Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Yenidoğanlar Hakkında Bilgiler

Yenidoğanlar Hakkında Bilgiler

Çiçeği burnunda bir ebeveynseniz, yenidoğan bebek bakımı hakkında öğrenmeniz gereken çok şey var. Anne ve babaya her konuda ihtiyacı olan bebeğin, gereksinimlerine cevap vermek için tecrübeniz bulunmasa da belli bir bilinç kazanmış olmalısınız. Bu bilinci kazanmanın anahtarı, onu çok iyi tanımakla başlıyor. Bu çok zor bir durum değil çünkü yenidoğan bebeklerin birçok ortak özelliği var.

İlk Görüşte Aşk Her Zaman Mümkün Olmayabilir

9 ay boyunca özlemle ve heyecanla taşıdığınız bebeğiniz kucağınıza ilk geldiğinde onu aşkla karşılayacağınızı düşünebilirsiniz. Fakat bu her annenin verdiği bir tepki değildir ve bu durum çok normaldir. Onunla bağ kurmanız zaman alabilir. Doğum stresini atlattıktan sonra en sevdiğiniz varlığın o olacağından emin olun.

İlk Doğduğunda Muhtemelen Kimseye Benzemez

Anne-baba ve aile büyükleri arasında bebeğin kime benzediği konusunda daha hastanede başlayan bir diyalog baş gösterir. Size açık açık söylemeliyiz ki bebeğiniz şu an için kimseye benzemiyor. 9 ay boyunca anne karnında olan bebeğinizin yüzü olduğundan daha şişkin ve gözleri tam anlamıyla açık değil. Siması zamanla oturacak olan bebeğiniz, ilk günler kime benzediği hakkında size hiç kopya vermeyecek.

Göbek Kordonun Düşmesi İçin Biraz Zaman

Bebek kordonu ne zaman düşer? şeklindeki sorular ilk günden beri aklınızda. Bebek kordonu 5-15 gün arasında kendiliğinden düşer. Farkındayız, bu kordon çok sevimli değil fakat onun düşmesi için acele etmeyin. Kordonuna müdahale etmeniz halinde enfeksiyonlara davetiye çıkarıyor olabilirsiniz. Göbek kordonunun suyla temas etmemesine de dikkat etmelisiniz.

İlk Kakası Sizi Şaşırtmasın

Bebeğinizin ilk kakasının rengi size garip gelebilir. Bu rengi garip olan dışkı, birkaç gün boyunca görülebilir. Karnınızdayken, bebeğinizin bağırsaklarını kaplayan yapışkan, yeşilimtırak ve siyah maddeden oluşur. Bu yapışkanın dışarı çıkması kakadaki rengin farklı olmasına neden olur.  Ayrıca onun sık sık kaka yapması da sizi şaşırtmasın. Yenidoğan bebekler günde 8-10 kez kaka yapabilirler.

Bebeklerde kaka rengi ve yoğunluğu bize birçok şey anlatır. Bebek kaka rengi yeşil, sarı, kahverengi, kırmızı ya da siyah gibi çeşitli renklerde olabilir. Bazı renkteki kakalar son derece normalken, bazı renkteki kakalar doktora danışılması gereken durumların habercisi olabilir.  İlkadımlarım “Kaka Takibi Aracı”nı bebeğinizin kakasını gözlemlemenize yardımcı olması için uzmanlarla birlikte tasarladık. Bebeğinizin kaka fotoğrafını yükleyerek saniyeler içinde testi tamamlayabilir, bu sayede bebeğinizin gelişimiyle ilgili dikkat etmeniz gereken işaretleri fark edebilirsiniz. Sonuçlarınıza göre gereken durumlarda doktora danışabilirsiniz. Teste başlamak için tıklayınız.

Çok Çabuk Acıkır

Bebeğinizin karnı, hayatının ilk günlerinde çok aç olacak veya onu emzirdiğinizde çok çabuk acıkacak. Bu yüzden ilk zamanlarında 2-3 saatte bir ya da o her istediğinde bebeğinizi emzirmelisiniz. Eğer bebeğiniz uyuyorsa onu uykusundan bile uyandırmanız gerekebilir.

Sık Sık Ağlar

Bebeğiniz ilk doğduğu günler çok fazla ağlayabilir bunun için endişelenmeyin. Çok çabuk karnı acıkıyor, devamlı altını ıslatıyor. Bunun için derdini size ağlayarak anlatmak zorunda. Baştan kabul edelim, sizinle iletişim biçimi şimdilik bu.

Kesintisiz Bir Gece Uykusu Olmaz

Yenidoğan bebekler kaç saat uyur? Önce onu belirtelim. Yenidoğanlar, 3-4 blok şeklinde toplam 20-16 saat boyunca uyumalıdır. Bu kadar çok uyuması gece hiç uyanmayacağı anlamına gelmez. Evet, onlar çok uykucudur fakat sık sık uyanırlar. Bu yüzden onlardan yaklaşık 3. aya kadar düzenli bir uyku anlayışı beklemeyin.

Göz Rengi Sonradan Değişir

Tüm bebekler koyu mavi gözlerle doğarlar ve zamanla gözleri gerçek renklerine dönüşür. Gözlerinin hangi renk olacağı, iristeki melanin miktarına bağlı. Göz rengindeki en dramatik değişikliği altı ila dokuz ay arasında fark edeceksiniz, elinizden geldiğince bu maviş gözlerin tadını çıkarın deriz.

Sizi Kokunuzdan Tanır

Bebeğin koku duyusu anne rahimde gelişir. Koku onların en güçlü duyulardan biridir. Bu yüzden bebeğinizin koku duygusu onun sizi tanımasına yardımcı olur. Bu mucize, bebeğinizle aranızdaki bağlantıyı güçlendirmenin en duygusal yoludur.

Cildi Pul Pul Dökülür

Eğer bebeğinizin cildi soyuluyorsa bu gayet normal bir durum. 9 ay boyunca bir sıvının içinde yaşadı ve şu sıralar hava ile ilk defa temas ediyor. Hassas olan cildi tabii ki kuruyacaktır. Birkaç gün sonra bu durum geçecektir, telaş yapmayın.

 

 

 

Kaynaklar