Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

8. hafta hamilelik

Hamilelikte 8. hafta bebeğin anne karnındaki gelişiminin hızla devam ettiği bir haftadır. 8. hafta itibariyle hamileliğin 2. ayı tamamlanmış olur. Bazı anne adayları bu haftada hala hamilelik belirtilerini yaşarken, bazı anne adaylarında bu belirtilerde azalmalar görülebilir. Bu haftalarda beyin gelişimi hızla süren bebeğin kafası hala vücudunun en büyük yeridir.  

Gebelikte 8. haftada neler olur?

Anne karnında 8 haftalık olan bebeğinizin ağırlığı yaklaşık 1 grama ulaşmış olur. Beyin gelişiminin yanı sıra bebeğinizin iç organlarında da hızlı bir gelişme yaşanır. Peki 8. hafta hamilelikte bebeğinizde daha başka neler gerçekleşiyor?

 • Bebeğiniz şu an Latincede 'genç olan' anlamına gelen fetus olarak adlandırılıyor.
 • Başından aşağıya kadar 15mm olarak ölçülüyor.
 • Bebeğinizin gözleri, ağzı ve burnu daha seçilebilir bir hale geldi. Göz kapakları oluşmaya başlıyor fakat hala yapışık durumda.
 • 8. hafta hamilelikte bebeğinizin süt dişlerinin uçları şekilleniyor. Yani kemik hücreleri şekillenmeye ve minik bağlantıları gelişmeye başladı. Şimdiye kadar perdeli görünen el ve ayak parmakları arasındaki perdeler inceliyor.
 • Kıkırdak ve kemik oluşumu sürerken kulak kepçesi, üst dudak ve damak oluşumu da hamilelikte 8. haftada başlıyor.
 • Şu an bütün organları yerli yerinde ve eşsiz parmak izi şekillenmeye başlıyor.
 • İnanılmaz bir şekilde küçük hareketlenmeler başladı, kasları faaliyete geçiyor fakat sizin hissedebileceğiniz kadar güçlenmesi birkaç hafta daha alacak.

Hamileliğinizin bir önceki haftası hakkında bilgi sahibi olmak için 7. hafta hamilelik yazımızı okuyabilirsiniz.

Bedeninizde neler oluyor?

Hamilelikte 8. hafta itibariyle rahminiz hamile kalmadan öncekinin iki katı büyüklüğüne ulaştı. Karnınız giderek büyüse de henüz belirginleşmiş ve dışardan anlaşılabilir hale gelmiş değil. 8. hafta hamilelikte kendinizi halsiz olabilirsiniz. Bu haftalar için vücudunuzdaki değişime bağlı olarak enerjik olmamanız gayet normal.

 • Anne adaylarının üçte ikisi ilk üç aylık dönemin bir noktasında hamilelik sebebiyle bulantı yaşarlar.
 • Keşfetmiş olacağınız gibi sabah bulantısı günün her saatinde yaşanabilir.
 • Annelerin çoğu 12- 14. haftalarda daha az mide bulantısı yaşar. Bu süreç bazı hamileliklerde biraz daha fazla sürebilir. Ayrıca hamilelik süresince semptomlar belirip yok olabilirler.   
 • Eğer sabah bulantısı sizi normal yemek yeme düzeninizden alıkoyuyorsa endişelenmeyin. Vücudunuz öncelikle bebeğiniz için besin sağlayacaktır. Küçük miktarlarda yemeyi başarabilirseniz bebeğiniz ihtiyacı olan besini alacaktır.
 • Faydalı besinler tüketin. Mümkünse besinsel açıdan zengin, taze yiyecekler seçin. Yağsız et, baklagiller ve eğer tolare edebiliyorsanız süt ürünleri gibi proteinli besinler yemeyi seçin.

 • Hamilelikte 8. haftada aşermelere de başlayabilir. Aniden bir yiyeceğin kokusunu ya da tadını hatırlayıp onu yemek isteyebilirsiniz. Bunlar genelde ya çok acı, ekşi, baharatlı, tatlı gibi tatlar olabilir. İlk 3 aylık dönemde sıkça rastlanan ve hamileliğin en bilinen özelliklerinden biri olan aşermeye siz de şu haftalarda hazırlık olun.


Bebeğinizin gelişimi ve hamilelik süreci hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız hafta hafta hamilelik süreci yazımızı okuyabilirsiniz.

6 adımda sabah bulantılarını hafifletmek için yapılabilecekler

 

Gebelikte 8. hafta neler olur? sorusunun cevaplarından biri de anne adaylarında sıklıkla görülen sabah bulantılarıdır. Çoğu anne adayı bu bulantıları hamileliğin 16. haftasına kadar hisseder. Mide bulantısı, baş dönmesi, kusma, bazı besinlerden tiksinme gibi belirtiler genellikle sabahın ilk saatlerinde daha sık görülür. 8. hafta hamilelikte şunları uygulayarak sabah bulantılarınızı azaltabilirsiniz;

 1. İyi bir gece uykusu almaya çalışın ve gün içinde bolca dinlenin. 
 2. Sabah yataktan kalkmadan önce biraz kuru kraker ya da bisküvi yiyin.
 3. Midenizi dolu tutmak için sık sık küçük porsiyonlar şeklinde yemek yiyin.
 4. Eğer yiyecekleri tolare edemiyorsanız sıvı almaya devam etmeniz önemlidir.
 5. Bileğinize hareket bulantısı bantlarından takın. Bu bantlar akupunktur noktalarına baskı yapacak şekilde tasarlanmıştır ve rahatlama sağlayabilir.

Çinko takviyesi zamanı

Hamilelik dönemi boyunca vücudunuzun çinko ihtiyacı daha fazla olur. Yeterli miktarda çinko almanız hücre yapımının son derece hızlı olduğu hamilelik döneminde çok daha önem kazanır. 8. hafta hamilelikte çinko takviyesine başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 • Çinko vücudu hücresel boyutta destekler. Hücre yapımında, bölünmesinde ve korunmasında olduğu gibi bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de rol oynar. Aynı zamanda kavramsal gelişimde, üreme ve kemik sağlığı açısından da fayda sağlar. 
 • Çoğu hamilelik öncesi multivitamin yüksek miktarda çinko içerir fakat besin kaynaklarını tüketerek almak daha akıllıcadır.
 • Yeterli miktarda çinko aldığınızdan emin olmak için sıralanan yiyecekleri tüketebilirsiniz: Çinko takviyeli mısır gevreği, kırmızı et, dana ve kuzu, kümes hayvanları; özellikle hindi, tam buğday ekmeği ve tahıllar, kuruyemiş, süt ürünleri ve yumurta.
 • Çinko takviyesine başlamadan önce mutlaka doktorunuzuna danışın.

Bu yazımızda hamilelikte 8. haftada bebeğinizde ve sizde ne gibi değişimler olduğuyla ilgili önemli bilgiler aktardık. Hamileliğinizin bir sonraki haftası hakkında bilgi sahibi olmak için 9. hafta hamilelik yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Not: Bilgi niteliğindedir, daha detaylı bilgi için doktorunuza danışınız.