Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Sevim Hemşire Anlatıyor; Bebeklerde Alternatif Beslenme Yöntemleri

Bebeğiniz için en üstün besin anne sütüdür. İki yaşına kadar anne sütü, bebeğinizin gelişiminin ve güçlü bir bağışıklığa sahip olmasının en büyük destekçisidir. Bebeğinizi doğumdan hemen sonra emzirmeye başlayabilir, ilk 6 ay sadece anne sütü verebilirsiniz.  6. aydan sonra ise uygun besinlerle beraber bebeğinizi emzirmeye 2 yaş ve ötesine kadar devam edebilirsiniz. Anne sütü eksikliği ya da yokluğunda ise doktor tavsiyesiyle ayına uygun formül mama ile bebeğinizin beslenmesini destekleyebilirsiniz.

Deprem gibi afet dönemlerinde bebeklerin beslenmesini etkileyebilecek bazı durumlar oluşabilir. Anne sütü eksikliğinde ya da yokluğunda doktora danışarak ayına uygun mama verilmesi yanı sıra mama için gerekli su ve malzemelerin hijyeninde veya biberon temininde sıkıntı yaşanabilir. Böyle durumlarda deprem bölgesinde bebekler için alternatif beslenme yöntemlerine başvurulabilir. En çok tercih edilen yöntemlerin başında ise bebeği iğne ucu çıkarılmış enjektörle veya bardakla besleme yöntemi kullanılabilir. İğne ucu çıkarılmış enjektörle beslenme yöntemini detaylı şekilde aşağıda bulabilirsiniz.

Bebekleri Enjektörle Besleme Yöntemi

Deprem bölgesinde emzirmeye engel durumlarda, sütün sağılıp bebeğe verilmesi gerektiğinde, yenidoğan bebeklerde emme şaşkınlığı olmaması için, alternatif beslenme yöntemleri önerilir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise bebeğinizi iğnesi çıkarılmış enjektörle besleyebilirsiniz.

Enjektörle bebeğinizi beslemek için öncelikle sağılmış anne sütünüzü, iğnesi çıkarılmış steril bir enjektöre çekin. Enjektörün ucunu bebeğinizin dudağına hafifçe değdirin ve bebeğin bunu kavramasını sağlayın. Bu noktada bebeğinizin başını hafif yukarıda olacak şekilde tutmaya özen göstermelisiniz. Bebeğinizin dudağında durması gereken enjektörün ucunu zarar vermemesi için daha ileri doğru itmemelisiniz. Bebeğin enjektördeki sütü çekmesine imkân verip, enjektörün pistonunu hafif hafif iterek beslenmesini sağlayabilirsiniz. Bazen bebekler sütü güçlü çekerek pistonu kendi kendine ilerletebilir. Böyle bir durum olursa enjektörü sadece bebeğinizin dudağında hafifçe tutmanız yeterli olacaktır.

Bebeğinizin enjektörle beslenmesi için uygulayabileceğiniz bir yöntem daha vardır. Önce serçe parmağınızın tırnaksız tarafını bebeğinizin üst damağına değdirin ve parmağınızı emmesini sağlayın.  Ardından da dudak kenarından ince enjektörle bebeğinizin parmağınızı emme ritmiyle sütü içmesini sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz parmağınızı emerken, diğer taraftan da enjektördeki sütü kolaylıkla içecektir. Ancak bunu yaparken özellikle ellerinizin temiz, tırnaklarınızın da kesilmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Anne sütü yetmediği durumlarda doktora danışın. Doktor önerisiyle ayına uygun mamayla, iğnesi çıkarılmış enjektör yardımıyla bebeğinizi besleyebilirsiniz.

Bebekleri Bardakla Besleme Yöntemi

Eğer bebeğinizi emziremiyorsanız ve biberon temin edemiyorsanız bebeğiniz için bir diğer alternatif beslenme yöntemi olan bardakla beslenme yöntemini uygulayabilirsiniz.

Kenarları keskin olmayan küçük bir bardakla bebeğinize sağılmış anne sütü verebilirsiniz. Pompa bulamamanız halinde göğsünüzden elle sağım yapabilirsiniz.

Bardakla besleme yöntemini uygularken bebeğinizin başını hafifçe yukarıda tutmaya dikkat etmelisiniz. Bardağı alt dudağına yerleştirip, tamamen onun emme ritmine göre bardağı yavaş yavaş yukarı kaldırarak bebeğinizin beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Anne sütü yokluğunda veya eksikliğinde doktorun tavsiyesiyle ayına uygun olan mamayı bebeğinize bardakla içirebilirsiniz.

Sevim Kuruçay Çam

Ebe/Uzman Bebek Hemşiresi