Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

11. hafta hamilelik

11 haftalık gebelikte bebeğiniz büyümeye devam ediyor. Hatta bu hafta, bebeğinizin en hızlı geliştiği hafta denebilir. Bu haftanın sonunda bebeğinizin organ gelişimi büyük ölçüde tamamlanıyor. Baş-vücut arasındaki oran bu haftadan itibaren normale yaklaşıyor.

Hamileliğinizin bir önceki haftası hakkında bilgi sahibi olmak için 10. hafta hamilelik yazımızı okuyabilirsiniz.

 

İşte Gebelikte 11. Hafta ve Yaşananlar

 • 11 haftalık bebek gelişimi sürecinde bebeğinizin beyni, ciğerleri ve böbrekleri formlarını aldılar ve çalışmaya başladılar. Fakat doğuma kadar gelişmeye devam edecekler. Bebeğiniz şuan emebiliyor, esneyebiliyor, yutabiliyor.
 • İçinde yüzdüğü amniyotik sıvıda soluyabiliyor ve idrarını yapabiliyor.
 • Parmakları birbirinden ayrıldığı için yakında ellerini açıp kapayabilecek, ayaklarını ve göbek bağını tutabilecek.
 • Tekme atmayı öğrendi ve seviyor.

11 haftalık bebek ne kadar büyüklüktedir?

Bebeğiniz 11 haftada yaklaşık bir ceviz büyüklüğüne ulaştı. Şu anda 4 cm olan boyu, önümüzdeki bir haftada şimdikinin iki katına çıkacak. Kilosu yaklaşık 8 gram olan miniğiniz, bu haftadan itibaren hızlı bir büyüme sürecine girecek.

Anne karnında 11 haftalık bebek kaç aylıktır?

Hamilelik süreci toplam 40 haftayı kapsar. Hamileliğin 9-13. haftaları arası, gebelikte 3. ayı ifade eder.  Anne karnında 11 haftalık bebek 3. ayında demektir. ‘11 hafta 3 günlük gebelik kaç aylıktır?’ ya da ‘11 hafta 7 günlük gebelik kaç aylıktır?’ sorularının cevabı da hamilelik takvimine göre 3. ayın içindedir.

11 haftada cinsiyet tahmini ne kadar doğrudur?

Bebek bekleyen her çift için bebeğin cinsiyeti merak konusudur. Bebeğin kız mı erkek mi olacağına dair heyecanla beklenen bu bilgiyi doktordan öğrenebilmek için ise hamileliğin belli bir haftaya gelmesi gerekir. Gebelikte 11. haftada bebeğin dış üreme organları, ayırt edici özellikler göstermeye başlar ve hızla gelişir. Ancak bebeğin cinsiyetinin ne olduğu ile ilgili 11. haftada net bir şey söyleyebilmek çok zordur.

Erkek bebek 11 haftada belli olur mu? diye merak eden anne babalar için hamileliğin 13. haftasını beklemeleri daha doğru olur. Bebeğin cinsiyeti erkekse, kız bebeğe göre cinsiyeti daha erken tespit edilebilir. Doktor, hamileliğin 13. haftası ile birlikte ultrason muayenesi sırasında bebeğin cinsiyetini net olarak görebilir. Doktorlar, genellikle 13-16 hafta aralığında görebilir ama bazen bebeğin cinsiyetini öğrenmek için 20-22. haftaya kadar beklemek gerekebilir. 

11. Hafta Gebelik Sürecinde Bedeninizde Adım Adım Neler Oluyor?

 • Hamileliğin 11. haftası süresince mide bulantınız yavaş yavaş azalıyor. Kendinizi daha enerjik hissetmeye başlayacaksınız.
 • Hormonel değişkenliğiniz nedeniyle kabızlık ve mide ekşimesi çekiyor olabilirsiniz.
 • Mide bulantınız besin çeşitliliğinizi kısıtladığı için kilonuzda bir değişiklik olmamış olabilir. Ama endişelenecek bir şey yok. Genelde kadınlar ilk 3 ayda sadece 1-2,5 kilo alır. İştahınız yakında geri gelecek ve haftada yarım kilo almaya başlayacaksınız.
 • Bu günlerde daha çok açlık hissedebilirsiniz; bu iyi. Sabah bulantılarınız geçiyor ve iştahınız kabarmaya başladı. Artık hem kendiniz hem de bebeğiniz için besleniyorsunuz ama bu noktada asıl önemli olan doğru ve sağlıklı beslenmeniz.
 • Göbeğiniz hafifçe beliriyor, hatta belki pantolonunuzu kapatırken zorluk çekiyorsunuz. Bu durumun sorumlusu, progestin adlı gebelik hormonu. Progestin hamileliğin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi açısından önemli olmasına rağmen şişkinlik, gaz ve geğirmeye neden olur. Bunun nedeni progestinin yumuşak kasları rahatlatması, sindirimi yavaşlatarak besinlerin bebeğinize daha verimli bir şekilde ulaşmasını sağlamasıdır. 
 • Hissettiğiniz şişkinlik, özellikle yemekten sonra artabilir. Çünkü büyümeye devam eden karnınız, organlarınıza daha fazla baskı uygulayarak sizi daha şişkin hissettirecek. Yemeğinizi yavaş yemeniz, fasulye, kızartılmış besinler, gazlı içecekler ve şekerler gibi gaz üreten besinlerden uzak durmanız size rahatlatacaktır. 

Bebeğinizin gelişimi ve hamilelik süreci hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız hafta hafta hamilelik süreci yazımızı okuyabilirsiniz.

Anne adaylarının 11 haftalık gebelikle ilgili merak ettiği 5 soru ve cevabı

11 haftalık bebek anne karnında hissedilir mi?

Şu anda fetüs olarak tanımlanan 11 haftalık bebek, boyutu ve büyüklüğü itibarıyla henüz anne karnında hissedilmez. Genelde 6. haftadan beri ultrasonda kalp atışları duyulan, son haftalarda da el ve kol hareketleri giderek artan bebek, anne karnında takla bile atacak kadar hareketlidir. Ancak bebeğin kasları henüz hareketlerini hissettirecek kadar güçlü değildir. Bu nedenle de 11 haftalık bebeğin bu hareketleri anne adayı tarafından hissedilmez. Anne adayının, bebeğin ilk hareketlerini hissedeceği zaman dilimi genelde 16-20. haftalar arası hatta bazen sonrasıdır.

11 haftalık bebek nerede durur?

Anne karnındaki 11 haftalık bebek, gebelik kesesi içinde durur. Bebeğin anne karnındaki dünyası olan gebelik kesesi, doğacağı güne kadar bebeğin geliştiği yerdir.  İçi amniyon sıvısı ile dolu olan bu yuvarlak kese, rahim içi tabakası ile çevrilidir. Gebelik kesesi ve amniyon sıvısı, bebeğin gelişimi sırasında onu dış tehditlere karşı korurken, güvenli bir ortam sunarak büyümesini destekler.

11 haftalık gebelikte karın ağrısı olur mu?

Anne adayları bu haftada hem karın ağrısının normal olup olmadığını hem de ‘11 haftalık gebelikte kasık ağrısı olur mu?’ diye merak eder.  Rahim hamilelik ilerledikçe bebeğin büyümesine imkan tanıyacak şekilde büyüme gösterir. Rahimde hızla büyüyen bebekle birlikte rahmi karın duvarına bağlayan bağlar ve karın kasları gerilir. Rahmi destekleyen bağ dokuları, bebeğin büyümesi için gerilir. Bu da annenin 11 haftalık gebelikte kasın ve kasık bölgesinde kramp, sancı veya çekilme gibi ağrılar hissetmesine yol açabilir.

Gebelikte 11 haftalık bel ağrısı normal mi?

Gebeliğin 11. haftasında bel ağrısının yaşanması normaldir. Anne adayları için karın ve kasık ağrısı gibi bel ağrısı da sıkça görülen şikayetlerden biridir. Gebelikte rahimdeki büyüme, karın ve sırt kasları arasında kuvvet yönünden dengesizliğe yol açabilir. Aynı zamanda büyümüş rahmin ağırlığı direkt olarak bel bölgesinde basıya sebep olabilir. Tüm bu değişimler 11 haftalık gebelikte bel ağrısı yapabilir. Ayrıca kısa zamanda fazla kilo artışı ve beli yanlış kullanmak da bel ağrısının sebepleri arasındadır.

11 haftalık gebelikte mide bulantısı normal mi?

Hamileliğinin 11. haftasında mide bulantıları biraz azalsa da hormonal ve fiziksel değişimler nedeniyle devam ediyor olabilir. Hamilelik sırasında koku hassasiyeti artması, östrojen seviyesinin 100 kat daha yüksek olması gibi birçok değişim 11. hafta gebelikte mide bulantısına neden olur. Mide bulantıları, anne adayını zorlayıp ve çok yorsa da hem anne adayı hem de bebek üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur.

11 Haftalık Gebelikte Kalsiyum Takviyesi Zamanı

Şu anda bebeğiniz hızlı bir gelişim sürecinde. Kalsiyum, onun uzayan, gelişen ve güçlenen kemikleri için sizin ise dişleriniz ve kemikleriniz için çok önemli. Bebeğinizin sinirleri ve kaslarının gelişiminde rol oynar; sağlıklı çalışabilmesini sağlar. Kalp atışlarını düzenler ve kanının pıhtılaşmasını sağlar.

Kalsiyum ihtiyacınızı karşılayacak besinler

 • Süt ürünleri, pastörize süt, peynir, yoğurt
 • Bazı çerez ve tohumlar; özellikle badem ve susam
 • Fasulye ve bakliyat
 • İncir
 • Ispanak

Hamilelikte alınmaması gereken besinler

 • Bu dönemde deniz ürünleri tüketmenizin yararları olmakla beraber bazı balık çeşitlerini yemeniz sakıncalıdır. Balık iyi bir protein ve Omega 3 kaynağıdır. Bebeğinizin göz ve beyin gelişimi için yararlıdır. Bu durumda önemli olan, kirletici maddeleri en düşük balık çeşitlerini seçip, ölçülü tüketmeye çalışmaktır. Bu balıklar arasında köpek balığı; kılıç balığı, uskumru, kiremit balığı çeşitlerinin; çiğ ve az pişmiş (Füme ve salamura da dâhil) balıkların tüketilmemesi önerilir.
 • Pastörize edilmemiş yumuşak peynirler, çiğ veya az pişmiş etler, şarküteri etleri ve çiğ yumurta içeren ürünler tüketilmesi tavsiye edilmez.
 • Alkol kan dolaşımınız yoluyla kolayca bebeğinize ulaşabilir, hatta günde bir alkollü içecek bile bebeğinizin problem yaşama riskini arttırabilir. Bu nedenle alkol tüketmeniz kesinlikle önerilmez.
 • Pastörize edilmemiş meyve suları; süt ve yumurta içeren içecekler tavsiye edilmez.
 • Hamilelikte kafein tüketiminin tabu olduğunu duymuş olabilirsiniz ama ölçülü bir şekilde tüketmenizde sakınca yoktur. Doktorlar arasında tartışması senelerce devam eden bu sürecin sonunda, kafeinin plasentayı geçmesine rağmen günde 300 mg’dan az tüketildiğinde, bebek için zararsız olacağında karar kılındı. Bu miktar 2 ya da 3 fincan kahveye tekabül etmekle beraber kahvenin sertlik derecesine de bağlıdır. Bunun yanı sıra içinde kafein olan çikolata, çay, kola ve daha birçok meşrubatın da dikkatlice tüketilmesi önerilir.

Hamilelikte besin zehirlenmesinden korunmak için 8 öneri

 1. Tükettiğiniz bütün et ürünlerini iyice pişirin.
 2. Bir besin termometresi yardımı ile etin iç sıcaklığını kontrol edin veya etin orta kısmını iyice pişirin.
 3. Kalan yemeklerinizi iki saatten fazla dışarıda bekletmeyin. Tekrar ısıttığınızda ise buhar verene kadar ısıtmaya dikkat edin.
 4. Şarküteri ürünleri (Pizza, sıcak sandviç vb.) ısıtmadan yemeyin.
 5. Pişmemiş et ürünlerini diğer gıdalardan ayrı muhafaza edin.
 6. Ellerinizi sıcak sabunlu su ile yıkayın.
 7. Yıkanmamış gıdalar, çiğ et ürünleri, deniz ürünleri, yumurta ve şarküteri ürünleri ile temas etmiş yüzeyleri de bu şekilde temizleyin. 
 8. Tüketime hazır aldığınız paket ya da konserve ürünleri, son kullanma tarihi geçmemiş olsa dahi bekletmeden tüketin. 

Hamileliğinizin bir sonraki haftası hakkında bilgi sahibi olmak için 12. hafta hamilelik yazımızı okuyabilirsiniz.

Not: Bilgi niteliğindedir, daha detaylı bilgi için doktorunuza danışınız.