Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Sütüm Neden Yetmiyor?

Bebeklerin ilk ve en temel besin kaynağı anne sütüdür. Anne sütü, bebeklerin ihtiyaçlarını ilk 6 ayda tek başına en iyi karşılar. Bebeğin ilk aşısı olarak kabul edilen anne sütü, bağışıklığı güçlendirmesinin yanı sıra bilişsel ve fiziksel gelişimi sağlar, bebeğinizi enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olur. (1)

Sütüm bebeğime yetiyor mu?

Bebeğiniz büyüyor ve her geçen gün beslenme miktarı ve ihtiyacı artıyor. Bu süreçte sütünüzün yetersiz olabileceğiyle ilgili düşünceleriniz olabilir ve bebeğinizi her beslediğinizde içinizden “Acaba sütüm yeterli mi?” diye geçiriyor olabilirsiniz. Bebeğiniz beslendikten sonra ağlıyorsa, bu durum sizde “Bebek ağlıyor, aç olduğu için doymuyor”, “Sütüm yetmiyor olabilir mi?” gibi düşüncelere neden olabilir.

Her şeyden önce sakin kalıp iyi bir gözlemci olmayı denemelisiniz. “Bebeğimin doyup doymadığını nasıl anlarım?”, “Sütümün yettiğini nasıl anlarım? sorularına cevap alabilmek için birkaç gözlemde bulunabilirsiniz. Bunlardan en önemlisi bebeğinizin boy kilo gelişimini takip etmektir. Bebeğinizin kilosunda ilk 4 ayda her ay ortalama 600 gram ve üzerinde, 4-6 aylarında da ayda 400 gram ve üzerinde artış varsa beslenmesi yeterli olabilir. Bebeğinizin doyup doymadığını anlamanın işaretlerinden biri de çişli bez sayısının takibidir. Günde 5-6 çişli bez, bebeğinizin anne sütüyle beslenmesinin yeterli olduğuna işaret edebilir. (2)

Bebeğinizden emerken yutkunma sesi geliyorsa ve emzirme sırasında göğsünüz hafif sızlıyorsa, bebeğiniz anne sütünü çekiyor demektir. Bebeğiniz emdikten sonra huzurluysa ve uykuya dalabiliyorsa yeterince beslenmiş olduğunu düşünebilirsiniz. (3) Ancak miniğiniz emmesine rağmen hala huzursuz ve açmış gibi davranıyorsa sütünüzün yetip yetmediğiyle ilgili bilgi almak için doktorunuza başvurabilirsiniz. Anne sütünün yetmediğine ilişkin en doğru kararı doktorunuz verecektir.

Bebeğinizi ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslemeniz, onun fiziksel gelişimi ve bağışıklık sistemi açısından oldukça değerli. Gelişim için prebiyotik, A, C, D vitaminleri, kalsiyum ve demir gibi birçok farklı besine ihtiyaç duyacak olan sevimli miniğinizi, 2 yaşına kadar anne sütüyle beslemelisiniz.

Anne sütü bebeklerin en iyi besin kaynağıdır. Eksikliğinde doktorunuzun önerisiyle bebeğinizin beslenmesini devam sütüyle destekleyebilirsiniz.

Anne sütü nasıl arttırılır?

Bebeğinizin anne sütüyle yeterli beslenmesi için emzirme döneminde kendi beslenmenize dikkat etmeniz oldukça önemli. Her emzirme sonrasında 70 kalori harcadığınızı ve bebeğiniz için en iyi besinin sütünüz olduğunu unutmadan, sağlıklı ve çeşitli besinleri tercih edip emzirme döneminde beslenmenize özen göstermelisiniz. Bu dönemde su tüketiminize de dikkat etmeli, bol bol sıvı tüketmelisiniz.  

Peki hangi yiyecekler sütü arttırır?  İşte size hem sütünüzü artıran yiyeceklerin neler olduğunu öğrenmeniz hem de “Sütü yetmeyen anneler ne yapmalı?” sorusuna cevap bulmanız için önemli tüyolar;

  • Emzirme dönemi beslenmesinde her gün et, balık, süt, yumurta gibi hayvansal proteinlerine yer verebilirsiniz.
  • “Sütüm yetmiyor, nasıl çoğaltabilirim?” diyorsanız öğlen ya da akşam yemeklerinde protein ve karbonhidratın bulunduğu dengeli ve sağlıklı menüler hazırlamalısınız.
  • Hamilelikte kullanılan mineral, vitaminlere doktorunuzun da tavsiyesiyle devam edebilirsiniz.
  • Sütümü nasıl artırabilirim? diyen emziren anneler için geliştirilen kalsiyum, demir, folik asit ve B, C, D vitamini içeren sütlü bir içecek olan Lactamil, ve 6 vitamin ve çeşitli bitkiler içeren Lactamil Karışık Bitki Çayı ile beslenmenizi destekleyebilirsiniz.  
  • Gün içinde 2.5 litre su içebilirsiniz. Her emzirmeden veya sağımdan sonra bir bardak su içecek şekilde bir sıvı tüketim planlaması yapmanız faydalı olacaktır.
  • Süt arttırıcı yiyecekler arasında olan yağlı kuruyemişler de anne sütünüzün içeriğini zenginleştirir. Badem, ceviz, hurma, kuru üzüm gibi kuruyemişleri ara öğün şeklinde her gün tüketebilirsiniz. (4)

Anne sütünüzü artırıcı yöntemlerle ilgili daha detaylı bilgileri Anne Sütünü Arttırmak için 20 Öneri  başlıklı yazımızdan okuyabilirsiniz. Ayrıca anne sütü artırıcı tarifler için tıklayabilirsiniz. 

 

Kaynaklar