Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Gün içinde binlerce kez yaptığımız nefes alıp verme işi, burun tıkanıklığı durumunda sekteye uğrar. Rahat nefes alamamak da hem yetişkinlerde hem de çocuk ve bebeklerde birçok sorunu beraberinde getirir. Özellikle yenidoğan bebeklerde burun tıkanıklığı çok rahatsız edici olabilir. Bu rahatsızlığı azaltmak için bebeklerde burun tıkanıklığını hemen tespit etmeli ve ‘Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl açılır?’, ‘Bebeklerde burun tıkanıklığı neden olur?’ gibi soruların cevabını öğrenerek gerekli önlemleri almalısınız. Bebeklerde burun tıkanıklığını açma konusunda neler yapabileceğinizle ilgili detayları ‘Yenidoğan Bebek Bakımı: Sevim Hemşire Anlatıyorbaşlıklı yazımızdan da okuyabilirsiniz.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Bebeklerde burun tıkanıklığının nedeni birden fazladır. Üst solunum yolu rahatsızlıklarında tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de burun tıkanıklığı görülür. Ayrıca bebeklerde burun tıkanıklığı ve hırıltı da bazen birlikte görülebilir. Fakat burun tıkanıklığına sadece soğuk algınlığı sebep olmaz. Alerjik durumlar, geniz eti, nem oranının azalmasına bağlı olarak burun içinin kuruması gibi durumlar da burun tıkanıklığının nedenleri arasındadır. Bu durumu kendi kendinize yapacağınız tahminler yerine doktorunuzdan alacağınız teşhis ile netleştirebilirsiniz.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır?

Bebeğiniz henüz derdini anlatamadığı için burnunun tıkanmış olduğunu sizin anlamanız gerekir. Bu gibi durumlarda bebekler çok açık ipuçları verebilir. Bebeğiniz ağızdan nefes alıyor olabilir. Ayrıca burnu tıkalı bebekler genellikle hırıltılı nefes alırlar. Onlar uyurken bu nefes seslerini daha net duyabilirsiniz. Bunun dışında;

  • İştahsızlık,
  • Gaz sancısı (Rahat nefes alamadıkları için hava yutabilirler.)
  • Sık uyanma ve huzursuzluk,
  • Uyurken zaman zaman horlamaya yakın sesler çıkarmaları da burun tıkanıklığı belirtileri arasındadır.

Bu Durum Bebeği Nasıl Etkiler?

Bebeklerde burun tıkanıklığı önemli bir rahatsızlık gibi görülmese de bebeğin yaşam kalitesini doğrudan etkiler. Burnu tıkalı bebek rahat uyuyamaz ve uykusu verimli olmadığı için enerji seviyesi ciddi anlamda düşer. Bu durum da huzursuzluğu ve ağlama nöbetlerini beraberinde getirir. Bebekte burnu tıkayan özellikle nezle gibi alerjik rahatsızlıklar, burnun iyice tıkandığı durumlarda kulak enfeksiyonuna veya alt solunum yolu enfeksiyonuna neden olabilir. Bunun için bebeklerde burun tıkanıklığı kesinlikle fark edildiği an harekete geçilmesi gerekir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı ve Hırıltı

Bebeklerde burun tıkanıklığı ve hırıltı sık görülen sağlık sorunlarındandır. Burun boşluğu, burun deliğinden boğazın arkasına hava geçişinin olduğu yerdir. Bu hava geçişli alanın kısmen veya tamamen tıkanması, burun tıkanıklığının oluşması anlamına gelir. Burnu tıkalı bebek sağlıklı ve rahat şekilde nefes alamaz, beslenemeyebilir ve geceleri uyku uyuyamayabilir. Bebeklerde burun tıkanıklığı hırıltı yaşanmasına da neden olabilir. 

Yeni doğan bebeklerde burun tıkanıklığı ve hırıltı çok sık oluşur. Bebek büyüdükçe burun kıkırdakları gelişir ve bu hırıltı da kesilir. Hırıltının genel nedeni bu olsa da bazen sorun bebeğin sağlık sorunları olabilir. Soğuk algınlığı, ciğerlerinde balgam birikmesi, astım, alerji gibi nedenler bebeğin hırıltılı nefes almasına sebep olabilir. Bebeğin hırıltılı nefes almasının nedenlerinden biri de burnunun tıkalı olmasıdır. Bebeğinizin burnunda tıkanıklık olması halinde bunu burun aspiratörü ve serum fizyolojikle temizleyebilirsiniz. Bebeğinizi rahatlatmak için bebekler için özel olarak tasarlanmış burun aspiratörleri yardımıyla burnundaki mukusu aspire edebilirsiniz. Temizlendikten sonra da hırıltı devam ediyorsa ihmal etmeden bebeğinizi doktora götürmelisiniz.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Bebeğinizin burnu tıkalıysa hemen aklınızdan ‘bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl giderilir?’ ya da bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir?’ gibi sorular geçebilir. Bu soruların cevapları, burun tıkanıklığının sebebine göre değişir. 2 aydan küçük bebekler sadece burundan nefes aldıkları için oluşan bir tıkanıklık, nefes almalarını çok zorlayabilir. Böyle durumlar yaşayan ebeveynler tarafından ‘yeni doğan bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl giderilir?’ sorusu da sıkça sorulur.

Solunum yolları enfeksiyonlarına bağlı olarak burun tıkanması vakalarının tedavisinde mutlaka doktora danışmalısınız. Bunlar dışındaki sebepler için burun tıkanıklığı tedavisi olarak düşünülmemesi gereken, sadece önlem ve anlık rahatlama amacıyla yapılabilecek şeyler de vardır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Açma

Bebekler yılda yaklaşık sekiz ila dokuz kez öksürük ve soğuk algınlığına yakalanabilir. Ayrıca çok küçük burun geçişlerine sahip oldukları için normalden çok daha kötü ses çıkarabilirler. İşte bu noktada bebeklerde burun tıkanıklığını açmak çok önemlidir. Burun tıkanıklığı tedavisi nedene göre değişir. Çocuklar için en uygun rahatlatma yöntemi ise yan etkilerinin olmaması nedeniyle salin burun damlaları ve spreyler kullanmaktır.

İşte ‘bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer?’ sorunuz için bazı cevaplar;

  • Odadaki nem oranının yetersiz olması, gece burun tıkanıklığına neden olabilir. Bebeğinizin rahat nefes alması için bulunduğu odayı bol bol havalandırmakta ve kışın oda sıcaklığının 24 dereceyi geçmemesini sağlamakta yarar var.
  • Burnu tıkalı bebeğinizi rahatlatmak için ılık banyo birebir. Ilık bir banyo, bebeğinizin solunum yollarında biriken mukusu yumuşatabilir.
  • Bebeğinizi mümkün olduğunca emzirin. Bu hem onun bağışıklığının güçlenmesini hem de sıvı ihtiyacının giderilmesini sağlayacaktır. Eğer bebeğiniz 6 aydan büyükse ve ek gıda dönemindeyse bol bol su içmesi de çok önemli. Onun bu dönemde sıvıya ihtiyacı var.
  • Bebeğiniz burun tıkanıklığı nedeniyle sürekli uyanıyorsa yastığını biraz yükseltmenizde de yarar var.

Peki bebeklerde burun tıkanıklığı kaç günde geçer? Bebeklerde ve küçük çocuklarda burun tıkanıklığı vakalarının çoğu birkaç hafta içinde kendiliğinden düzelir. Soğuk algınlığından kaynaklanıyorsa, küçük çocuklarda bu süre uzayabilir. Bebeklerde burun tıkanıklığı, altta yatan enfeksiyonun sinüzit veya bronşiyolitten kaynaklanması durumunda genellikle iki veya üç hafta içinde, grip durumunda ise yaklaşık bir hafta içinde düzelir. Bebeğinizin burun akıntısı bundan daha uzun sürerse ya da herhangi bir endişeniz varsa, doktorunuza danışabilirsiniz. Eğer bir alerji geliştiyse, bebeklerde burun tıkanıklığı aylarca sürebilir. Bu durumda doktorunuza danışarak alerjinin sebeplerini ve hangi tedavi seçeneklerinin mevcut olduğunu öğrenebilirsiniz.

Yeni Doğan Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Yenidoğan bebeğinizin tıkanıklığına başka semptomlar eşlik etmediği, beslenmesini veya nefes almasını engellemediği sürece genellikle endişelenmeye gerek yoktur. Özellikle iki aylık olana kadar zorunlu olarak burundan nefes alan yeni doğanlarda, bu şekilde bir burun tıkanıklığı çok sık görülen bir durumdur.  Ancak bazen bebeklerin yaşadıkları grip ve soğuk algınlığı nedeniyle de burunları tıkanır. Bu rahatsız edici tıkanıklığı önlemeye yardımcı olmak için bazı şeyler yapabilirsiniz. Yeni doğmuş bebeğiniz özellikle sıkıntılı görünüyorsa burnundaki mukusun temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yeni doğan bebeklerde burun tıkanıklığını açmak için serum fizyolojik tedavisi işe yarayabilir. 2-3 mililitre uzaklıktan çok küçük olan bebeğinizin burun deliklerine serum fizyolojiği nazikçe püskürttüğünüzde, bebeğiniz hapşıracak ve burnu rahatlayacaktır. Aynı zamanda serum fizyolojik kullandıktan sonra bebeğinizin burnunu temizlemek için burun aspiratörü de kullanabilirsiniz. Özellikle daha rahat edebilmesi için beslenmeden önce bebeğinizin burnundaki mukusu temizlemeniz çok yararlı olabilir.

1 aylık bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl giderilir? sorunun cevabı için doktorunuza danışabilirsiniz. Eczanelerde satılan serum fizyolojiği, doktorunuzdan bilgi alarak onun kontrolünde kullanmalısınız. Eğer burun tıkanıklığı yeni doğan bebeğinizin rahat nefes almasını, beslenmesini ciddi şekilde zorlaştırıyorsa hemen bir doktora götürmelisiniz.

1 Yaşındaki Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

Bebeklerde burun tıkanması önemli bir sorundur. Burun tıkanması bazen hafif, bazen de hayat kalitesini bozacak kadar ciddi olabilir. Bebeğiniz artık ilk yılını tamamlıyorsa 1 yaş bebeklerde burun tıkanıklığı ve 2 yaş bebeklerde burun tıkanıklığı hakkında neler yapmanız gerektiğini de öğrenmelisiniz.

İşte ‘1 yaşındaki bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl giderilir?’ sorusu için önemli tüyolar;

Yeterli besleme: Bebeğinizin yeterli beslenmesi bağışıklığının güçlenmesine ve beraberinde yaşadığı sağlık sorunlarını daha kolay atlatmasına yardımcı olur. Bu nedenle bebeğinizin yeteri kadar beslenmesine, özellikle vitamin ve mineral destekli besinlerden tüketmesine özen gösterebilirsiniz.

Bol sıvı tüketimi: Bol su içmek, mukusun incelmesine ve daha kolay atılmasına yardımcı olur. Bu nedenle bebeğinize fırsat buldukça su içirebilirsiniz.

Sıcak banyo: Sıcak bir banyo burun tıkanıklığının giderilmesine ve bebeğinizin gevşemesine yardımcı olabilir. Sıcak buhar, burun mukozasını yumuşatarak tıkanıklığın azalmasını destekler.

Odayı nemlendirme: Bebeklerde burun tıkanıklığı açma konusunda destek olabilecek bir diğer yöntem, odayı nemlendirmektir. Bunun için oda sık sık havalandırılmalıdır. Oda sıcaklığı ise 24 dereceyi geçmemelidir. Hava nemlendirici cihazlar da burun tıkanıklığının giderilmesine yardımcı olur. Bebeğiniz uyurken, burnunda tıkanıklığa neden olan mukusun gevşemesine yardımcı olması için, odasında buhar makinesi çalıştırabilirsiniz. Buhar makinesi yoksa kalorifere ıslak bir havlu asmak ya da odada içi su dolu bir leğen bulundurmak da bu yönde faydalı olacaktır.

Salin damla damlatma: Doktorunuzun önerisi doğrultusunda eczanelerden temin edebileceğiniz burun tıkanıklığı ve burun deliğinin yıkanması tedavilerinde kullanılan steril izotonik solüsyon olan salin damlaları, bebeğinizin burnuna bir veya iki damla damlatmak mukusu inceltmeye yardımcı olabilir. Özellikle beslenmeden hemen önce burnuna bu serumdan damlatmanız tıkanıklığı azaltabilir.

Masaj: Bebeklerin burnu çok hassas olduğu için öncelikle dikkatli olmanız gerekir. Başparmağınızı burnunun yanlarından bebeğinizin yanaklarına doğru hafif bir şekilde bastırarak ovabilirsiniz. Burun kemerini, kaşlarını, elmacık kemiklerini, saç çizgisini ve alnını nazikçe ovarak masaj yapmanız burun tıkanıklığını gidermeye iyi gelebilir.

Yastığı yükseltmek: Bebeğinizin burun tıkanıklığını geçirmek için uygulanabileceğiniz diğer bir yöntem de yastığını yükseltmektir. Bebeğinizin yastığını biraz daha dik pozisyona ayarlamanız, onun nefes alışını da kolaylaştırır.

Evi havalandırma: Bebeklerde burun tıkanıklığı nedenlerinden biri de evin havasız olması olabilir. Bu nedenle bebeğinizin odasını her gün havalandırmayı unutmamalısınız. Ayrıca bebeğinizin yanında sigara içmeyerek, evi sık sık süpürerek ev tozu akarı gibi alerjenleri ortamdan uzaklaştırarak da ev içi hava kalitesinin iyileştirilmesine yönelik çözümler uygulayabilirsiniz.

Tüm bu 1 yaş bebeklerde burun tıkanıklığı ve 2 yaş bebeklerde burun tıkanıklığı giderici yöntemlerin ardından hala bebeğinizin burnu yeterince açılmayıp rahatlamayabilir. Böyle bir durumda doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamalısınız. Özellikle mentol, okaliptüs gibi aromaların buhar olarak solunması, 2 yaşından küçük çocuklar için tehlikeli olabilir. Aldığınız tüm önlemlere rağmen burun tıkanıklığı devam ediyorsa, doktor kontrolünde tıbbi tedavi gerekebilir.

Bebeklerde burun tıkanıklığı ile ilgili pek çok detaylı bilginin ardından sık görülen bebek hastalıkları hakkında da bilgi almak isteyebilirsiniz. Özellikle bebeklik döneminde sıkça görülen hastalıklara karşı daha duyarlı olmak için bunların neler olduğunu bilmeniz ve önlemlerini almanız bebeğinizin sağlıklı ve mutlu gelişimine yardımcı olacaktır. Bunun için içeriğimize tıklayabilirsiniz.

Kaynaklar