Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Yabancı Dil Eğitimine Erken Yaşta Başlatın

Günümüzde yabancı dil eğitimine aileler çok önem veriyor ve okul öncesi dönemde öğrenilmesi için çaba sarf ediyorlar. Yapılan araştırmalara göre 0-6 yaş yani okul öncesi dönem, yabancı bir dilin en hızlı şekilde öğrenildiği dönemdir. 0-3 yaş arasındaki bebekler bile ana dili dışında bir yabancı dile maruz kalırsa “Aynı anda öğrenme” denilen teknik ile her iki dili de rahatlıkla öğrenebilir. Bu nedenle çocuklarda yabancı dil eğitimi erken yaşta başlarsa çok daha etkili olmaktadır.

Çocuklar yabancı dili nasıl öğrenir?

Dil becerisi ilk önce duymakla alakalıdır. Çocuk duymaya başladığı andan itibaren dil gelişimi de başlamış demektir. Dil gelişimi için işitsel, fiziksel ve sosyal uyaranların sağlanması öğrenmeyi başlatır.  Erken yaşta yabancı dil eğitimi, doğru yöntemler kullanıldığında etkili sonuçlar verebilir. Yabancı dil eğitimine ne kadar erken yaşta başlanırsa hızlı öğrenme dönemi o kadar yakalanmış olur.

Çocuklar ne zaman yabancı dil öğrenmeye başlamalı?

Çocukların öğrenme süresinin yetişkinlere daha göre hızlı olması, 0-3 yaş çocuklarda yabancı dil eğitimine başlamak için bir avantaj olarak görülmelidir. Uzmanlara göre 3 yaşından küçük olan çocuklar yabancı dili ne kadar çok duyar ve bu dile ne kadar çok maruz kalırsa o dili konuşup öğrenmesi o kadar kolay olur.  4-5 yaş yabancı dil eğitimi ile bu süreç desteklendiğinde de ikinci dil konusunda daha hızlı gelişme ve ilerleme yakalanabilir.

Yabancı dil neden erken yaşta öğrenilmeli?

Çocuklarda yabancı dil eğitiminin erken yaşta başlaması, gelecek yıllarda onlara birçok avantaj sağlar.  

 • Çok çaba sarf etmeden oyunlarla ve eğlenerek öğrenilen ikinci dil, çocukların eğitim hayatına olumlu etki yapar. 

 • Erken yaşta yabancı dil eğitimi almış çocukların problem çözme becerisi ve yaratıcılıkları gibi sosyal iletişimleri ve okul başarıları da yüksek olur. 

 • Erken yaşta eğitim, aynı zamanda çocukların yabancı dili konuşmasına cesaret verir. Bu çocuklar yabancı dili konuşurken ve öğrenirken daha cesur davranabilirler. 

 • Yeni yabancı dilleri daha kolay öğrenebilirler.

Peki, bu süreçte ailelere düşen görevler nelerdir?

 • Yaşlara göre farklı teknikler uygulanır. Eğer bebeğiniz henüz konuşamıyorsa ona müzik dinleterek, ninni söyleyerek, küçük öykü kitapları okuyarak ve onunla konuşarak eğitime başlayın.

 • Çocuğunuz konuşabiliyorsa her gün ona yeni bir kelime öğretin.

 • Yabancı dilde eğitim seti alın ama asla bunu bir derse dönüştürmeyin. Eğlenceli yollarla bunu yapın.

 • Beraber yabancı dilde şarkılar söyleyin.

 • Yabancı dil bilen çocuklu ailelerle görüşün, bebeğiniz için sosyal ortam yaratın.

 • Her öğrendiği Türkçe kelimenin diğer dildeki anlamını da ona öğretin.

 • Çocuğunuz yeni kelimeleri öğrendikçe ufak kalıplara ve daha sonra da cümlelere geçin. Unutmayın bu yavaş yavaş olacak, hızlı bir sonuç beklemeyin.

 • Asla baskıcı davranmayın, günlük kısa programlarla başlayın. Çocuğun dile yatkınlığını göz önünde bulundurarak ikinci dili oyun içinde öğretmeye başlayın.

 • Eğer ikinci dili anaokulunda öğrenecekse ilk yıl çocuğun normal bir anaokuluna gidip öz güveninin gelişmesi ve okula alışması gerekir. İkinci yılında ise çocuğun genel gelişimi değerlendirilerek çift dilli anaokuluna gitmesini sağlayın.

 

Geç kalmış değilsiniz

Bugüne kadar bebeğinize yabancı dil eğitimi vermemiş olabilirsiniz, ama merak etmeyin geç kalmış değilsiniz. Çocuklar duydukları sesleri taklit etmeyi çok sever ve hemen buna yönelmeye başlar. Çocuklarda erken yaş dil eğitimini pozitif enerjiyle, eğlenceli ve keyifli aktiviteler ile yapmaya özen gösterin. Baskıcı olmadan ve büyük beklentiler içine girmeden bebeğinizi ikinci dil ile tanıştırabilirsiniz. Göreceksiniz bebeğinizle geçirdiğiniz zamanlarda ufak ufak da olsa başlayacağınız yabancı dil eğitimi zamanla meyvelerini verecek.