Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Bebekler sıcak havada nasıl giydirilmeli?

Yaz mevsiminde hava sıcaklığının artması, bebek bakımında birçok farklı noktaya dikkat etmeyi gerektirir. Yaz mevsimine göre beslenme, güneşten ve yaz hastalıklarından korunma gibi, kıyafet seçiminin doğru yapılması da bebeklerin yaz aylarını daha rahat ve sağlıklı geçirmesinde önemli rol oynar. Peki yaz aylarında bebekler nasıl giydirilmelidir? Bebeğinizi yaz sıcaklarına uygun giydirmek için özellikle birkaç hassas konuya dikkat etmelisiniz. İşte size yaz mevsiminde bebek giyimiyle ilgili bilmeniz gereken önemli detaylar…

Bebeğiniz için yazın seçeceğiniz kıyafetlerin neler olacağı hakkında fikir almak için Bebeğinizi Yazın Nasıl Giydirmelisiniz? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bebekleri yaza uygun giydirmek neden önemli?

Bebeğinizin giyimi aslında onu birçok açıdan etkiler. Büyümesi, gelişmesi ve psikolojisi üzerinde önemli etkileri olduğu gibi sağlıklı ve rahat bir gün geçirmesine de etkisi büyüktür. Giysi içinde rahat olmayan bebeğinizin huzurlu olması da beklenemez. Ayrıca yaz mevsimindeki yanlış kıyafet seçimi nedeniyle bebeğinizin cildi tahriş olabilir ve uyumada zorluk yaşayabilir. Bu nedenle yazın bebek giyiminin ayrıntılarını bilmeli ve bebeğinize yaz mevsimine uygun kıyafetler giydirmelisiniz. 

Yaz aylarında bebekler nasıl giydirilmelidir?

Bebek kıyafetlerinin en önemli özelliği, işlevselliğinin ön planda olmasıdır. Yaz mevsiminde bebeğinizin giysileri her şeyden önce onu sıcaktan korumalıdır. Yaz mevsiminde bebek giyimi için ince, hafif ve nefes alabilen kaliteli kumaşları tercih edebilirsiniz. Pamuk, hassas cildine karşı yumuşak bir his verdiği ve sıcak günlerde serin tuttuğu için doğru bir seçim olabilir. Sağlık açısından uygun olmayan sentetik kumaşlı giysileri ise bebeğinize giydirmekten kaçınmalısınız. 

Yazın bebek giyiminde renk seçimi de önemlidir. Özellikle açık renkler seçmeniz, güneş ışınlarının bebeğiniz üzerindeki etkisini azaltacaktır. Bebeğinize giydireceğiniz açık renkli giysiler daha az ısı emeceği için, koyu renklere göre onu sıcak havalarda daha serin tutabilir. 

Uzmanlar yazın bebek giyimi için bebeği yetişkinlerin giyeceğinden çok farklı olmayacak şekilde ortama uygun giydirmeyi tavsiye eder. Yani siz evde nasıl giyiniyorsanız bebeğinizi de öyle giydirmeniz, çok terleyeceğini ya da üşüyeceğini düşünerek bebeğinize sizinkinden farklı kıyafetler giydirmemeniz önerilir. 

Eğer bebeğinizle evdeyseniz bol ve hafif giysiler seçebilirsiniz. Dışarıya çıkarken ise üzerine yapışmayan açık renkli giysiler ile yüzünü, başını, boynunu ve göğsünü gölgeleyen geniş kenarlı bir şapka giydirebilirsiniz. Özellikle bebeğiniz yeni doğmuşsa veya 6 aylıktan küçükse, Amerikan Pediatri Akademisi’nin (AAP) önerdiği gibi, doğrudan güneş ışığından uzak tutmalısınız. Bunun için de dışarı çıkarken bebeğinize uzun kollu ince tişört ile uzun bol pantolon giydirebilirsiniz.

Yaz aylarında bebeklere neler giydirilmelidir?

Bebeklere yaz aylarında gündüzleri tek kat giysiler yeterli olabilir. Akşamları serin olursa uzun kollu ve bacaklı kıyafet giydirilebilir. Serin yaz akşamlarında çorap giydirmek gerekebilir. Bebeğin hangi ayda olduğu yaz mevsiminde bebek giyiminde farklılık yaratabilir. Buna göre; 

 • Yenidoğan dönemindeki bebeğe yaz aylarında tek kat olacak şekilde ince, pamuklu, uzun kollu ve ayaklı tulumlar giydirilebilir. Eğer hava çok sıcak ise yarım kollu ayaksız tulumlar da olabilir. 

 • Üç aylık ve üzeri bebeklerde kısa kollu bodyler, kısa ya da uzun alt giyim ürünleri tercih edilebilir. Kolay giydirilip çıkarılabilen alttan çıtçıtlı bodyler de idealdir.

 • 1 yaşını geçmiş bebekler ise artık yetişkinlere benzer giyinebilir. Kısa kollu tişört ve kısa şortlar gündüz giyimine uygun olabilir.

 

Yaz aylarında bebekler gece nasıl giydirilmelidir?

Yaz aylarında gündüz gibi gece de bebeğinize giydireceğiniz kıyafetleri doğru seçmeniz önemlidir. Sıcak yaz gecelerinde bebeğinizin rahat uyuması ve uykusundan terleyip huzursuzlanarak uyanmaması için bazı noktaları göz önünde bulundurmalısınız. “Yaz aylarında bebekler gece ne giymeli?” diye merak ediyorsanız şu önerilerimize göre bebeğinize kıyafet seçebilirsiniz;

 • Bebeğiniz geceleri uykusunda terliyorsa özellikle ince hafif kumaşlı kıyafetler giydirmelisiniz. Sıcak bir geceyse, tek başına ayaksız bir pijama takımı veya tulum uygun olacaktır. 

 • Yenidoğanlarda uzun kollu ve ayaklı, çok sıkmayan ve nefes alan ince kumaştan üretilmiş uyku tulumları uygun olabilir.

 • Kundakta daha iyi uyuyorsa, bebeğinizi yaz mevsiminde sadece bezini giydirip, ince bir müslin örtüyle sarabilirsiniz. 

 • 3 aylık ve üzeri bebeklerde gece yatarken tek kat kısa kollu body yeterli olabilir. Yumuşak pamuklu tulumlar sıcak geceler için iyi bir seçenektir.

 • 1 yaşını geçmiş bebeklerdeyse kısa kollu ve kapri pijama takımları tercih edilebilir.

 • Eğer serin ve rüzgarlı bir geceyse bebeğinizin üşümemesi için bir kat fazla giydirebilirsiniz. Ancak böyle gecelerde ara ara bebeğinizin terleyip terlemediğini kontrol etmeniz önemlidir. 

 • Bebeğiniz klimalı bir odada uyuyorsa uzun tulum giydirebilir ya da üzerine müslin battaniyeye örtebilirsiniz. 

 • Serin yaz gecelerinde bebeğiniz için çok kalın kıyafetler giydirmek yerine kat kat ince kıyafet giydirmeniz onu daha iyi korumanızı sağlayacaktır.

Yaz bebek giyiminde body tercihinizi, boyundan ayağa kadar fermuarlı ya da çıtçıtlı olanlardan yana yapabilirsiniz. Bu şekilde bez değiştirmeniz daha kolay olabilir. Ancak kıyafet üzerindeki düğme ya da fermuarın bebeği rahatsız etmeyeceğinden emin olun. Ayrıca üst giyimlerinin geniş yakalı olması da bebeğinizin baş kısmından kolayca geçmesini sağlayabilir.

Yazın bebek giyiminde dikkat etmeniz gerekenler

Yaz havasının ve güneşin tadını çıkarmak hem bebeğinize hem de size iyi gelebilir. Yılın bu keyifli zamanlarında yaz mevsimine uygun giydirerek bebeğinizi rahat ve güvenli şekilde büyütebilirsiniz. Yaz mevsiminde bebek giyimi için şu noktalara özellikle dikkat edebilirsiniz;

 • Yazın bebek giyimindeki giysilerin açık renkli, bol, teri emen materyalden üretilmiş, %100 pamuklu veya keten olmasına özen göstermelisiniz. 

 • Bebeğinize giydirdiğinizin kumaşların esnek yapıda ve yumuşak dokuda olmaları gerekir. Polyester ve naylon malzeme kullanılarak üretilmiş, sentetik kumaşlı giysileri bebeğiniz için kullanmamalısınız. 

 • Bebeğinizin kıyafetleri suyu ve nemi kolaylıkla emebilen, yüksek derece sıcaklıkta yıkanmaya dayanıklı, ütülenebilen özellikte olmalıdır.

 • Yaz kıyafetlerinin bebeğinizin beden yapısına ve kilosuna uygun olması, onun rahat hareket etmesini sağlayacaktır. Yaz aylarında bebeğinize giydirdiğiniz kıyafetlerin kol, bacak ve yakaları sıkı olmamalıdır. Aksi halde bebeğiniz hem rahat edemez hem de terler. 

 • Kıyafetlerin modeli de bebeğinizi rahatsız etmemeli, yaşına ve motor gelişimlerine uygun, ergonomik yapıda olmalıdır. 

 • Yaz sıcaklarında bebeğinizi bunaltmamak amacıyla giymesi ve çıkarması kolay, pratik, kıyafetler tercih edilmelidir. Bebeğiniz için yakası geniş, kolları bol, önden açılan ya da her iki bacağının yanlarından düğmeli ürünler kullanabilirsiniz. Bebeğiniz, giysisi içinde kendini konforlu hissetmelidir.

 • Bebek giysilerinin üretiminde kullanılan, kumaştan düğmeye kadar her malzemenin, sağlık koşullarına uygun olduğuna, aksesuar ve temel materyalin bebeğinizin cildini tahriş etmeyecek özellikte olduğuna dikkat etmelisiniz. 

 • Bebeğinizin giysilerinde ip, boncuk, kurdele, fermuar, düğme gibi bebeğin koparıp yutma riski taşıdığı aksesuarlar bulunmamalıdır. Kıyafetlerinin üzerine çengelli iğne, nazar boncuğu gibi cisimler takmamalısınız. 

 • Bebeğin cildini tahriş edecek nakış, etiket vb. varsa çıkarmalı veya kesmelisiniz.

 • Yazın çorap seçerken ayak bileğini sıkmayan, teri emen, %100 pamuk, rahat modeller seçebilirsiniz.

Yaz aylarında bebeğinizin bakımı için de özellikle dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlarla ilgili detayları bilgileri ise Yaz Aylarında Bebek Bakımı başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.