Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Yeşil Sebzeler Nasıl Yıkanır

Yeşil yapraklı sebzeler, ek gıdaya geçen bebeğinizin öğünlerinde bulunması gereken önemli besin kaynaklarındandır. Yeşil yapraklı sebzelerde bulunan A ve C vitaminleri, bebeğinizin bağışıklık sistemini desteklerken K vitamini ise bebeğinizin kemiklerinin  güçlenmesine yardımcı olur. Bu sebzelerde bulunan lif ise bağırsak hareketlerinin gerçekleşmesini sağlayarak bebeğinizi kabızlıktan korur. Ancak bebeğinizin yeşil yapraklı sebzeleri en sağlıklı hali ile yiyebilmesi için bazı konulara dikkat etmeniz gerekir. İşte, bebeğinize yeşil yapraklı sebze pişirmeden önce dikkat etmeniz gerekenler.

Sebzeleri Nasıl Seçmelisiniz?

Tüm sebzelerin kendine özgü bir renk ve dokusu vardır. Yeşil yapraklı sebzeleri seçerken de sebzenin renk ve dokusuna dikkat etmeniz gerekir. Sebzelerin canlı görünmesine, yeşil renkte olmasına ve ele yapışacak kadar yumuşak yapıda olmamasına özen gösterebilirsiniz. Bebeğiniz için pişireceğiniz sebzelerin mevsimine uygun olmaları da önemlidir. Bebeğiniz için sağlıklı bir sebze seçimi yapabilmek için “Bebeğinize Mevsimine Göre Meyve Sebze Yedirme Rehberi” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Yeşil Yapraklı Sebzeler Nasıl Yıkanır?

Yeşil yapraklı sebzelerin köklerindeki toprak ve yaprak aralarında böcek ya da bakteriler bulunabilir. Bu nedenle yeşil yapraklı sebzeleri pişirmeden önce özenle temizlemek gerekir. Sağlık dolu yeşil yapraklı sebzeleri pişirmeden önce şu temizlik adımlarını atabilirsiniz:

  • Semizotu, roka, pazı gibi demet halindeki sebzeleri kökünden kesin.

  • Yaprakları ayırın, sararmış ya da yumuşak yaprak varsa çöpe atın.

  • Ayırdığınız yaprakları temiz su ile yıkayın.

  • Derin bir yıkama kabına su doldurun ve üzerine sirke ekleyin.

  • Hazırladığınız sirkeli suyun içerisine yeşil yapraklı sebzeleri koyun ve en az 10 dakika bekletin.

  • Sirkeli suda beklettikten sonra sebzeleri süzgece alın ve tüm yaprakları tekrar duru su ile yıkayın.

Sebzeleriniz pişmeye hazır hale geldi bile.

Pişirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Uzun süre suda haşlayıp süzdükten sonra yemeğini yapmak, yeşil yapraklı sebzelerin besin değerlerini azaltabilir. Bu sebeple çorba gibi sebzenin suyunu süzmeden pişirdiğiniz yemeklerde yeşil yapraklı sebzeleri kaynatıp diğer yemeklerde kaynatmadan kullanabilirsiniz. 

Yeşil Sebzeler Buzdolabında Nasıl Saklanmalı?

Sebzeleri yıkamadan saklayacaksanız poşetten çıkarıp buzdolabınızın meyve sebze bölümünde muhafaza edebilirsiniz. Kolay kullanım sağlaması açısından yıkayıp saklamak istiyorsanız da şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Yaprakları tek tek ayırıp yıkadıktan sonra süzgece alın.

  • Süzgeçte kurumasını bekleyin ya da kağıt havlu yardımı ile üzerlerindeki nemi alın. Sebzeleri iyice kurutmanız daha uzun süre taze kalmalarını sağlayacaktır.

  • Kuruttuğunuz sebzeleri kağıt havluya sarın ve meyve sebze bölümüne kaldırın.

Sebzeleri dondurmadan her zaman taze bir şekilde saklayıp besin değerlerini koruyarak bebeğinize yedirebilirsiniz. Yeşil yapraklı sebzelerle hazırlayacağınız bebek çorbası ve maması tariflerine ulaşmak için Bebek Yemek Tarfileri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.