Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Pozitif Disiplin Nedir

Bebekler yanlış bir davranışta bulundukları zaman ebeveynleri “Nasıl bu hareketi yapmasına engel olabilirim ya da bebeğimi durdurabilirim?’ gibi sorular sorabilir. Yanlış bir davranışı sadece durdurmak yerine olumlu davranışlara yöneltecek bir disiplin anlayışını benimsemek, bebeğin ileriki yaşamı için daha faydalı olabilir.

Doğru ile yanlış kavramlarını anlamasına yardımcı olmak, duygularını kontrol etmesini sağlamak ve yanlış hareketleri zaman içerisinde düzeltmek gibi pozitif disiplin yöntemleri uygulanabilir. Çocuk eğitiminde pozitif disiplin  yöntemlerini öğrenmek için size özel yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Bebeğinizi Sorumluluk Almaya Teşvik Edin

Yemekleri yere dökme, oyuncaklarını dağıtıp toplamama gibi alışkanlıklarını değiştirmesi için bebeğinize pozitif disiplin yöntemi ile destek olabilirsiniz. Bebeğiniz oyuncaklarını eliyle kavramaya başladığı dönemden itibaren ona minik sorumluluklar verebilirsiniz. Mesela mama sandalyesi tepsisini silmesi için ıslak bir bez verebilirsiniz. Yapması gerekenleri bir oyun haline getirerek de bebeğinize doğru alışkanlıklar kazandırabilirsiniz. Müziği açıp renkli bir kutu vererek oyuncaklarını bebeğinizle birlikte toplayabilirsiniz. Bebeğinize sorumluluk kazandırmanın yolları ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için Bebeklerde Sorumluluk Bilinci Nasıl Gelişir?  başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sık Sık Dışarıya Çıkın

Bebeğinizin sahip olduğu yüksek enerjiyi harcamasına yardım edebilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz huzursuzluk hissetmeyecek ve enerjisini kendisine ya da eşyalara zarar verecek şekilde kullanmayacaktır. Gün içerisinde bebeğinizle yürüyüşe çıkın, emeklemeye ya da ilk adımlarını atmaya başladığı zaman onu çimlerin üzerine bırakın. Böylece bebeğiniz su, kum ya da toprak gibi değişik dokularla temas eder; enerjisini yeni keşiflerde bulunmak için harcar. 

Alternatifler Sunun

Bebeğiniz tehlikeli bir şey yaptığı ya da olumsuz bir davranış sergilediği zaman ona sakin bir ses tonu ile “Hayır” deyin. Yapmamasını istediğiniz şeye alternatifler sunun. Örneğin “Hayır, bardağı duvara vurma. Ses çıkarmak istiyorsan kaşık verebilirim.” diyebilirsiniz.

 

Bebeğiniz atma, vurma gibi davranışları yeni sesler duymak yani keşifte bulunmak ve sizin tepkinizi görmek için yapabilir. Bu gibi durumlarda ona alternatif sunarak yeni şeyler öğrenmesini destekleyebilirsiniz. Sizin tepki vermediğinizi ve bu davranış ile ilgi çekmediğini gördüğü zaman aynı hareketi tekrarlamayabilir.

Duygularını İfade Etmesine İzin Verin


Ebeveyn ile bebek arasında güvenli bağ oluşması bebeklikte pozitif disiplin vermeyi kolaylaştırır. Bebeğiniz, duygularını rahatlıkla ifade edebileceğini ve sizin ona her zaman sevginiz ile destek olacağınızı hissetmelidir. Ağlama ya da kendini yere atma gibi davranışlar gösterdiğinde bebeğinize zaman verin.

 

Reddetmiyorsa kucağınıza alın ya da yakınında bekleyin. Ağlaması sona erdiği zaman ona sarılın ve henüz konuşamayan bebeğinizin duygularını onun yerine ifade etmeye çalışın. “Uykun var ve kendini huzursuz hissediyorsun, anlıyorum.” gibi ifadeler kullanarak onu anlamaya çalıştığınızı gösterin. Bu davranışlarınız bebeğinizin kendi duygularını kabul etmesine ve yönetmesine yardımcı olabilir. Duygularını kontrol edebildiği zaman da rahatsız edici davranışları yapmamayı ve hissettiklerini başka şekilde ifade etmeyi deneyebilir

 

Bebeğiniz ne kadar küçük olursa olsun ona gösterdiğiniz desteği hissedecek ve ileride yanlış bir davranış gösterdiği zaman onunla konuşmanızı dinleyecektir. Bebeğinizle aranızda güvenli bağ oluşturmanın püf noktalarını öğrenmek için Bebeğiniz ile Aranızdaki Duygusal İlişki başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Kendinize Zaman Tanıyın

Bebeğinizin ısrarlı davranışları kimi zaman sizi yorabilir. Yorgunluk ise bebeğinizin olumsuz davranışlarına karşı vereceğiniz yanıtın şeklini etkileyebilir. Kızma ya da ses yükseltme gibi davranışlarda bulunmamak için öncelikle kendinizi rahatlatmayı deneyebilirsiniz. Mesela bebeğinizi güvende olabileceği park yatak ya da çitli oyun alanı gibi bir bölgeye bırakın. Kendinize birkaç dakika ayırın ve rahatladıktan sonra tekrar bebeğinizle iletişime geçin.