Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Bebeklerde Ateş Düşürücü ve Fitil Kullanımı

Ateş, vücudun virüs ya da bakteri kaynaklı hastalıklara karşı verdiği mücadelenin bir işaretidir. Bu nedenle ateş bir hastalık değil, belirti olarak değerlendirilir. Vücudun enfeksiyonla savaşmasını gösteren bir durum olsa da ebeveynler için endişe verici olabilir. Ancak ateşin düşürülmesi, hastalığın iyileştiği anlamına gelmez.

Bebekte ateş görülmesinin yarattığı kaygı, anne babaların ateşi kontrol altına almaya çalışmadan bebeklerine ilaç vermelerine neden olabilir. Öyle ki,yapılan bir araştırmaya göre 500’e yakın annenin %95’i doktora danışmadan bebeklerine ateş düşürücü verdiklerini ifade etmiştir. 

Yaygın olarak yapılan hatalardan bir diğeri ise şurup ve fitil gibi iki ateş düşürücünün ardışık olarak kullanılmasıdır. Bebek sağlığı açısından bazı sorunlara yol açabilen bu tutum da ateşi bir an önce düşürme endişesine dayanır. Bebeklerde gereksiz ateş düşürücü kullanımı kaynaklı böbrek ya da karaciğerde sağlık sorunları ile karşılaşmamak için ebeveynlerin öncelikle ¨Bebek ateşlendiğinde ne yapmalı?¨ sorusunun cevabını öğrenmelerinde fayda vardır. 

Bebeklerde Ateş Kaç Olmalı?

Bebeklerin normal vücut sıcaklıkları yaklaşık 36.4 derecedir. 38 derecenin üzerindeki sıcaklık ateş olarak kabul edilir. Koltuk altı, oral yani ağız, kulak içi, temassız ve rektal yani makattan olmak üzere farklı ateş ölçüm metotları vardır. Vücudun iç sıcaklığına en yakın değeri verdiği için ilk 3 yaşta bebeklerde makattan ölçüm tavsiye edilir. Hatta 0-5 yaş arası için ağızdan termometre kullanılmamalıdır. 

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Bebeklerde Fitil Kullanımı

Üç ayın altındaki bebeklerde ateş yükseldiği zaman öncelikle doktora başvurulmalıdır. Üç aylıktan büyük bebeklerin ateşi 38 derecenin üzerindeyse ateşi düşürmek için de şu yöntemler uygulanabilir:

  • Bebeğin bulunduğu odanın sıcaklığının 21-22 derece olmasına özen gösterilebilir.

  • Bebeğin üzerine örtü örtülmemesine ve ince kıyafetler giydirilmesine dikkat edilebilir.

  • Bebeğe ılık duş aldırılabilir. Ancak banyo suyu çok soğuk olmamalı ve suya sirke gibi maddeler katılmamalıdır.

Ateş; susuz kalma yani dehidrasyona neden olabilir. Bu nedenle 6. aydan büyük yani ek gıdaya geçen bebeklere dehidrasyon riskine karşı yeterince su içirilmelidir. Sağlık sorunlarına yol açabilen dehidrasyon yani susuz kalmanın belirtileri arasında şunlar yer alır: Bebek gözyaşı dökmeden ağlayabilir, daha az idrar yapabilir veya ağzı kuruyabilir. 

Ateş düşürücü şurup ya da fitil kullanımı ile ilgili kesinlikle doktor tavsiyesine başvurulmalıdır. Fitil ya da şurup kullanımının süresi ve dozu, bebeğin bulunduğu aya göre doktor tarafından belirlenir. 

Ne Zaman Doktora Başvurulmalı?

İki yaş altındaki bebeklerde ateş görülmesi durumunda bebeğin rahatlamasına yönelik yukarıda belirtilen uygulamaların ardından doktora danışılabilir. Ateşe eşlik eden aşağıdaki durumların varlığında ise vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır:

  • Ciltte kızarıklık ya da morluk varsa,

  • Nefes almada güçlük yaşanıyorsa,

  • Bıngıldakta kabarıklık ya da çökme varsa,

  • Uyku hali gözlemleniyorsa,

  • Yemek yemek istemiyorsa ve 

  • Ateş 40 derecenin üzerinde seyretmeye başladıysa mutlaka en kısa sürede doktora başvurulmalıdır.

Doktor tarafından tavsiye edildiği takdirde bebeklerde fitil kullanımı ya da ateş düşürücü şurup içirilmesi gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir. Özetle ¨Bebeklerde fitil kullanılmalı mı?¨ ya da ¨Ateş düşürücü verilmeli mi?¨ gibi soruların yerini ¨Ateşi düşürmeye yönelik doğru uygulamalar nelerdir?¨ sorusunun alması ve doktor tavsiyesinin birebir izlenmesi gerekir. 

Bebeğinizin ateşinin yükseldiğini fark ettiğiniz zaman mutlaka doktorunuza danışınız.

Dr. Özge Akça

 

Kaynaklar