Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Yenidoğan Bebek Kilosu Kaç Olmalı?

Bebeklerin kilo alım oranı, yeterli beslenme ve fiziksel gelişim süreci ile ilgili ipuçları verebilir. Bu nedenle her doktor kontrolünde bebeklerin boyu ve baş çevresi ile birlikte kilosu da ölçülür. Anne babalar da bebeklerinin gelişimini gözlemlerken genellikle ¨Bebeğim kaç kilo olmalı?¨ sorusunu sorarlar. Yenidoğan kilosu ve kilo alım hızı ile ilgili bilgi alarak siz de bebeğinizin gelişimini takip edebilirsiniz. 

Bebekler Ne Zaman Kilo Almaya Başlar?

Yenidoğan bebekler, doğumu takip eden günlerde vücutlarındaki suyu kaybederek kilo verirler. Sağlıklı bir yenidoğanın doğumu takip eden 3. veya 5. güne kadar vücut ağırlığının yaklaşık %5 ila %10’u arasında bir oranı kaybetmesi normaldir. Ancak bebeğiniz doğum ağırlığının %12’sinden fazlasını kaybederse altta yatan herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza başvurmanızda fayda vardır.

Doğumdan 5 gün sonra bebeğiniz kilo almaya başlayabilir. Normal doğum ağırlığına ise 2. haftada ulaşabilir. Daha uzun vadede ise bebeğiniz ilk 3 ay, haftada 140 ila 200 gram kilo alabilir.

Emzirme düzeni hakkında bilgi alarak bebeğinizin ihtiyaç duyduğu beslenme rutinini oluşturmak için ¨Aylara Göre Emzirme Rutinleri¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Doğum Kilosunu Neler Etkiler?

Ortalama doğum kilo değerleri bulunsa da bebekler farklı ağırlıklarla dünyaya gelebilirler. Bebeklerin doğum kilolarının farklı olmasını etkileyen faktörler şunlardır:

  • Anne adayının hamilelik öncesi kilosu
  • Anne adayının hamilelik dönemindeki sağlık durumu
  • Anne adayının yaşı
  • Bebeğin tek ya da ikiz, üçüz gibi çoklu doğum oluşu
  • Bebeğin cinsiyeti (Erkek bebekler kızlara göre daha kilolu olabilir.)
  • Anne ve baba adayının genetik özellikleri

¨Bebekler kaç kilo doğmalı?¨ sorusunun cevabı için aşağıda verdiğimiz tabloyu incelerken her bebeğin gelişiminin kendine özgü olduğunu ve tabloda yer alan rakamların ortalama değerler olduğunu unutmamanızda fayda vardır. 

Yenidoğan Bebek Kilo Tablosu

Yenidoğan Kız Bebekler: Ortalama değer 3.2 kg

1 Haftalık Kız Bebekler: Ortalama değer 3.3 kg

2 Haftalık Kız Bebekler: Ortalama değer 3.6 kg

3 Haftalık Kız Bebekler: Ortalama değer 3.8 kg

4 Haftalık Kız Bebekler: Ortalama değer 4.1 kg

 

Yenidoğan Erkek Bebekler: Ortalama değer 3.3 kg

1 Haftalık Erkek Bebekler: Ortalama değer 3.5 kg

2 Haftalık Erkek Bebekler: Ortalama değer 3.8 kg

3 Haftalık Erkek Bebekler: Ortalama değer 4.1 kg

4 Haftalık Erkek Bebekler: Ortalama değer 4.4 kg

Bebeğinizin gelişimini değerlendirmenin en etkili yollarından birisi persentil değerlerini düzenli olarak ölçmektir. Bebeğinizin persentil değerlerini hesaplamak için ¨Bebekler İçin İdeal Boy Kilo Hesaplama Aracı¨nı kullanabilirsiniz.

 

Kaynaklar