Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür

Sezaryende Enfeksiyon Tedavisi

Sezaryen güvenli bir tıbbi prosedürdür. Ancak cerrahi bir yöntem olduğu için anneyi etkileyebilen bazı enfeksiyon riskleri taşır.

Enfeksiyon oluşumu, doğumdan hemen sonra ya da iyileşme aşamasında kesi yerinde veya rahimde olabilir. Bununla birlikte doğru yara bakımı ile enfeksiyona yakalanma riski en aza indirebilir. Doğum sonrası anne, enfeksiyona karşı dikkat edilmesi gerekenler konusunda doktor tarafından bilgilendirilmelidir.

Sezaryende Enfeksiyonun Sebepleri Nelerdir?

Sezaryenden sonra enfeksiyon, pek çok nedenle ortaya çıkabilir. Ancak hijyen eksikliği, yaygın sebeplerden biridir. Diyabet, yüksek tansiyon, otoimmün hastalık vb. gebelik dönemi rahatsızlıkları bulunan kadınlarda sezaryen enfeksiyonunun meydana gelme ihtimali daha yüksektir.

Sezaryen Sonrası Enfeksiyonun Belirtileri Nelerdir?

Doğum sonrası annenin kendi vücuduna dikkat etmesi ve değişimleri gözlemlemesi gerekir. Aşağıdaki durumlardan biriyle karşılaşıldığında doktora danışılması tavsiye edilir:

  • Kesi bölgesinde şişlik gözlemlenmesi,
  • Bacaklarda şişme olması,
  • Postpartum (doğum sonrası) ateş,
  • Kesi yerinin kanaması ya da akıntı olması,
  • Karın ağrısı hissetmek,
  • Yanma veya ağrı gibi idrar problemleri yaşamak,
  • Kötü kokulu vajinal akıntı,
  • Vajinadan pıhtıların çıkması.

Sezaryen Sonrası Oluşabilen Enfeksiyon Türleri Nelerdir?

Sezaryen sonrası karşılaşılabilecek rahatsızlıkları bilmek hem erken teşhis ve tedavi imkanı verebilir hem de annenin kaygılarını en aza indirir. Şimdi, bu enfeksiyon türlerini ele alalım

Rahim İçi İltihabı (Endometrit)

Zar yırtıldıktan sonra uterus yani rahim, enfeksiyona duyarlı hale gelir. Vajinada yaşayan ve genellikle zararsız olan bakteriler rahime kolaylıkla yayılabilir. Bu da rahim içi iltihabına sebep olabilir. Yüksek ateşle birlikte karın ağrısı ve vajinal akıntıya neden olur.

Neredeyse tüm endometrit vakaları antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Bu tür enfeksiyonlar, kadınların gelecekte sağlıklı hamilelikler geçirmelerini engellemez. Çok nadir durumlarda enfeksiyon ciddi olabilir.

Yara Yeri Enfeksiyonu

Sezaryen sonrası yara enfeksiyonu, genellikle cerrahi kesi bölgesindeki bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanır. Yaygın belirtiler arasında ateş, yara hassasiyeti, kesi bölgesinde kızarıklık veya şişme ve alt karın ağrısı yer alır. Enfeksiyondan kaynaklanan komplikasyonları önlemek için hemen tedavi edilmek önemlidir.

İdrar Yolları Enfeksiyonu

İdrara çıkma zor veya ağrılı, idrar ise bulanık veya alışılmadık bir kokuya sahip olabilir. Bu enfeksiyon genellikle antibiyotikle ve bol sıvı alımıyla tedavi edilir.

Septisemi

Hem vajinal doğum hem de sezaryen ameliyatı sonrası ortaya çıkabilen bir enfeksiyon türüdür. Kan dolaşımında yayılan bakteriyel bir enfeksiyonun sonucu meydana gelir. Septisemi, ani ateşin yanı sıra hızlı nefes alma, üşüme ve hızlı kalp atışına neden olabilir. Sezaryen sonrası kanda enfeksiyon durumunda hemen doktora muayene olmak gerekir.