Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür

Sezaryen Sonrası Öneriler

Vücudunuza Zaman Tanıyın

Anne ve bebek sağlığı açısından sezaryen sonrası 24 ila 48 saat arası hastanede kalınması tavsiye edilir. Anne vücudunun genel olarak iyileşmesi ise altı haftayı bulabilir. Bu süre içerisinde yorucu hareketlerden kaçının, ancak olabildiğince sık yürüyüş yapın. Hareket etmek, vücudunuzun iyileşmesine ve kabızlığın önlenmesine yardımcı olacak. Dikişlerinizin zorlanmaması için bebeğinizden ağır olan hiçbir şeyi kaldırmayın. Yakınlarınızdan yardım alın. Bebeğiniz uyuduğu anda dinlenmeyi ihmal etmeyin.

Yenidoğan Ne Zaman Emzirmeye Başlanabilir?

Doktorunuz izin verdiği takdirde uyanma odasına geçtiğiniz zaman bebeğinizi emzirmeye başlayabilirsiniz. İlk günler dikiş sebebiyle emzirmek biraz zorlayıcı olabilir. Ancak bebeğinizi yan yatar pozisyonda ya da kucağınıza aldığınız bir yastık desteğiyle emzirerek dikişlerinizin gerilmesini önleyebilirsiniz. Gündüzleri süt pompalayarak geceleri eşiniz bebeğinizi beslerken dinlenebilirsiniz. Hastanede bebek hemşiresinden ya da evinizdeyken emzirme danışmanından yardım alarak bu süreci daha rahat geçirebilirsiniz.

Kendinizi İhmal Etmeyin

Fiziksel sağlığınıza dikkat ettiğiniz gibi duygusal sağlığınızı da ihmal etmeyin. Bebek sahibi olmak, hiç beklemediğiniz hisleri ortaya çıkarabilir. Yorgun, üzgün veya hayal kırıklığına uğramış hissediyorsanız bunu göz ardı etmeyin. Bir arkadaşınız, eşiniz, doktorunuz veya danışmanınızla duygularınız hakkında konuşun.

Bazı durumlarda ise anne adayları normal doğum gerçekleştirmemiş oldukları için rahatsızlık hisseder. Ancak tüm doğum türlerinin eşit derecede mutluluk verici olduğunu unutmayın.

Beslenmenize Özen Gösterin

İyi beslenme, hamileyken olduğu gibi doğumdan sonraki aylarda da önemli. Emziriyorsanız hala bebeğinizin birincil beslenme kaynağısınız demektir. Sağlıklı besinler tüketmek, bebeğinizin gelişimini destekleyecek ve sizin de daha güçlü olmanıza yardımcı olacak. Sezaryen sonrası bağırsak faaliyetlerinizin düzene girmesi için prebiyotik gıdalar ve lifli besinleri tercih edin. Ayrıca kendinizi enerjik hissetmek ve anne sütünü artırmak için bol sıvı tüketin.

Bebeğinizin Bağışıklığını Destekleyin

Vajinal yani normal doğum gerçekleşirken bebekler doğum kanalındaki bakterilere temas eder. Bu bebeklerin ilk bağırsak florasının oluşum adımıdır. Bağırsakta bulunan bu yararlı bakteriler, bağışıklık sisteminin oluşumunu destekler. Sezaryen doğumda ise bebek, doğum kanalından geçmediği için annenin vücudundaki bakterileri alamaz. Yani sezaryen doğum bebeklerin bağışıklık gelişim sürecini etkileyebilir. Ancak bu durum bebeğinizin zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olacağı anlamına gelmez. Bebeğinize içeriğinde etkinliği kanıtlanmış probiyotik ve prebiyotik bileşenler içeren besinler vererek bağışıklık sisteminin gelişimine destek olabilirsiniz. Bebeğinizin ayına uygun etkinliği kanıtlanmış probiyotik ve prebiyotik bileşenler içeren besinler için eczacınız veya doktorunuza danışabilirsiniz.

Doktorunuza Danışmayı İhmal Etmeyin

Eğer kesi yerinde kızarma, şişlik veya akıntı, yüksek ateş, ağrılı idrar yapma, vajinada artan kanama gibi durumlarla karşılaşırsanız öncelikle doktorunuza başvurun. Konu hakkında detaylı bilgi aldıktan sonra size önerilen tedavi şeklini uygulamayı ihmal etmeyin.

Genel Kabullere Değil Doktorunuza Güvenin

Halk arasında, genel anestezi alarak doğum gerçekleştiren anne adayının sütünün gelmeyeceği şeklinde yaygın bir görüş bulunur. Ancak bu doğru bir bilgi değildir. Kendinizi iyi hissettiğiniz anda bebeğinizi emzirmeye başlayabilirsiniz.

Şekerli gıdalar yemek yerine bol sıvı tüketmek ve dengeli beslenmek ise hem sizin iyileşme sürecinizi hızlandıracak hem de sütünüzü artıracaktır. Başta spor yapma, araba kullanma ve cinsel hayata devam etme olmak üzere rutin hayatınıza dönüşle ilgili konularda ise doktorunuza başvurun.