Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Sevim Hemşire Anlatıyor: Bebek Ne Zaman Oturtulur?

Ebeveynlerin merakla bekledikleri ve biraz da endişe ettikleri bir diğer konu da, bebeklerini ne zaman oturtmaya başlamaları gerektiğidir. Bebek ne zaman oturtulur, bebek ne zaman destekle oturur, bebek ne zaman desteksiz oturur gibi pek çok soru akla gelir. Bebeklerin oturma zamanı kafa karışıklığı yaratır. Çünkü bu konuda etraftan çok müdahale gelir, “bebeğini oturtma beli batar, ağrır, omurgası eğri olur” gibi söylemler aileleri huzursuz eder.
Tüm konularda olduğu gibi bebeğin oturma zamanı her bebekte değişiklik gösterebilir, diğer bebeklerle kıyaslama yapılmamalıdır.

Bebekler kaçıncı ayda oturtulmalı?


Bebeğin oturma zamanında ortalama süreç 4. ve 8. ayların sonudur.
Bebeğinizi 4.ayını bitirdikten sonra artık yavaş yavaş kucağınızda, oturtma yastığında veya etrafına yastıklar koyarak destekli oturtabilirsiniz.
Bu oturma alıştırmalarda bebeğiniz kesinlikle yalnız bırakılmamalı ve etraf güvenliği sağlanmalı, özellikle koltuk üstünde yalnız bırakılmamalıdır.
Artık 6.aydan sonra ek gıdaya da başlayacağı için özellikle mama sandalyesinde desteksiz oturtmalara başlayabilirsiniz.
Bebeğinizin oturması için kaslarının güçlü olması, boynunu tutabilmesi ve dengesini sağlayabilmesi gerekir.


Eğer 8.ayda daha desteksiz oturmuyorsa mutlaka doktora danışılmalıdır.

Bebeğinizin oturmaya hazır olduğunu nasıl anlarsınız?

  • Yüzüstü dururken başını kaldırıp, kafasını tutuyorsa, kuvvetli tekmeler atıyorsa,
  • Siz elinizi uzattığınızda, size doğru atılma hareketleri yapıyorsa,
  • Elini tuttuğunuzda, öne atılıp oturmaya çalışıyorsa, bebeğimiz artık oturmaya hazır demektir.
  • Artık ayı da uygunsa destekli oturtmalara başlayabiliriz.
  • Bazı bebekler oturmaya daha erken, bazı bebekler daha geç alışır. Önce kucağınıza destekli oturtmalara başlayabilir, sonrasında oturma yastığıyla veya emzirme yastığıyla ya da etrafına yastıklar koyarak, siz de yerde oturarak oyuncakları önüne koyup teşvik edebilirsiniz.

Oturmaya başladığında bebeğiniz yanlara, arkalara hafif düşmeler yaşayabilir, panik yapmayın, sakin yaklaşın ve cesaretlendirin.
Tamamen desteksiz oturmaya alışana kadar, yana ya da arkaya düşerse zarar görmemesi için oturacağı zemin sert zemin değil, yumuşak zemin olmalıdır.

 

Sevim Kuruçay Çam

Ebe/Uzman Bebek Hemşiresi