Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Yemek Nasıl Sevdirilir

Anne-babalar çocuklarının iştahsız olmasıyla yakınırlar ve onlara sağlıklı diye her türlü yemeği zorla yedirmeye çalışırlar. Aslında bunu yapmanın hem kolay hem de öğretici yolları vardır. Çocuklarda sağlıklı beslenme alışkanlığı için bazı önlemler alabilirsiniz. İştahsız çocuklara yemeği sevdirmenin yolları gelin beraber bakalım!

Konu çocuklara yemek yedirmek olunca, anneler genelde klasik çarelere başvurmaktan kendilerini alamıyorlar. “Uçak geliyooor, aa bak sen yemezsen başkası ham yapar!” gibi… Ama ne yazık ki bu yöntemler artık hem eskide kaldı hem de çocuklara hiçbir yararı yok.

Hem sağlıklı çocuklar büyütmek hem de beslenme konusunda onları doğru bilgilendirmek istiyorsanız sizin kurduğunuz cümleler ve besinlere yüklediğiniz anlamlar son derece önemli! Peki, bu konuda neler yapmalı?

Adım adım çocuğunuza yemeği sevdirmenin öğretici yolları

Onlara örnek olun

Çocuklar anne-babalarını taklit etmeyi çok severler. Bu yüzden sağlıklı beslenme alışkanlığınızı onlara kolayca kazandırabilirsiniz.

Tabaktaki sunumu güzel yapın

Sağlıklı, renkli besinleri seçerek ve bunlara şekil vererek çocuğunuzun tabağında harika sunumlar yapabilirsiniz. Tabağı süslemek çocuğunuzun daima ilgisini çekecektir.

Oyunla öğretin

Çocuğunuza sağlıklı besinleri yedirmek için bir oyun yaratın mesela sevmediği bir meyveyi saklayıp ondan bulmasını isteyin. Daha sonra bu meyvenin faydalarını ona güzelce öğretebilirsiniz. 

Benzetmeler yapın

Çocuklar çizgi film karakterlerine bayılırlar. Özellikle Temel Reis, bu konuda eğlenceli ve öğretici bir karakterdir. Ispanağı sevdirmenin en iyi yolu, yediği zaman Temel Reis gibi güçlü olacağına çocuğunuza söylemenizdir.

Yemek yapmasına izin verin

Çocuklar kendi elleriyle, eğlenerek yaptıkları yemekleri yemeyi seveler. Bu nedenle çocuğunuzla mutfakta yemek yapabilir, aynı zamanda onunla eğlenceli saatler geçirebilirsiniz. Bırakın mutfağı dağıtsın, katkısı az da olsa bu ona o yemeği sevdirecektir.