle hafifletilebilir.
  • Bacak, ayak bilekleri, el ve kollardaki ödem konularında rahatlama sağlar.
  • Bel ağrıları ve bel bölgesinde hareketleri kısıtlayan acılar da pilates egzersizleri ile minimuma indirilebilir. 
  • Hamilelikte pilates egzersizlerinde, dengeyi artırabilmeyi sağlayan toplar kullanılır. Bu topların farklı ebatlarda olanlarının kullanımıyla farklı bölgeler hamileliğe zarar vermeyecek şekilde çalıştırılır.
  • Ayrıca minder egzersizleri, yastıklar, rulo yapılmış havlular, sopa, hafif dumble kullanımı ile de vücudun bütün bölgeleri çalıştırılır. 
  • Pilates yapmak, hamilelik boyunca anne adayının rahat olmasını, doğumda kaslarını kontrol ederek doğuma yardım edebilmesini de sağlar.
  • Pilates hamileliğin ilk aylarından son aylarına kadar anne adayını doğuma hazırlayan, güçlendiren, doğum sonrasında da tekrar eski formuna hızla dönebilmesini sağlayan mükemmel bir egzersiz sistemi. Ancak yine de hamilelik döneminde pilatesin mutlaka doktor onayı ile ve bir uzman eşliğinde yapılması gerekir.