Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

12. hafta hamilelik

Hamileliğin ilk 3 aylık sürecini yani 1. trimester dönemini bitirmeye çok az kaldı.  Doktorlar hamileliği haftalık olarak takip etmeyi tercih etmesine rağmen siz yine de ‘Anne karnında 12 haftalık bebek kaç aylıktır?’ diye merak edebilirsiniz. Hamilelik 40 hafta sürer ve hamilelik hesaplamasına göre 12. haftada siz 3 aylık gebesiniz demektir.  

Bebeğinizi bu hafta ultrasonda daha net ve anlaşılır şekilde görebilirsiniz. Çünkü bebeğiniz artık minik bir insan görünümüne kavuşuyor. Peki 12 haftalık bebek ne kadar büyüklüktedir?, 12 haftalık bebeğin CRL si kaç olmalıdır? İşte gebeliğin 12. haftasında bebeğinizle ilgili merak ettiğiniz detaylar…

 • Bebeğinizin 12. haftada olması gereken CRL değeri yani başının tepesinden kalçasına kadarki uzunluğu 45 mm ila 84 mm arasında. Ağırlığı ise yaklaşık 14 grama ulaşan miniğiniz, artık büyükçe bir erik kadar.
 • Yüzü insan yüzüne benzemeye başlıyor. Gözleri yerlerini aldı, kulakları şekilleniyor. Saçları uzamaya, yumuşak el ve ayak tırnakları oluşmaya başladı.
 • Ağzında, sonrasında süt dişleri olacak 20 küçük tohumcuk oluşuyor.
 • Ses telleri doğduktan hemen sonra kullanılmak üzere tamamlandı.
 • Bazı kemikleri sertleşmeye başlıyor. Henüz hissetmemiş olabilirsiniz ama uyanık olduğunda başparmağını emebiliyor, hareket ediyor ve tekme atabiliyor.
 • Sindirim sistemi çalışıyor ve sindirim kasları esnemeye başlıyor. Buna doğduktan sonra, yediklerini bağırsaklarından itebilmek için ihtiyacı olacak.
 • Vücut gelişimi tamamlanmak üzere. Artık organlarının olgunlaşacağı dönem başlayacak ve bu süreç tam 28 hafta sürecek.
 • Kemik ilikleri akyuvarları üretmekle meşgul. Akyuvarlar onu doğduktan sonra enfeksiyonlara karşı koruyacak.
 • Bu ay yapılacak tahlillerde, bebeğinizin kalp atışlarını duyabileceksiniz.

Hamileliğinizin bir önceki haftası hakkında bilgi sahibi olmak için 11. hafta hamilelik yazımızı okuyabilirsiniz.

12. haftalık gebelikte annede neler olur?

 • Son günlerde çabuk yoruluyorsunuz, çünkü hem bebeğinizin hem de vücudunuzun oksijen ihtiyacı artıyor, bu da size yorgunluk hissi veriyor.
 • Yorgunluğun bir diğer sebebi de kansızlık. Bu hafta içinde doktorunuzun tavsiyesiyle tam kan sayımı yaptırabilir, vücudunuzda eksilen vitamin ve mineraller varsa demir takviyesi alabilirsiniz.
 • Mide ekşimesi yaşamaya devam ediyorsunuz. Yattığınızda mide asidi yemek borunuzu aşabilir; yanmaya neden olan sebep bu.
 • Hamileliğin 12. haftasında rahim, artık pelvisten yani kemik çatıdan yukarı doğru çıkmaya başlıyor ve mesane üzerindeki baskı azalıyor. İşte bu yüzden de şimdiye kadar hissettiğiniz sık idrara çıkma isteğiniz azalmakta. Bu durum son 3 aya kadar bu şekilde devam edecek.
 • Bulantı ve kusmalarınız artık eskisi kadar çok olmasa da bu defa da baş dönmesi ve baş ağrıları yaşayabilirsiniz.  Vücudunuzda dolaşan kan hacminin artması nedeniyle başınız şu dönemde biraz daha çok ağrıyabilir.
 • Cildinizdeki koyu lekelenmeler sizi endişelendirmesin. Bunlar 12. haftada vücudunuzda fazla miktarda melanin üretildiği için oluşuyor. Bu lekeler doğumdan sonra yok olur veya renkleri açılır.
 • Beyaz, kokusuz ve şeffaf vajinal akıntılarınızda da bir miktar artış olabilir. Bunun da nedeni, hamilelikte östrojen hormon artışı ve vajinal bölgenin kan dolaşımının artması. Eğer akıntının koku, renk ve yapısında bir değişiklik olursa mutlaka doktora danışmayı unutmayın.
 • Gebelikten olumsuz yönde etkilenen yerlerden biri diş etleri. İlerleyen dönemde diş ağrısı çekmemek için diş hekiminden randevu almanızda fayda var. Hatırlatalım, bu haftalar diş kontrolü için oldukça uygun.

12 haftalık gebelikte göbek çıkar mı?

12. haftada artık karnınız belirmeye başladı. Bu haftadan itibaren yavaş yavaş karnınızın büyüdüğüne şahit olacaksınız. Ancak unutmayın ki aynı gebelik haftasında olan anne adaylarının dıştan bakıldığında görünümü birbirinden çok farklı olabilir. Aynı gebelik haftasında olmalarına rağmen bazı anne adaylarının karınları daha büyük, bazılarının daha küçük görünebilir. 12. haftayla birlikte, özellikle ilk hamileliğiniz değilse, gebelik kıyafetlerinizi giymeye başlamış olabilirsiniz.

Bebeğinizin gelişimi ve hamilelik süreci hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız hafta hafta hamilelik süreci yazımızı okuyabilirsiniz.

12 haftalık cinsiyet öğrenilir mi?

Bebeğinizin genital organları hamileliğin 8. haftasında gelişmeye başladı ve cinsiyete dair ilk bulgular 12. haftadan sonra ortaya çıktı. Bu nedenle 12. haftada bebeğinizin üreme organı, ultrason muayenesinde belirgin bir şekilde görülemeyebilir. Ayrıca bu haftalarda bebeğinizin anne karnındaki pozisyonu, doktorun cinsiyet tahmini yapmasına izin vermeyebilir. Bu yüzden 12 haftada cinsiyet tahmini ne kadar doğru?’ sorusu için, cinsiyetin kesin bir doğruluğu olmadığı söylenebilir. 12. hafta hamilelikte bebeğinizin cinsiyetini görebilmek ve öğrenebilmek için birkaç hafta daha beklemeniz gerekebilir.

12 haftalık gebelikte bebek hissedilir mi?

12 haftalık bebeğiniz hızlı bir gelişim sürecinde olmasına rağmen karnınızda hissedeceğiniz büyüklüğe gelmiş değildir. Bebeğinizin hareketlerini henüz hissedemeyebilirsiniz. Gelecek haftalarda kilo alıp boyu uzayacak olan bebeğinizin kendini hissettirmesi, 16. haftadan sonrayı bulabilir.

Hamileler 12 haftada ne yemeli?

Bebeğiniz ve sizin için hamilelik sürecinde, ‘neyle’, ‘ne kadar’ ve ‘nasıl’ beslendiğiniz büyük önem taşıyor. Hızla büyüyen bebeğinizin, hamileliğin bu döneminde plasenta yoluyla sizin tükettiğiniz besinlerle beslendiğini unutmayın ve sağlıklı beslenme düzenine sadık kalmaya özen gösterin.

İşte sizin için 12. hafta hamilelikte sağlıklı beslenme önerileri;

 • 12 hafta hamilelikte düzenli ve dengeli beslenmeye yani sık sık az az yemeye devam edin.
 • Hamilelikte temel enerji ihtiyacınızı tam buğday ve esmer unlu ekmeklerden, esmer makarna, bulgur/yarma, kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagillerden karşılayın.
 • Bitkisel sıvı yağlar, balık, ceviz, fındık, kabak çekirdeği yağ ihtiyacınızı karşılamak için seçebileceğiniz diğer sağlıklı ürünler olabilir.
 • Hamilelikte kabızlık çok sık görülen bir şikayettir. Kabızlığa karşı lifli gıdalar tüketmeye özen gösterin.
 • Bu haftalardaki mide yanması şikayetini tetiklememesi için acı, ekşi, çok baharatlı, kafein içeren gıdalardan uzak durun.
 • Proteinlerin yeterince alınması çok önemli. Bunun için günde 1 adet yumurta, 2 dilim beyaz peynir, 2 su bardağı süt veya yoğurt; haftada 3 kez 4 köfte büyüklüğü kadar et veya tavuk, haftada 2-3 kez deniz balığı tüketilmeli.
 • Ceviz, fındık, badem mineraller bakımından zengin olduğu için beslenmenizde bulunmalı.
 • Kefir, ayran, süt, yoğurt, peynir gibi süt ve süt ürünlerini her gün ara ve ana öğünlerinizde bulundurun.
 • Fazla yağlı ve şekerli içerikler, halsizlik ve kilo sebebidir.  Bunlar yerine meyve-sebze tüketimini artırabilirsiniz.
 • Bol sıvı tüketiminiz kabız olmamak ve toksinleri vücuttan atmak için önemli. Günde 8-10 bardak su içmeyi alışkanlık halin getirin.

Mide ekşimesi yaşamamak için

 1. Günlük sıvı tüketiminizi öğünlerle tüketmektense, öğün aralarında tüketin.
 2. Daha ufak ve kolay sindirilebilir porsiyonlar yiyin.
 3. Lokmalarınızı iyi çiğneyin.
 4. Acı gıdalar, ekşi meyve suları, kahve ve çikolata yemekten kaçının.
 5. Yatarken kafanızı ve göğsünüzü vücudunuzdan daha yüksekte konumlamaya özen gösterin.
 6. Vücudunuzun yediklerinizi sindirebilmesi için akşam yemeklerinizi erken tüketin.

Not: Bilgi niteliğindedir, daha detaylı bilgi için doktorunuza danışınız.

Hamileliğinizin bir sonraki haftası hakkında bilgi sahibi olmak için 13. hafta hamilelik yazımızı okuyabilirsiniz.