Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür

5 Adımda Hamilelik Belirtileri

Hamilelik, giderek belirtilerini daha güçlü gösteren ve farklı evrelerden oluşan bir süreç. Erken hamilelik belirtileri için vücut bize bazı ipuçları verir. Yumurtanın döllenmesinden sonra başlayan hamilelik evresi süresince hormonların uyarıcı etkisiyle “Acaba hamile miyim?” sorusu akıllara gelir. Evet, bu uyarılar hamilelik belirtileri olabilir, ama kesin sonuç taşımazlar.

Tabii ki hamilelik belirtileri kesin bir sonuca ulaşması için doktor kontrolünde yapılan testler gereklidir, ama vücudunuzda gelişen olayların belirtilerini yorumlamayabilmek için hamilelik belirtileri hakkında bilgi sahibi olmanızda yarar var. Peki hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Hamilelik belirtilerini gösteren vücut hareketleri oldukça belirgin olsa da her hamilelik belirtisi, gebe olduğunuzu kanıtlamaz. Bunun için birden fazla belirti görüyorsanız hemen doktora danışmalı ve doktor kontrolünde gerekli testleri yaptırmalısınız.

  • Adet Gecikmesi

En temel belirtilerden biri adet gecikmesidir. Ama adet gecikmesi mevsimsel değişimler ve stresten dolayı da meydana gelebilir. Hamilelik ihtimali uzun süren adet gecikmelerinde değerlendirilebilir. Bununla beraber her hamilelikte adet kesilmeyebilir. Bunun için diğer belirtilere ayrıca dikkat edilmeli.

  • Memelerde Dolgunluk ve Hassasiyet

Memelerin büyümesi veya dokunulduğunda hissedilen acı, hamilelik belirtisi olarak karşımıza çıkabilir. Vücutta değişen hormonların göğüs kısmında yaptığı değişiklik bunlarla sınırlı değildir. Hamilelikte göğüs büyümesi ve hassasiyeti yanında, meme ucunda koyulaşma ile karıncalanma da bir belirti kriteridir.

  • Baş Dönmesi ve Bayılma

Baş dönmesinin sebebi, progesteron hormonunun devreye girmesidir. Gebelik ile genişleyen kan damarları, tansiyonun düşmesine neden olur. Bu durumda baş dönmesi vakalarının görülmesi gayet normaldir. Hormon salınımının bir anda ciddi şekilde artması, bazı durumlarda anne adaylarının bayılmasına da sebebiyet verebilir. Fakat bu belirti her annede görülmez.

  • Kasık Ağrısı ve Karnın Alt Kısmında Şişkinlik

Döllenen yumurtanın rahim duvarına tutunması sebebiyle zaman zaman kasık ağrıları görülebilir. Erken hamileliğin belirtileri arasında karnın alt kısmında şişkinliğin görülmesi de vardır.

  • Kanama veya Akıntı

Döllenmiş yumurtanın rahme yerleşme çabaları akıntılara sebep olabilir. Sık sık belirgin akıntıların gelmesi en erken hamilelik belirtileri arasında bulunur. Bu akıntılar beyaz ve süte benzer kıvamlı bir sıvı olarak görülebilir. Bunun dışında regl kanamasına benzemeyen ve az az gelen kanamalar da erken dönem hamileliğin belirgin bir belirtisidir.

  • Mide Bulantısı

Filmlerden de en çok duyduğumuz hamilelik belirtisi mide bulantısıdır. Sabah pijamalı karakterlerin koşa koşa banyoya koştuğunu görürüz; çünkü bu mide bulantısı, kusmayı da beraberinde getirebilir. Hamilelik literatürüne sabah bulantısı olarak geçen bu durum sabahları sıkça görülse de günün herhangi bir saatinde de gerçekleşebilir.

  • Sık İdrara Çıkma

Sık idrar çıkma, hamileliğin ileriki dönemlerinde görülür; fakat erken hamilelik döneminde de çoğu anne adayında bu belirti dikkat çeker. Eğer normalden çok daha fazla tuvalete uğruyorsanız ve idrarınızın kıvamı koyu sarıysa hamileliğin bir belirtisini daha yaşıyorsunuz demektir.

Zamanlarına Göre Hamilelik Belirtileri

Hamilelik başlangıcından itibaren: Adet kesilmesi, kasık ağrısı, akıntı.

2-8 hafta sonra: Bulantı, kusma, yorgunluk, baş dönmesi.

6-8 hafta sonra: Sık idrara çıkmak, memelerdeki ve karındaki değişiklikler.

Hamilelik Testleri

İdrar Testi: Hem evde hem de laboratuvarlarda yapılabilir. Herhangi bir eczaneden satın alınarak uygulanabilenler %50 civarında doğruluk sağlar. Laboratuvar ortamındaki idrar testleri ise adet gecikmesinin beşinci gününden itibaren güvenilir sonuçlar verir. Bu testler düşük hormon seviyelerini tanıyabildikleri için hazır testlere göre daha güvenilirdir.

Kan Testi: Kan testinde adet gecikmesi veya çeşitli başka belirtiler beklenmeden kesin sonuç öğrenilebilir.

Ultrason: Adet gecikmesi bir haftayı geçtikten sonra vajinal ultrason ile hamilelik tanısı konabilir. Karından bakılan ultrason işlemi için ise adet gecikmesinden 10 gün sonrası beklenmelidir.