Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Üç Gün Kuralı Nedir?

Ek gıdaya başlamak her anne için heyecanlı bir dönemdir. Hangi besini nasıl ve ne kadar vereceğim gibi sorular her annenin kafasını meşgul eder. Ek gıda sürecinin en önemli kuralı 3 gün kuralıdır. Her yeni besine başlarken uygulayacağınız bu 3 gün kuralı size yol gösterici olacak. Aylardır emzirdiğiniz ya da devam sütü takviyeli beslediğiniz bebeğiniz artık katı gıdalara başlayacak ve siz her gün değişik yemekler hazırlamaya başlayacaksınız. Peki nedir bu kurallar diye soran annelerimiz için 3 gün kuralını anlatan bu yazıyı paylaşıyorum. Ek gıdalara nasıl başlamalı ve 3 gün kuralını nasıl uygulamalısınız birlikte üzerinden geçelim.

 • Öncelikle ek gıdaya başlamak için bebeğinizin 6. ayı yani 180 günü doldurmuş olması gerekiyor. Ek gıdaya erken başlamak vücutta, böbreklerde besin yükü artmasına, sindirim sistemi problemlerine, alerjilere, ileriki aylarda yemek reddine, vücutta su azalmasına neden olabilir.
 • Ek gıdaya geçerken bebeğinizin kaka rengi ve yoğunluğunda da günden güne farklılıklar olabilir. Bebeklerde kaka rengi ve yoğunluğu bize birçok şey anlatır. Bebek kaka rengi yeşil, sarı, kahverengi, kırmızı ya da siyah gibi çeşitli renklerde olabilir. Bazı renkteki kakalar son derece normalken, bazı renkteki kakalar doktora danışılması gereken durumların habercisi olabilir. Kaka yoğunluğu bebeklerde kabızlık ya da ishal gibi durumların ipuçlarını verebilir. İlkadımlarım “Kaka Takibi Aracı”nı bebeğinizin kakasını gözlemlemenize yardımcı olması için kullanabilirsiniz. Bebeğinizin kaka fotoğrafını yükleyerek saniyeler içinde testi tamamlayabilir, bu sayede bebeğinizin gelişimiyle ilgili dikkat etmeniz gereken işaretleri fark edebilirsiniz. Sonuçlarınıza göre gereken durumlarda doktora danışabilirsiniz. Teste başlamak için tıklayınız.
 • İlk bir yıl ana öğünümüz anne sütü veya doktorun önerdiği devam sütüdür. Ara öğünler ek gıdadır.
 • Mama sandalyesinde ve mümkünse sizin her zaman yemek yediğiniz yerde bebeğinize öğünlerini verin.
 • Ek gıdalara mutlaka 3 gün kuralıyla başlayın. Yani, aynı gıdayı en az 3 gün 2-3 tatlı kaşığı kadar verip tattırın. 2. gün 5-6 kaşık, 3. gün 8-10 kaşığa kadar arttırın.


Üç gün kuralı neden önemli?

 • Çünkü bebeklerde alerjiler 72 saatte çıkabildiği için her yeni besini 3 gün kuralıyla vermek, hangi besine alerjisi olduğunu anlamamıza yardımcı olur. Aynı zamanda tatlara tek tek alışması damak zevkini geliştirir ve hangi besini sevmediğini anlayabilirsiniz.
 • Ek gıdalara mevsim sebzeleri ile başlanır. Kabak, havuç, balkabağı, patates genelde ilk başlangıç sebzeleridir. Yoğurtla da başlanabilir.
 • Kabak ile başlıyorsanız, kabağı buharda haşlayıp ezebilirsiniz (blendır yapmayın). Piştikten sonra üzerine sızma zeytinyağı döküp (dilerseniz içine biraz anne sütü veya kullanıyorsanız devam sütü katabilirsiniz) 2-3 kaşık verebilirsiniz. Üç gün aynı şekilde vermeye devam edebilirsiniz.
 • Üç gün sonrasında havuç ya da patates verdiğinizde de ayni şekilde tek tek denemelisiniz.
 • Bu sebzeleri denedikten sonra bunlara katacağımız her yeni sebzeyi de mutlaka 3 gün kuralıyla deneyin. (Bu aşamalarda en fazla 2-3 sebzeden oluşan karışımlar verin. Daha fazlası olmasın)
 • Eğer alerji olduysa; yani kusma, döküntü, pişik, ishal, kabızlık gibi belirtiler varsa, o sebzeyi doktora danışıp ilgili sebzeyi vermeye bir süre ara vermelisiniz.
 • Bebeğinizi besledikten sonra başlangıçta kaşıkla bir miktar su verebilirsiniz. Ek gıda miktarı arttıkça kaşık yerine alıştırma bardağı ile su verebilirsiniz.
 • 3 gün kuralıyla sebzeleri 3 er gün denedikten sonra alerji gelişmediyse, yaklaşık 10. gün gibi artık yoğurt 2. öğün olarak başlanabilir.
 • Yoğurda başlarken yoğurdu anne sütü ya da devam sütü ile yaparsanız çok daha iyi olur. Yoğurda yine 3 gün kuralıyla az az başlayabilirsiniz.
 • Üç gün deneme ve alıştırmalar bittikten sonra öğün miktarı 6-9 ay arasında günde iki çay bardağını geçmemeli.
 • Bebek çok açken ek gıda başlamamalı, bu durumda ek gıdayı istemeyebilir. (Emdikten yaklaşık bir saat sonrası başlamak için daha uygun)
 • BLW (baby led weaning yani bebek liderliğinde beslenme) ile başlayacaksanız minik ve yumuşak sebzelerle ve yine 3 gün kuralıyla başlayın. Besinleri bebeğinizin eline vermeyin, önüne koyun.

Bebek Hemşiresi

Sevim Kuruçayçam