Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Yemek Nasıl Sevdirilir?

Anne-babalar çocuklarının iştahsız olmasıyla yakınırlar ve onlara sağlıklı diye her türlü yemeği yedirmeye çalışırlar. Aslında çocuklarda yeme sorununu çözmek ve iştahsız çocuğa yemek sevdirmek için hem kolay hem de öğretici yolları da var. Çocuklarda sağlıklı beslenme alışkanlığı için çocuğa yemek sevdirmenin yollarını deneyebilir, bunun için bazı önlemler alabilirsiniz. İştahsız çocuklara yemeği sevdirmenin yollarına gelin beraber bakalım!

Konu çocuklara yemek yedirmek olunca aileler, yeme sorunu olan çocukları için genelde klasik çarelere başvurmaktan kendilerini alamıyorlar. “Uçak geliyooor, aa bak sen yemezsen başkası ham yapar!” gibi… Ama ne yazık ki bu yöntemler artık hem eskide kaldı hem de çocuklara hiçbir yararı yok. Çocuklarda yeme sorununu çözmek için öncelikle uygulamanız gereken bazı yaklaşım ve davranışlar olduğunu unutmamalısınız. 

Yemek yemek istemeyen çocuğa nasıl davranmalı?

İştahsız çocuğa yemek sevdirmek istiyorsanız öncelikle sabırlı ve teşvik edici davranmalısınız. Bazı bebekler anne sütünden ek gıdaya, püreden katı gıdaya geçişler sırasında zorlanıp, yemeyi reddedebilir. Beslenme geçişlerinde bebeğinizin daha kolay uyum sağlayabilmesi için onunla uyumlu ve sevgi dolu bir ilişki kurun. Çocuğa yemek sevdirmenin yollarının başında ısrarcı olmamak gelir. Israrcı olmak yerine sabırlı, hoşgörülü, özendirici ve teşvik edici olmaya özen gösterin. Bu şekilde olumlu geri dönüşler alarak çocuğunuzdaki yeme sorununu çözebilirsiniz.

Hem sağlıklı çocuklar büyütmek hem de beslenme konusunda onları doğru bilgilendirmek istiyorsanız sizin kurduğunuz cümleler ve besinlere yüklediğiniz anlamlar son derece önemli! Peki, iştahsız çocuğa yemek sevdirmek için neler yapmalı?

Adım adım çocuğunuza yemeği sevdirmenin öğretici yolları

Onlara örnek olun

Çocuklar anne-babalarını taklit etmeyi çok severler. Bu yüzden sağlıklı beslenme alışkanlığınızı onlara kolayca kazandırabilirsiniz.

Tabaktaki sunumu güzel yapın

Sağlıklı, renkli besinleri seçerek ve bunlara şekil vererek çocuğunuzun tabağında harika sunumlar yapabilirsiniz. Tabağı süslemek çocuğunuzun daima ilgisini çekecektir.

Oyunla öğretin

Çocuğunuza sağlıklı besinleri yedirmek için bir oyun yaratın mesela sevmediği bir meyveyi saklayıp ondan bulmasını isteyin. Daha sonra bu meyvenin faydalarını ona güzelce öğretebilirsiniz. 

Benzetmeler yapın

Çocuklar çizgi film karakterlerine bayılırlar. Özellikle Temel Reis, bu konuda eğlenceli ve öğretici bir karakterdir. Ispanağı sevdirmenin en iyi yolu, yediği zaman Temel Reis gibi güçlü olacağına çocuğunuza söylemenizdir.

Yemek yapmasına izin verin

Çocuklar kendi elleriyle, eğlenerek yaptıkları yemekleri yemeyi seveler. Bu nedenle çocuğunuzla mutfakta yemek yapabilir, aynı zamanda onunla eğlenceli saatler geçirebilirsiniz. Bırakın mutfağı dağıtsın, katkısı az da olsa bu ona o yemeği sevdirecektir. 

Bebeğinizin iştahını, onun seveceği lezzetli ve doyurucu tarifler ile artırabilirsiniz. İşte çocuğunuz için böyle bir tarif arıyorsanız İştahsız Çocuklar İçin Atom Kahvaltı tarifimizi deneyebilirsiniz.