Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Bebeğinize Sütü Sevdirmenin Yolları

Bebeğinizin süt yolculuğu doğumdan itibaren anne sütü ile başlayan ve devam eden bir süreçtir. Bebeğinizin ilk 6 ay sadece anne sütü alması ve mümkünse 2 yaşına kadar anne sütüne devam etmesi önerilir. Anne sütü bebeğinizin gelişimi ve bağışıklığı için oldukça önemlidir. Ancak anne sütü yoksa doktor tavsiyesiyle çocuk devam sütü ile bebeğinizi besleyebilirsiniz. 

Bazı bebekler bardaktan ya da suluktan sütü içmekte zorlanabilir, bazen tadına alışmakta zorlanabilir ve özellikle ilk denemelerde içmek istemeyebilir. Büyümesi ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabilmesi için bebeğe sütü sevdirmek için anneler birçok yola başvurur.  Bebeğime sütü nasıl sevdirebilirim? diye düşünüyorsanız, siz de birkaç yöntem deneyebilirsiniz bu yöntemleri çocuk devam sütlerini verirken de uygulayabilirsiniz;

 • Eğer bebeğiniz süt içmeye istekli değilse, çok fazla baskı yapmadan öncelikle küçük miktarlarda süt içmesini sağlamaya çalışabilirsiniz. Bebeğinizin sütün tadını alması, önceleri az miktarlarda da olsa içmesi önemlidir. Bebeğiniz alıştıkça sütün miktarını yavaş yavaş artırabilirsiniz. 

 • Bebeğe sütü sevdirmek için tadında biraz değişiklik yapabilirsiniz. Bebeğinizin sevdiği meyveleri sütle karıştırmak iyi bir fikir olabilir. Milkshake, meyveli dondurma ya da smoothie hazırlayarak da bebeğinize sütü sevdirebilirsiniz. Aynı yöntemi çocuk devam sütlerinde de deneyebilirsiniz.

 • Bebeklerin sütü sevmesini sağlamak için onları heveslendirecek yöntemler de uygulanabilir. Bebeğinizin süt içmesi için renkli veya eğlenceli özel bir bardak, kaşık veya pipet kullanabilirsiniz.

 • Bebeğinizin yanında sizin de süt içmeniz, ona rol model olmanızı sağlar. Gün içinde bebeğinizle birlikte keyifli süt saatleri organize edebilirsiniz.

 • Sütün yanında yemesi için sevdiği sağlıklı atıştırmalıklardan hazırlayabilirsiniz. Keyifli bir ortam yaratıp birlikte süt içerek de ona sütü sevdirebilirsiniz.

 • Bebeklere süt vermek için belli bir ritüel uygulanabilir. Keyifli ve eğlenceli oyun saatlerinin ardından aynı keyifli ortamı koruyarak bebeğinize süt verebilirsiniz. Beslenme, oyun ve uyku rutini ile bebeğiniz hem daha sağlıklı hem de huzurlu olur. 

 

Aptamil Çocuk Devam Sütü ile yeni tatlar hazırlayın

Bebeğinizin Aptamil Çocuk Devam Sütü’nü daha severek içebilmesi için birçok farklı yöntemi deneyebilirsiniz. İşte size Aptamil Çocuk Devam Sütü ile hazırlayacağınız ve bebeğinizin de beğenip içeceği yeni tatlar için birkaç ipucu;

 • Aptamil’i hazırladıktan sonra içine 1 çorba kaşığı kadar Aptamil 7 Tahıllı Ballı Ek gıda katarak tatlandırabilirsiniz.

 • 1 tatlı kaşığı pekmez veya bal(1 yaş sonrasında alerjik bir durumu yoksa) katarak lezzetlendirebilirsiniz.

 • 1/4 muz ilave edip rondodan çekerek veya 30-40 ml kadar armut/elma suyu ekleyip karıştırarak bebeğiniz için daha lezzetli bir süt hazırlayabilirsiniz.

 • Sütün içine 1 çorba kaşığı kadar kakao ilave ederek bebeğiniz için yeni bir tat oluşturabilirsiniz.


Bebeğinize Aptamil Devam Sütü ile hazırlayacağınız daha birçok tarifi ilkadimlarim.com internet sitemizde bulabilirsiniz. Uzmanlar tarafından hazırlanan bebeğinizin ayına ve ihtiyaçlarına uygun farklı lezzetler için tarifler kategorisini tıklayarak bebeğinizi yeni tatlarla tanıştırabilirsiniz.

Kaşıkla Verebilir miyim?

Bebeğiniz henüz bardak kullanmıyorsa ya da sadece kaşıkla beslenmek istiyorsa da farklı yöntemler uygulamanız mümkün. Aptamil Çocuk Devam Sütü’nü kaşıkla verebilmenizin yolları şunlar olabilir:

 • Aptamil Çocuk Devam Sütü'nü hazırlayıp içine kahvaltı malzemelerini(Tahıl, peynir, yumurta sarısı, pekmez vb..) karıştırarak koyulaştırıp kaşıkla yedirebilirsiniz.

 • Aptamil Çocuk Devam Sütü'nü hazırlayıp içine Aptamil Kaşık 7 Tahıllı Ballı kahvaltı ürününü karıştırarak koyulaştırıp kaşıkla verebilirsiniz. 

 • Aptamil Çocuk Devam Sütü'nü içine meyveler ekleyerek koyulaştırabilirsiniz. Muz, elma, armut, şeftali, kayısı uygun meyvelerdir.

 • Aptamil Çocuk Devam Sütünü bebeğinizin sebze veya mercimek çorbalarına ekleyebilirsiniz.

 • Sebzeli kavanoz pürelerine hazırlanmış Aptamil Çocuk Devam Sütü ekleyerek sütlü sebze çorbası yapabilirsiniz.

 • Aptamil Çocuk Devam Sütü ile bebeğinizin muhallebisini yapabilirsiniz. 

 • Aptamil ile yoğurt mayalayabilirsiniz.

 • Ayrıca irmik ya da farklı tahıllarla sütlü tatlılar da hazırlayabilirsiniz.

Kaşıkla beslenme aşamasında bebeğinizin bayılacağı devam sütü ile yapabileceğiniz tarifler için Devam Sütlü Tarifler yazımızdan fikir alabilirsiniz.  Hem çok lezzetli hem de çok besleyici olan bu tarifleri siz de farklı malzemeler ile çeşitlendirebilirsiniz.